Bolu Böreği

Kişi Sayısı: 6 Kişilik
Pişirme Süresi: 35-40 dakika fırında (180 derecede)
Gerekli Malzemeler
-Un (4 bardak),
-Margarin (yarım paket ve + 1 yemek kaşığı),
-Tuz (1 yemek kaşığı),
-Su (1,5 bardak)

Harcı için:

-Taze soğan (10 adet, doğranmış)
-Yumurta (3 adet)
-Maydanoz (1 demet doğranmış).
-Karabiber (yarım tatlı kaşığı),
-Tuz (1 tatlı kaşığı),
-Pul biber (1 tatlı kaşığı)

Bolu Böreği Tarifi

1. Oval bir kaba 4 bardak un koyun. Unun ortasına 1 yemek kaşığı tuz ve 1,5 su bardağı kadar su ilave ekleyerek hamuru elinizle 2 dakika kadar yoğurun ve üzerine kağıt havlu örterek dinlenmeye bırakın.

2. Ocağa aldığınız küçük bir tavaya yanm paket ve büyük tavaya 1 yemek kaşığı margarin koyun. Büyük tavadaki yağ eriyince içine önceden doğradığınız 10 adetli taze soğanı ilave edip kanştırarak kavurun. 5-6 dakika sonra kavrulan soğanlann üzerine önceden doğradığınız 1 demet maydanozu ekleyip birkaç kez kanştırın. Bu sırada tavadaki eriyen yağı tezgaha alın.

3. Soğan ve maydanozlann üzerine 3 adet yumurta kırıp birkaç kez karıştırarak 1 tatlı kaşığı tuz, yarım tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı pul biber serpin ve yarım dakika kadar hızlıca karıştırın. Pişirdiğiniz harcı ocaktan alarak tezgaha aktann.

4. Dinlendirdiğiniz hamuru tezgahın üzerine alıp elinizle bastırarak yayıp genişletin. Hamurun her iki yüzüne de birer tutam un serperek 50 cm büyüklüğüne gelene kadar bir merdaneyle açın. Erittiğiniz yağ ile fırın tepsisini bir fırça yardımıyla bolca yağlayın. Kalan yağın 2 yemek kaşığı kadarını hamurun üzerine dökerek fırça yardımıyla hamuru yağlayın. Yağladığınız hamuru bir ucundan yuvarlayarak sann ve uzun bir rulo haline getirin. Rulo haline getirdiğiniz hamuru iki parçaya kesin. Hamurların bir ucunu sabit tutarak kendi etrafında döndürün ve elinizde kalan son parçasını hamurun altına bastırarak yapıştırın. www.kadinlarsitesi.com

5.İlk parça hamuru tepsinin ortasına koyup iki elinizle bastırıp döndürerek tepsinin tabanına yayın. Hamurun üzerine pişirdiğiniz harcı yaydırarak koyun. İkinci parça hamuru bolca unlayarak bir merdaneyle tepsinin ebatlannda açın ve tepsideki harcın üzerine kapatın. Hamurun üzerini bolca yağlayarak uçlannı tepsinin kenarlanna doğru bastırın ve tepsinin kenarlanndan taşan fazla hamurları bir bıçakla kesin. Bu kez hamurun uç kısmını tepsinin içine doğru parmaklannızla bastınn. Tepsiyi 180 derecedeki fırına vererek pişmeye bırakın. 35 – 40 dakika sonra pişen yumurtalı bolu böreğini fırından alarak servise hazır hale getirin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git