Bu Besinleri Tüketin Karaciğer Yağlanmasından Tümden Kurtulun

Karaciğer yağlanması çok sık karşılaşılan üzerine gidilmezse hayatı tehdit edebilecek bir durum.İki nedenle yaşanır. Alkole bağlı gelişebilir.Yada obezite ve yaşa bağlı  karaciğer yağlanması görülmektedir

Tüm dünyanın ortak sorunu olan obezite ve nüfusun giderek yaşlanması sonucu karaciğer yağlanması sorununun görülme sıklığı hızla artmaktadır. Batı’da en çok görülen karaciğer sorunudur.

Hastalığın belirtileri ilk bakışta görülmez. En sık görülen belirtilerin arasında yorgunluk, ani kilo kaybı, iştahsızlık, mide bulantısı, koyu renkli idrar, deride morarmış alan görünümü ve yine deride boyun ve kol altı bölgesinde fark edilir kuru veya koyu lekeler bulunur.

Sağlıklı yaşamak için diyetinizi ve günlük hayat rutininizi değiştirmek karaciğer sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Karaciğer  yağlanması sorununu  aşağıda listelediğimiz yiyecekleri yiyerek azaltacağınızı biliyor muydunuz?

Muz

Muz potasyum deposudur. Karaciğerinizi  temizlemek için günde en az bir tane  muz yiyin . sindirimi kolaylaştırması  ve toksinlerin atılmasını da sağlayacaktır.

Zencefil

Zencefil ,sindirim sistemi için iyidir. Yüksek sellülöz düzeyi sayesinde mide bağırsak sistemimi rahat çalıştırır.Antioksidan özelliğiyle bağışıklığı arttırır, enfeksiyonları ve hastalıkları önlemeye yardım eder.

Yeşil çayınıza veya içtiğiniz suya zencefil dilimleri atabilirsiniz.

Zerdeçal

Sarı renkli bu baharatın çok sayıda  faydası vardır. Antioksidan ve anti enflamatuar etkisiyle iltihaplanmayı azaltır ve sindirim sorunlarına iyi gelir. Zerdeçal karaciğerin temizleme işlevini arttırır.

 Karahindiba kökü

Karahindiba, vücudun safra akışını düzenler ve bu mide bağırsak sisteminiz için idealdir. Karahindiba kökü, vitamin ve mineral bakımından zengindir.Yüksek miktarda C vitamini içerir ve bu vitamin minerallerin emilimini arttırır ve iltihaplanmayı azaltır.

Taze sebzeler

Çiğ sebzeler, karaciğer hasarını tersine çevirir. Tümüyle faydalanabilmek için sebzelerinizi sıkıp suyunu için. Lahana, pancar, kereviz ve brokolinin suyunu sıkın, rahat içemediyseniz limon, zencefil yada zerdeçal ile tatlandırarak  deneyin.

E Vitamini

Yaşam tarzınızı değiştirin ve hayatınıza  E vitaminini ekleyin. Bu, hayatınızı değiştirecek ve durumunuzu iyileştirecektir. E Vitamini,obeziteye bağlı karaciğer yağlanması hastalığına yakalananlar için önerilir.

Güçlü bir antioksidandır  bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Karaciğer

Her zaman doğal besi kırmızı et kullanın. Vitamin ve mineral deposudur.   A , B vitamini, folik asit, demir, bakır ve çinko açısından zengindir.  Karaciğer yiyebileceğiniz en besleyici gıdadır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git