Crohn Hastalığı

Genç erişkinler­de daha çok görülen bir barsak hastalığıdır. Nekroz, yara oluşumu, iltihab gibi olayların cereyan ettiği barsak bölümüy­le sağlam barsak bölümü arasında ge­nellikle kesin bir sınır vardır. İki hasta­lıklı bölge arasında sağlam bir kısım yer alabilir.

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı ince ve kalın bağırsak başta olmak üzere mide ve yemek borusu. İnce ve kalın bağırsak, anüs bölgesi gibi vücutta önemli bölümleri etkisi altına alan sistemik olan bir hastalıktır. Aynı anda vücuttaki birkaç bölümü etkileyebileceği gibi etkili olduğu yerlerde ülser veya kalınlaşmalar görülür. Kalınlaşma olan yerlerde ise daralmalar görülür. Anüs bölgesinde ise iltihap akan yerler, çatlaklar görülür. Bu hastalık çoğu zaman bir kanser olarak algılansa da kanser hastalığı değil fakat tedavi altına alınmazsa kansere yol açabilecek bir hastalık olarak görülebilir.

Görülme Sıklığı Nedir, Nerelerde Görülür?

crohn hastalığıBulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte daha çok kuzey ülkelerinde, Orta Avrupa’da daha çok görülmektedir. Asya, Afrika, Birleşik Devletler de ise daha nadir görülür. Her yıl yüz bin kişiden beş ila yedisi bu hastalığa yakalanırken insan yaşamının her döneminden çocukluktan yaşlılığa kadar her dönemde bu hastalığa yakalanmak mümkündür. Bu hastalık kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir.

Hastalığın Nedenleri?

Crohn hastalığının nedenleri hala tam olarak bilinmemekle birlikte bir takım virüs ve bakterilerin genetik veya çevresel faktörlerinde etkisiyle bu hastalığa neden olduğu tahmin edilmektedir. Crohn hastalığı, bu hastalığa yakalananların çocuklarında da görülecek diye bir şey olmamakla birlikte bu hastalığa yakalanan kişilerin birinci dereceden akrabaların bu hastalığa yakalanma olasılığı biraz daha fazladır. Bu hastalık çocuk sahibi olmaya da engel değildir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git