Cam Kırıklarından Kolye Yapımı

Merhabalar, eminim bir çoğunuz yazımın başlığını okuduğunda yok artık demiştir ama görmeden peşin karar vermeyin derim ki kolyeleri gördüğünüz de bu kolyelerin asla cam kırıklarından yapılmış olduğuna inanmayacaksınız. Çünkü kolyeler tıpkı değerli taşlardan yapılan kolye uçlarına benziyor. Evet bugünkü dıy projemiz yani kendin yap projemiz ile bayanların ve özellikle genç kızların oldukça ilgisini çekecek kolyeler yapacağız. Lafı daha fazla uzatmadan bu sıra dışı ama yapılışı son derece pratik ve zevkli olan kolyelerin yapılışına geçelim istiyorum.

Malzemeler

– Herhangi bir cam ( soda şişesi camı gibi)

– İstediğiniz renk bir oje

– Çekiç

– Yuvarlak kolye ucu ve zinciri

– Yapıştırıcı

Yapılışı

* Öncelikle cam kırıkları elde etmeye ihtiyacımız var. Bunun için bir soda ya da kola şişesini alıp çekiç yardımıyla ve tabi ki dikkatli bir şekilde cam kırıkları elde ediyoruz.

d2

* Cam kırıklarının büyüklü küçüklü olması sorun değildir hatta daha güzel olacaktır ama çok ufak cam kırıklarından kurtulmak için kullanacağımız camları bir elekten geçirelim.

d3

* Daha sonra yuvarlak kolye ucumuza bir karton ya da kalın bir kağıt yerleştirip ya da yapıştırıp üzerine de yine yapıştırıcı sürelim ve elde ettiğimiz cam kırıklarını bu yuvarlağın üzerine bırakıp yapışması için bir sünger yardımıyla hafif baskı hareketleri uygulayalım.

d4

* Yalnız bu kolyeyi yaparken ellerimizi kesmemeye çok dikkat edelim gerekirse eldiven kullanalım. Yapıştırdığımız cam kırıklarının kurumasını bekleyelim.

Kuruyan cam kırıklarının üzerine dilediğimiz renk bir ojeyi uygulayalım yani cam kırıklarını boyayalım.

d8

* Boyadığımız cam kırıklarının kurumasını yine bekleyelim ve kuruduktan sonra kolyemizi zincirine geçirelim.

dqn5

 

* Dıy fikri ile yaptığımız kolyemiz kullanıma hazırdır. Arkadaşlarınıza hediye edebilir ya da kendiniz kullanabilirsiniz.

dqn2

Ufak bir fikir daha vermek gerekirse seçtiğiniz ojenin rengi değerli taş renklerinden olursa tıpkı o kolyelere benzeyecektir yaptığınız kolyeler. Mesela ametis taşının rengine yani mor renge boyarsanız ametis taşının olduğu bir kolyeniz olmuş olur. Bu da ufak bir ip ucuydu 😉

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git