Cildinizdeki Kırışıklıklara Evde Kesin Çözüm

Kırışıklık kolejen ve elastin miktarınızın düşmesi ile belirginleşen bir cilt hastalığıdır. Bildiğiniz gibi cilt en büyük organımız ve maalesef yediklerimiz ve içtiklerimizden ihtiyacı olan gerekli vitamini alamıyor.  Buda zamanla cilt üzerinde lekelenmelere, elastikiyet kaybına ve derin kırışıklıklara yol açıyor.

Kırışık kişinin özgüvenini etkilediği gibi kişiyi bazen olduğu yaştan büyükte gösterebiliyor. Örneğin kuru bir cilde sahipseniz ve cildinize koruyucu  bakım uygulamıyorsanız hava şartları dahi sizi etkileyebilir. Nemlendiricinizi ve güneş koruyucunuzu sürmeden sokağa çıkmayın.

Cildinizin makyajsız pürüzsüz, parlak ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız ilk olarak kolejen ve elastin miktarını artırmalısınız.  35 yaş itibarı ile kolejen ve elastin miktarı gün be gün azalmaya başlar.  bunu geciktirmek ve kırışıklıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız işe düzenli bir yaşam tarzını benimsemekle başlamalısınız.

Kırışıklıklarımdan Nasıl Kurtulurum? 

Öncelikle cilt rutininizi atlamayın.  Sabah ve akşam cildinizi düzenli olarak temizleyerek kirlerden arındırın. Temizliğin ardından tonik ile cildinizin ph dengenizi yerine getirmeniz gerekir. Sonrada cildinize en uygun krem ile nemlendirmelisiniz.  Ayda bir yaptıracağınız profesyonel cilt bakımı ve cildinize uygulanacak maskeler kırışık oluşumunu geciktirecektir.

C vitamini kolejen ve elastin miktarınızı artırır, günlük tablet olarak alabileceğiniz gibi  turunçgil tüketerek de edinebilirsiniz.

Sigara kullanıyor musunuz?  Hemen bırakmalısınız! Yapılan araştırmalar alkol ve sigaranın cilt üzerindeki olumsuz etkisini kanıtlamıştır.

Uyku düzeninize dikkat edin.  Deriniz dahil tüm organlarınız akşam 21:00 itibarı ile kendini yenilemeye başlar.  Organlarınızın dinlenmesine ve kendini yeni güne hazır hale getirmesi  için düzenli  uyku şarttır.

Daha genç bir cilt için meyve, sebze ve fındığın yanı sıra cildin daha genç görünmesini sağlayan yağ asitleri bakımından zengin balıklar yiyin. Diyetiniz ayrıca portakal ve kırmızı sebzelerde bulabileceğiniz birçok antioksidan içermelidir.

Stres cildinizin düşmanıdır.  Ondan kaçınmak için hobiler edinin.  Spor yapın, spor deriniz dahil tüm vücudunuzu sağlıklı kılar.

Cildinizi güneş ışınlarından koruyun. Güneş cilt için en faydalı proteinlere (kolejen ve elastin) zarar verir.

Peki eski çağlarda kırışıklıklardan kurtulmak için neler yapılıyordu?

Bitkilerinin gücü,  kırışıklıkları önlemek ve tedavi etmek için kullanıldı. Ama atalarımız sadece bitkisel tarifleri bilmiyordu; Aynı zamanda hayvansal ürünler, metaller ve minerallerin iyileştirici özelliklerini kullanmışlardır.

Mısır Kraliçesi Kleopatra, gümüş bir kasede hazırlanan bal, yulaf ezmesi, süt ve kozmetik kilden oluşan bir yüz maskesi kullanmıştır.
Roma İmparatoru Nero’nun karısı olan Poppaea Sabina, süt banyosu yapardı. Banyo cildi yenilemek ve gençliği korumak için iyi bir seçim sütle yapıyor olması ise mucizevi sonuçlara yol açabilir.
Rus İmparatoriçesi Catherine II, yumurta sarısı, badem sütü, gül suyu ve votka içeren bir balsamla banyo yaptı!
Eski bir Farsça tarifi ekşi krema kıvamında püre, olgun hurma, pirinç unu ve yeşil çay, hamuru içerir.
Çin, yüzüne alkollü bir balsamı uygulayarak ve ardından hafifçe yakarak yüzünü tedavi etti. Oldukça aşırı bir yöntemin cildi canlandırdığını, yüz tonunu iyileştirdiğini ve kırışıklıkları giderdiğine inanıyorlardı.
Japon maskesinin soyulma etkisi sağladığı ve amino asitler ve mayalanmalar nedeniyle cildi yenilediği söylenir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git