Cilt Nasıl Temizlenir

Cildin temizlenmesi:
Yumurta ve yağ (veya margarin), bu temizleme İşi İçin biçilmiş kaftandır, ayrıca her ikisinin de bütün cilt çeşitlerine uyabilmek gibi bir avantajları vardır.
Yağ İşlemi:
Bir parça tereyağını, veya margarini derinize, yukarıya doğru, hafif hareketlerle sürün. Bir kaç saniye sonra, yumu­şak bir bez veya tuvalet kağıdıyla, yine aşağıdan yukarıya ol­mak üzere yağı silin. Alnınıza, burnunuza ve çenenize iyice bastırın, yalnız gözlerinizin çevresinde daha yumuşak ve buru­na doğru açılan hareketler yapmanız gerekmektedir. Bu metod, su ve sabunun etki edemdiği siyah noktaları (ciltkurdu) ayık­laması bakımından çok faydalıdır. Makyaj yapmak âdetinde olsun olmasın, her kadın bu işlemi tatbik edebilir.
Yumurta:
İçinde lecithin bulunan yumurta sarısı, çok faydalı bir sıvı olup, cildi hem temizler, hem de besler. Bir kadın, derisini her gün yumurta sarısıyla temizlerse, yaşlansa bile cildi tarütaze kalır. 2 Çay kaşığı yağa (tercihen badem yağı) eklenen bir yumurta sarısıyla elde edeceğiniz karışım size en azından 3-4 gün gider. Yalnız serin yerde korunmalıdır. Cildiniz yağlıysa, bu karışıma bir kaç damla limon, veya salatalık suyu ekleyin. Bu kremi yüzünüze, burnunuza sürdükten sonra bir kaç daki­ka bekleyin, sonra içine bir parça bikarbonat dö sud atılmış, ılık suyla yüzünüzü temizleyin

cilt temizlemeTemizleyici Krem ve Yağlar:
Şu reçetelerle krem ve yağlarınızı kendiniz yapabilirsiniz:
Badem Kremi:
6 Çorba kaşığı badem yağı; 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı; yarım çay kaşığı beyaz balmumu; 1 çay kaşığı gülsuyu; 1 çay kaşığı rendelenmiş sabun. Biraz sonra okuyacağınız Lanolinli Krem gibi hazırlanır.
Badem Sütü:
Deriyi temizleyici bir maddedir. Aynı zamanda bir tonik olarak da kullanılabilir. (Bak: Perhiz, Meyva ve Sebze İçkileri altındaki reçete)
Badem Yağı:
Badem Yağı yalnızca cildi temizlemede değil, aynı zaman­da çeşitli cilt işlemlerinde kullanılır. Cildi yumuşatan bir mad­dedir. İyi bir badem yağı şu şekilde elde edilir: Bir avuç dolosu bademin kabuklarını soyun ve hepsini bir sıkıcıya ko­yun Havanınız varsa, onun içinde de dövebilirsiniz. Sonra ya­rım litre zeytinyağını, damla damla akıtmak suretiyle üzerine dökün. Bu yağın, tercihen güneş altında bir ay kadar durması gereklidir, bu süreden sonra süzülerek kullanılabilir.
Hindistan cevizi Temizleme Kremi:
150 Gr Hindistan cevizi yağı, 50 Gr. badem yağı; 100 Gr, Arı su Hindistan cevizi yağı. ikili kapta (tutkal eritmeğe mah­sus kaba benzer) ısıtılır. Kreme benzer bir hal aldığı sırada badem yağıyla arı su eklenir, yalnız bu iki sıvıyı damla damla katmalıdır, karışım kabın yüzeyine dümdüz bir şekilde yayılıncaya kadar kab sallanır, sonra içine bir kaç damla da lavanta yahut buna benzer güzel bir koku atılır. Krem kavanozlara dol­durulur. Soğuyunca hemen sertleşir.
Temizleyici Salatalık Losyonu:
İyice olmuş bir kaç salatalık alın, herbirini ortadan bö­lün, bir kaşıkla tohumlarını ve suyunu alın. Kalan salatalık­ları sıkıcı makineden geçirin ve tohumları suyu ekleyin. Hep­sini büyük bir şişeye veya kavanoza koyun üçte iki oranında ezik salatalığa üçte bir oranında olmak üzere saf alkol dökün. Sonra, şişeyi, yahut kavanozu bu karışımla en fazla dörtte bir oranında doldurarak güneşin altına koyun ve tohumlardan çı­kacak usarenin şişeyi tamamen doldurması için 3 hafta orada bırakın. Üç hafta sonra bu karışımı küçük şişelere doldurun. Bunları serin yerde saklayın. Cildin temizlenmesi işinde bu losyon çok faydalıdır. Sabahları bir pamuk parçasını bu los­yona batırıp yüzünüzü silin.

Dört Yağ:
Eşit miktarlarda zeytinyağını, hintyağını, sıvı parafini ve tadem yağını karıştırın, içine sevdiğiniz bir esanstan bir dam­la damlatın.
Lanolin Kremi:
Dört çorba kaşığı saf lanolin; 4 çorba kaşığı zeytinyağı; 4 çay kaşığı gliserin; 4 çay kaşığı gülsuyu; 2 çay kaşığı rende­lenmiş tuvalet sabunu. Sabun ve lanolini ikili tencerede çitin, yağ ve gülsuyunu damla damla dökerken sürekli olarak eriyiği karıştırın. İyice karışınca ateşten indirin ve soğuyuncaya ka­dar sallayın,
Süt :
Süt, cilt temizliği için son derece faydalı bir sıvıdır ve özel­likle sabahları kullanılmalıdır. Bir pamuk, yahut bez parçası­nı sütün içine sokun (ekşi süt ve ayran da kullanılabilir) ve cildinizin tipine göre bir kaç damla limon, portakal, salatalık, yahut başka bir meyva veya sebze suyu ekleyin.
Zeytinyağlı Temizleyici Krem:
4 Çorba kaşığı zeytinyağı; 2 çorba kaşığı tereyağ (veya margarin); 2 çorba kasığı hindistan cevizi yağı; 3 damla la­vanta yağı.
Kompresler:
Kompresler, maskelerle aynı sınıfa girerler. Bunları kullan­maktaki amaç, cildi canlandırmak, yumuşatmak, veya dinlen­dirmektir. Bir kompres, aşağıdaki toniklerden birine batırıl­mış bez tabakalarından ibarettir.
Papatya Kompresi:
Bir avuç sarı papatyayı 2 bardak suda 10 dakika kaynatın. Süzün ve kompresi bunun içine batına.

Hatmi Çiçeği Kompresi:
Cildiniz rüzgâr ve güneşten çabuk etkileniyorsa, bu Kompresi tatbik debilirsiniz. Bir avuç hatmi çiçeğini yarım lit­re suya atın. Bir bardak dolusu olana kadar kaynatın.
Ihlamur Kompresi:
Papatya kompresinde olduğu gibi hazırlanır.
Süt Kompresi:
Pişmemiş süte ve biraz limon suyuna batıracağınız bu kompres, özellikle yağlı ciltlere iyidir.
Yağ Kompresi:
3 Çorba kaşığı badem yağı; 1 çorba kaşığı lanolin ve 1 çay kaşığı asilbent (benzoin) ruhu ikili tencerede ısıtılır. Bir bez veya pamukla cilde sıcak sıcak kompres yapılır.

Sinirotu Kompresi:
Sinirotu çok eskiden beri bilinen en etkili şifalı otlardan biridir. 3 Çay kaşığı sinirotu yaprağını bir bardak suya atm ve kaynatın. Kompresi bununla ıslatıp tatbik edin. Sinirotu aktardan alınabilir, ama bahçe ve tarlalarda bol bol bulunur.

Canlandırıcı Kompres: 
Bezi suya batırın, sıkın, sonra da salatalık, limon veya portakal suyuna batırın. Meyvanın suyunu değil, kendisini de kullanabilirsiniz, bunun için iki bez tabakasının arasına koy­mak gerekir.
Burada sözü geçen ve cilt tonikleri, çiçek su ve yağla­rını elde etmeye yarayan reçetelerin hepsi, kompres olarak da kullanılabilir. Kompresi tatbik ettikten sonra bir esnek kurde­le bağlarsanız, kompresten avantaj sağlamış olursunuz. Bunu bulabilirseniz, çıkarmadan önce kompresin, yani bezin üstü­ne bir kaç kez sürün. Bu, cildinize canlılık ve tazelik kazandı­rır. Yorucu bir günün sonunda yapacağınız bir kompres, sizi canlı ve sağlıklı gösterecektir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git