DEPREM NERELERDE OLUŞUR?

DEPREM NERELERDE OLUŞUR?
Deprem, herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda oluşabilir Genel olarak depremlerin, kabuğu oluşturan levhaların sınırlarında oluş­tuğu söylenebilir Dünyanın çeşitli yerlerinde benzer nitelikte depremlerin tekrarlandığı gözlenmiştir ve buraları hep levha sınırların dadır Depremlerin yoğun olarak gözlendiği bölgeler, yeryüzünde uç ana kuşak oluşturur.
1. Kuşak (Pasifik Deprem Kuşağı): Şili’den kuze­ye doğru Güney Amerika kıyıları, Orta Ame­rika, Meksika, ABD’nin batı kıyıları ve Alas­ka’nın güneyinden Aleutian Adaları, Japonya, Filipinler, Yeni Gine, Güney Pasifik Adaları ve Yeni Zelanda’yı içine alan en büyük deprem kuşağıdır. Yeryüzündeki büyük depremlerin yüzde 81’i bu kuşak üzerinde gerçekleşir.
2. Kuşak (Alpine) : Endonezya’dan (Java-Su-matra) başlayıp Himalayalar ve Akdeniz üze­rinden Atlantik Okyanusu’na ulaşan kuşaktır. Yeryüzündeki büyük depremlerin yüzde 17’si bu kuşakta oluşur.
3. Kuşak (Atlantik) : Bu kuşak, Atlantik Okya­nusu ortasında yer alan levha sınırı (Atlantik Okyanus Sırtı) boyunca uzanır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git