Diyet ve Kilo

Kadınlar dergi, film ve televizyonda ideal güzellik olarak sunulan incecik manken görüntüleriyle bombardıman edilmektedir. Bu görüntüler özellikle kilo vermek ve “diyet yap­mak” kavramlarını yaşamın bir gerçeği olarak gören gençler için itici bir güç olabilir. Bu bağlamda “diyet” sözcüğü, doktorların aşırı şişman (obez) hastalar için önerdiği kilo ver­me programı anlamına gelmemektedir. Kuşkulu “diyetler” kısa sürede mucizevi değişimler vaat edenlerdir.

Yüz yıl kadar önce kadınlar kilolarıyla bu kadar ilgilenecek zaman bulamıyordu. Gün­lük yemeği pişirmek enerji tüketimini sağlı­yordu ve aşırı yemek olasılığı pek yoktu. Bit­meyen ev işleri ve çocukların bakımı, kadın­ların sürekli enerji alımını gerektirmekteydi. Metabolizmaları kalorileri depolamaya değil, yakmaya alışkındı. Günümüz kadınları daha hareketsiz bir yaşam biçimine ve kalori yak­maktan çok depolamaya yol açan sayısız seçe­neğe sahiptirler. Ancak geçmişte ve günümüz­de yaşayan kadınlar için değişmeyen iki şey vardır: besinler yararlıdır ve bedeninizin kullanabileceğinden fazlasını yerseniz, artan kısım yağ olarak depolanır. Metabolizmanızın en uygun hızda çalışması için kimyasal ve fizik­sel süreçlerin bileşimine gereksinim vardır.

DİYET, YİYECEKLERİ DÜŞMAN YAPAR
Greyfurt, lahana çorbası, besin bileşimleri, hatta düşük yağlı rejimleri öneren diyet plan­ları kilo verme sorununu çözemez. Diyete, zorunlu olduğunuz için başlamayı düşünü­yorsanız, şu gerçeği unutmayın: diyet yapan­ların büyük bir çoğunluğu diyet öncesi kilo­larını (ya da fazlasını) geri alırlar. Diyete başlayanların çoğu, ömürleri boyunca zaman zaman başlayıp bırakmayı sürdürür. Belirli yiyecekleri kendine yasaklayanlar, bu yasağı çiğneyince suçluluk duyar ve bu kendilerini daha kötü hissetmelerine yol açar.

Diyet yapmak, yiyecekleri bir besin ve sağ­lık kaynağından çok düşman gibi gösterir. Yo-yo denilen diyet yöntemi (kilo vermek, al­mak ve yeniden vermek vb.) sağlığınız için zararlıdır. Besin almayı aniden azaltırsanız, yaşamak için tasarlanmış olan bedeniniz, ener­jiyi daha verimli depolayabilmek için meta­bolizma hızını azaltacaktır. Bu, diyet yapan­ların çikolata gibi enerji düzeylerini aniden yükselten yiyecekler için neden can attıklarını ve kilo kaybının ilk birkaç hafta sonra neden birden yavaşladığını açıklamaktadır. Birçok kadının düşündüğünün aksine, şok diyetin ilk haftalarındaki kilo kaybı istenmeyen sorunlara yol açabilir.

Aşırı şişmanlık (obesite) ve kilo verme
Aşırı şişman kadınların bedeninde aşırı oranda yağ vardır ve bu onları tıbbi ve ruhsal açıdan etkileyebilir. Diyetisyenler, doktorlarla çalışarak yeme alışkanlıkları ile ilgili eğitim vermenin yanında, fazla kiloların zaman içinde verilmesini sağlayan kilo verme programları oluşturmakta ve uygulamayı denetlemek­tedirler. Bu eğitimin temelini yaşam biçimi, egzersiz, tutum, ilişkiler ve beslenme oluşturmaktadır. Bunlar kadın yaşamında önemli et­menlerdir ve her biri, kadına erişilebilir hedefler sunar ve kilosunu etkileyebilir.

Doktor denetiminde uygulanan düşük ve 1 çok düşük kalori içeren diyetler, kişilerin beslenme gereksinimleri de karşılanırken hızlı kilo vermeleri için tasarlanmıştır. Enerji, dok­torun, kadının sağlık durumuna ve kilosuna bağlı olarak hazırladığı egzersizle harekete geçirilen depolanmış yağdan gelmektedir. Kimi durumlarda ilaç da kullanılabilir.

Önce kaslarınızda ve karaciğerinizde glukoz olarak depolanmış karbonhidratları verirsiniz. Şok diyetlerde kendini yorgun hissetmenin ve ağırlık kal­dıracak ya da koşacak güç kalmamasının nedeni budur (çünkü kas gücünüzü kaybe­dersiniz). Ayrıca çok miktarda su kaybeder­siniz ve bu, aslında aynı miktarda yağ taşıma­nıza rağmen, kendinizi daha ince hissetmenizi sağlayabilir.

PAYLAŞ
Diyet ve Kilo Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. meryem dedi ki:

    ben 16 yaşındayım ve bazen verip sonra alıyorum ben aslında zayıflamak istiyorum.bir türlü zayıflayamıyorum.Boyum 1.56 ,kilom 73… belim ince basenlerim var .NE YAPMAM GEREK .Lütfen cevap istiyorum.

Sayfa başına git