Doğum Sancıları ve Erkeğin Yapması Gerekenler

Doğum zamanı yaklaştıkça heyecan ve gerginlik artar. Bebeğin gelmesine az kalmıştır ama önce doğum süreci vardır önünüzde. Doğum koçu, moral destek ve genel lojistik koordinatörü olarak önemli bir rol oynamak durumundasınız.

Hazır olmak için:

Doğumla ilgili bilgiler edinin: Doğum sancılarının belirti ve işaretlerini, kasılmalar başladığında olacakları bilmek hastaneye zamanında yetişmenizi sağlar. Doğumhanede olacaklara hazırlıklı olmak sürprizleri önler ve gerektiğinde hızlı değişimlere uyum sağlamanıza yardımcı olur. Örneğin, birçok erkek, doğum sırasında acilen sezaryene ihtiyaç duyulduğunda ve doğumhaneye aniden sağlık personeli doluştuğunda şaşkına döndüklerini ve kendilerini dışlanmış hissettiklerini belirtmişlerdir. Acil bir sezaryen ameliyatına hazırlıklı olmak bu tür duyguları önleyebilir.

doğum sancılarıHastaneye ulaşacağınız yolun haritasını çıkarın: Evinizden veya partnerinizin iş yerinden hastaneye en kısa ve en güvenli yoldan nasıl ulaşabileceğinizi öğrenin. Trafik sıkışıklığı veya kötü hava koşulları ihtimaline karşı bir B planınız olsun. Aynı zamanda hastanenin park durumunu da öğrenin (bazı hastanelerin gebe hastalar için vale servisi var). Hastanenin içindeki rotanızı da önceden belirleyin. Son olarak, doğuma yakın günlerde benzin deponuzun her zaman dolu olduğundan emin olun.

Arabanıza bebek koltuğu monte edin: Bebeği evinize getirmek için arabada bir bebek koltuğuna ihtiyacınız olacak. En iyi şekilde korunma sağlamak için koltuğun önü arkaya dönük olmalı ve arka koltuğun ortasında yer almalıdır. Koltuğu monte ederken zamana ihtiyacınız olacak. Bu koltuklar, insanın kafasını kanştıracak kadar karmaşık olabilirler. Bu yüzden monte ederken üreticinin kullanma talimatına uymaya ve montajın doğru yapılmış olmasına dikkat edin.

Doğum planının bir kopyasını yanınızda bulundurun: Partnerinizle birlikte doğum sırasındaki ortak tercihlerinizle ilgili bir plan oluşturduysanız (doğum sancılarıyla ilgili yapılmasını istedikleriniz gibi), ne olur ne olmaz diye, bir kopyasını yanınızda bulundurun ama gerekirse değiştirmek için de hazırlıklı olun. Örneğin, partneriniz, sancılar başladıktan sonra, doğum planında aksini belirtmiş olsa da, ağrı için ilaç istemeye karar verebilir.

Çantalarınız hazır olsun: İçinde eşinizin en sevdiği tuvalet malzemeleri, yeni bir pijama takımı ve en sevdiği müzik parçalarının CD’leri olan bir çanta hazırlayın. Eğer geceyi onun ve bebeğinizin yanında geçirecekseniz, sizin de küçük bir çantanız hazır dursun.

İletişimi sağlayın: Hastaneye vaktinde yetişebilmek için, telefon ve e-posta ile mesajlaşma yoluyla, partnerinizle birbirinize her dakika ulaşabileceğinizden emin olun. Aynca doğumu müjdeleyeceğiniz eş, dost ve akrabanın listesini oluşturmayı da deneyebilirsiniz. Doğum sırasında asli göreviniz eş, dost, akrabaya en son haberleri iletip fotoğraf yollamaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git