Normal Doğum Resimleri ve Bilgi

Doğum anı geşdiğinde bebeğin başı kasılma ve ıkınmalar beraberinde perineden görünmeye başlar. Kasılma sona erdiğindeyse rahimden içeri yeniden girer. Böyle bir süre geçtikten sonra artık her kasılma ve ıkınmada bebeğin başının daha büyük bir bölümü görünmeye başlar ve kasılma sonlandığında bebeğin başı yeniden içeri girmez, o biçimde kalır. Buna crowning yani taçlanma denir. Artık doğum çok yaklaşmıştır.

Ikınmalar devam ettikçe artık bebek iyice perineyi zorlamaya başlar doğum kesisi için hazırlıklar başlar. Bir enjektör aracılığı ile kesilecek olan bölge ağrı vermeyecek biçimde uyuşturulur

normal dogum

Bebeğin rahimden çıkması iyice yaklaştığında perinenin alt bölgesinden başlanarak kırk beş derece açıyla kesi aletiyle bir epizyotomi kesisi yapılır. Bebeğin perineye yaptığı basıncın yırtılmaya sebep olmaması amacıyla alınan bir tedbirdir.

normal-doğum2

Epizyotomi bölgesinin açılması akabinde en çok 2 veya 3 ıkınmada bebek başı doğar. Bu sırada hekim sağ elle perinede yırtık oluşmasını engellemek amacıyla perine koruma manevrası yapmaktadır.

 

Başın çıktığı an Bebeğin başı dışarı çıktığı anda ağzındaki salgılar
plastik bir sonda aracılığı ile aspire edilir.

 

Bebek başı doğduktan sonra baş çoğu zaman sol, kimi zaman da sağ tarafa döner. Bu hareket, omuzların doğum kanalından girmesini sağlamak içindir. Kendiliğinden gerçekleşmezse doğum uzmanı bu bölümde bebeğin başını bir yana döndürmesine yardım eder

 

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git