El ve Ayak Bakımı

Derinin bakımında yaşdan ve cildin türünden sonra bölgenin de önemi vardır. Zira bazı deri bölgeleri daha duyarlıdır, bazıları ise tam tersine daha dayanıklıdır.

Yüz, kuşkusuz bir bütün olarak duyarlı bir bölgedir. Yaş ve cildin türüne ilişkin olarak yüzle ilgili söylediklerimize burada ekleye­cek bir şey yoktur. Buna karşılık el ve ayak bakımı üzerinde durmak yerinde olacaktır. Zira özellikle eller ve topuk dışında kalan ayağın derisi oldukça duyarlıdır. Bu yüzden dikkatle korunmayı gerektirir. Ellerin duyarlılığı dış etkenlere çok açık olması ve özellikle kadınlar açısından suyla sık temasta bulunması gibi nedenlerden ileri gelmektedir.

El bakımının özellikle kadınlar açısın­dan önemi büyüktür. Zira bulaşıkta ve çamaşırda suyla, detarjanla ve sabunla temas, elleri kurutan ve yağını alan bir etki yapar. Bunun önüne geçmek üzere eldiven takmak, işten hemen sonra ve geceleri nemlendirici ya da yağlı bir krem sürmek yararlı olacaktır.

el-ve-ayak-bakimiAyakların genellikle pek hava aldır­mayan çorap ve ayakkabılar içinde uzun saatler boyunca kalması, terleme, yanma ve kaşıntıya neden olur. Bu durumun kalıcı bir hal almasına “pişik” denir. Bakım ve tedavi yapılmazsa ayaklarda mantar hasta­lığı ortaya çıkabilir. Özellikle yaz ayları hava sıcaklığı nedeniyle ayak bakımına çok özen gösterilmesi gereken bir zaman­dır. Zira havasızlık ve terleme ayakta cilt hastalıklarının oluşması için ideal bir ortam yaratırlar.

Aslında ayak bakımı hiç de zor ve zahmetli, masraflı değildir. Özellikle yazlık ayakkabı alırken ayağı havasız bırakan ayakkabılardan kaçınmak şarttır. Bunun dışında aksatmadan her akşam ayakları yıkamak, çok iyi kurulamak, özellikle parmak aralarının nemini iyice almak -aksi takdirde buralarda kaşıntılar, deri soyul­maları, pişikler meydana gelir- kurutucu ve koruyucu pudrayla pudralamak, eğer deri sertleşmişse yumaşatıcı bir kremle ovmak yeter. Bir de sık sık çorap değiştirmek, mümkünse her gün temiz çorap giymek ayak sağlığını koruyucu önlemlerin başında gelir.

Bunların dışında el ve ayaklan hem yumuşatmak, hem de dinlerdirmek ve beslemek üzere ılık suya birkaç damla badem yağı damlatıp bu suyun içinde el ve ayakları on-on beş dakika tutmak da çok yararlıdır. Badem yağı yerine zeytinyağı da aynı işi görebilir.

Özellikle kadınların, topukları için ponza taşı kulanmalan ve hele yaz mevsiminde çorapsız ve genellikle arkası açık ayakkabılı oldukları için, topuklarının bakımına güzelliklerini bütürlleyen belki küçük ama önemli bir ayrıntılı olarak özen göstermeleri yerinde olur. Temiz ve pürüzsüz bir topuğun bacak güzelliğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu kadınların hiç akıldan çıkarmamaları gerekir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git