Faydalarını Öğrendikten Sonra Soğan Kabuklarını Artık Atmayacaksınız! İşte Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Soğan, tüm dünya mutfaklarında en çok kullanılan sebzelerden biridir ve bu benzersiz lezzetleri ve sayısız sağlık yararları hakkında çok şey söyler. Yine de, yemeklerimize eklemeden önce hepimiz soğan kabuğunu atıyoruz.

Eh, bugün sizi bir daha asla çöpe yapmamaya ikna etmeye çalışacağız.

Birden çok çalışma, soğan kabuğunun antioksidanlarda, hatta soğanın kendisinden daha fazla olduğunu ve genel sağlığı önemli ölçüde artırdığını göstermiştir.

Kahverengi dış tabaka, cildin sağlıklı olmasını sağlayan antioksidan, diyet lifi ve flavonoidlerin zengin bir kaynağıdır.

Ek olarak, soğan cildi, quercetin olarak bilinen güçlü bir pigmentte yüksektir; bu, arterlerin (damarların) tıkanmasını önler ve hipertansiyonu düşürür, güçlü sedatif özelliklere sahiptir ve uykusuzluğa karşı iyi gelir. Dahası, güçlü antibakteriyel, antioksidan, antikanser ve antifungal özelliklere sahiptir.

Soğan derisinin ana bileşeni olan quercetin, güçlü bir flavonoid ve antioksidandır ve kanser, serbest radikallerin ana sorunlarını yok eder.

Çalışmalar cildin kolonun uygun peristaltik hareketlerini destekleyen çözünmeyen lif açısından zengin olduğunu göstermiştir.

Dahası, çözünmeyen elyaf biriken toksinleri bağırsaklardan yok eder, pH değerlerini düzenler ve kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

Soğan derisinin diyet içine dahil edilmesi riskini azaltacaktır:

  • 2 tip diyabet
  • Kalp hastalıkları
  • Gastrointestinal problemler
  • Şişmanlık
  • Kolon kanseri

Kabuklar çeşitli güveç ve çorbalara ilave edilebilir.

Ayrıca, tüm bu avantajların tadını çıkarmanın harika bir yolunu bulacak olan soğan cilt çayı için tarif vereceğiz:

Başlangıçta kabukları bir cam kavanoz içine koyun. Ardından kaynar suyu soğan kabuklarının üzerine dökün ve üzerini örtün 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra çayı süzün ve yatmadan önce bir bardak içelim.

Not: Soğan kabuklarının kullanımı hamile kadınlar ve emziren anneler için önerilmez.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git