FİRİNDA SOSLU SÜT KUZUSU BUDU

Gerekli malzeme:

4 kişi için 750 gram süt kuzusu budu, 1/2 kahve fin­canı su, 1/2 kilo (4 büyük boy) taze patates ya da beyaz patates, 50 gram yağ (margarin), bir yumurta, bir yw-murta sarısı, bir kahve fincanı rende­lenmiş gravyer peyniri, tuz, yarım ek­mek (bayat).
Salça için – 35 gram tereyağ ya da margarin (1/2 kahve fincanı) 250 gram süt (bir su bardağı), 50 gram rendelenmiş gravyer ya da kaşer pey­niri (2 kahve fincanı), 1/2 kahve fin­canı un.

Hazırlanması:

Bir gün bekletilerek bayatlamış ek­meğin kabuklarını keskin bir bıçakla kabuk keser gibi çıkarın. Üç parmak kalınlığında uzun parçalar şeklinde kesin, fırınlık bir kabın içine yerleşti­rin.
Patatesleri soyun, üzerlerini kapla­yacak kadar suya koyarak iyice yu­muşayıncaya kadar haşlayın. Sularını süzün ve iyice ezerek püre şekline so­kun. Bu püreye bir yumurtanın tama­mı ile bir yumurtanın sarısını, yağı, rendelenmiş gravyer ya da kaşer pey­nirini, bir tatlı kaşığı tuzu ekleyerek, hepsini iyice karıştırın, bu püreyi fı­rınlık kabın içindeki ekmeğin kenarı­na yerleştirin.
Bundan sonra kemiği çıkarılmış süt kuzusu budunu temiz bir ip ile sıkıca sarıp bağlayın. Bir küçük fırın tepsi­sine koyun, üzerine yarım kahve fin­canı su ekleyin, önceden ısıtılmış kız­gın bir fırına sürün. Kuzu budunun ya­nına birkaç tane de dana kemiği koy­mayı unutmayın. Sık sık kontrol ede­rek, akan yağı kaşıkla üzerine döke­rek, üstü kızarınca, altını üste getire­rek kızartın.. Bu kızartma 45-60 daki­ka kadar sürer. İyice kızarınca fırın­dan çıkarın, biraz soğumasını bekle­yin, ipi çözün ve dilimler şeklinde ke­sin. Eti, fırınlık tepside duran ekmek parçalarıntn üzerine yanyana dizin.Doha önce şu sosu yapın. Yağı kü­çük bir tencereye koyarak küçük ateş­te eritin. Unu ekleyerek yumurta çırp­ma teli ile devamlı olarak döverek 3-4 dakika kavurun, ateşten çekin. Ilık duruma gelince bir bardak kaynar süt ekleyin, iyice dövün, tuzunu ekle­yin ve yeniden ateşe oturtun. Devam­lı olarak karıştırarak küçük ateşte 15 dakika kadar kaynatın, sonra ateşten çekerek süzün. Bu sosun içine rende­lenmiş kaşer peynirini ekleyin ve ek­mek parçalarının üzerinde duran ku­zu parçalarının üzerine eşit olarak dö­kün. Sonra fırınlık kabı, fırının ateşi üstten gelen bölümüne sokun. Sos ha­fifçe sararmağa başlayana kadar, en çok 15 dakika, pişirin ve hemen fırın­dan çıkararak sıcak sıcak sofraya gö­türün.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git