GAZ VEYA DUMAN DOLU BİR ODADAN BİR KAZAZEDENİN KURTARILIŞI

GAZ VEYA DUMAN DOLU BİR ODADAN BİR KAZAZEDENİN KURTARILIŞI
Kendinizin hiçbir tehlikeye düşmediğinden emin olunuz.
• Orada bulunan birisiyle bir yaşam bağı ku­run, bir ucunu belinize bağladığınız bir ha­latın obur ucunu orada bulunan birisine ve­riniz.
• O kişiyle gerektiğinde dışarı çekilmenizi sağlayacak olan bir işaretleşme düzem ayar­layınız En ıyısı, halatın sürekli gergin tutul­masıdır. Eğer gerginlik bozulursa dışarıdaki kışı dışarı çekilmek istediğinizi anlayacak­tır.
Dikkat: Ağzınızın, burnunuzun çevresine ıs­lak bir atkı ya da mendil bağlayarak kendinizi zehirli gaz ya da başka dumanlar içeren yerler­de koruyamazsınız.

GAZ VEYA DUMAN DOLU BİR ODADAN BİR KAZAZEDENİN KURTARILIŞI

GAZ VEYA DUMAN DOLU BİR ODADAN BİR KAZAZEDENİN KURTARILIŞI

• Kapının sıcaklığını elmızm tersiyle hissedi­niz ve kapının altından gelen havanın sıcak­lığını kontrol ediniz Herhangi bin sıcaksa, sakın içen girmeyiniz Eğer içen girmek guvenlıyse tekrar tekrar derin nefesler alarak kanınızın tam olarak oksijenle yüklenmesini sağlayınız Sonra omuzunuz kapıyla dik açı yapacak şekilde durunuz, başınızı obur tarafa çevirerek ka­pıyı biraz aralayınız Oda, basınç altında patlayabilecek çok sıcak havayla dolu olabi­lir.
Dikkat: Eğer duman çok yoğunsa yerde emekleyerek ilerleyiniz Çunku ısınan hava yükseldiğinden yerde bir temiz hava tabakası olacaktır.
• Kazazedenin yerim belırleymız ve mumkun olduğu kadar çabucak dışarı çekiniz Yanan giyecekleri bir battaniye, halı ya da palto ile söndürünüz.
• Kazazade kendındeyse çok dikkatli gozleyı-mz Örneğin için için yanan bir yerde, hava­da karbon dıoksıt olacak ve bu da kazaze­denin uyanıklığım etkileyecektir.
• Eğer kazazedenin solunumu durmuşsa, he­men yapay solunuma başlayınız.
• Hastaneye kaldırılmasını sağlayınız Dikkat: Eğer kazazede, motoru çalışan bir arabanın bulunduğu garajda kalmışsa, garajın kapılarını açarak iyice havalanmasını sağlayınız Kendinizi tehlikeye atmayacağınızdan emin olana kadar içen girmeye kalkışmayınız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git