Gebeliğinizin 40. Haftası ve Anneliğe İlk Adım

Gebeliğinizin 40. Haftası ve Anneliğe İlk Adım; Doğumunuzun yaklaştığı bu haftalar da artık yerinizden bile kalkmak istemeyeceksiniz, kalkamayacaksınız da. Heyecanınız da hantallığınıza paralel olarak iyice artacaktır. Doğumun bir an önce gerçekleşip bitmesi tek isteğiniz olabilir. Bu haftalar da bacaklarınızda uyuşma ve iğne batması gibi hisler kendini daha çok gösterecektir. Karnınızın derisi iyice gerginleşmiş ve rahatsız edici bir kaşıntı ile kendini belli edecektir. Bu haftalar da yaptığınız her hareket size ağır gelecek, hatta oturmak ve kalkmak da dahi zorlanacaksınız.

En önemli unsurlardan birisi de bebeğinizin günde 10 defadan az hareket etmesidir, bu gibi bir durumla karşılaşırsanız doktorunuza başvurun ve bebeğinizin kalbini dinlemesini isteyin. Yalancı doğum ağrıları ile bu haftalar da çok sık karşılaşacaksınız, telaşlanmayın ve soluk alıp verme egzersizlerini yapın. Bebeğinizin doğum haftası tam vaktinde olmaya bilir, bu sıkça rastlanan bir durumdur; doğum haftaları iki hafta önce iki hafta sonra olarak da değişiklik gösterebilir.

yeni doğan bebek ve bakımı

Bebeğinizin Son Durumu Nasıl?

– Vücudundaki tüylerin büyük kısmı dökülmüş olmakla beraber omuz, kol ve bacaklarda hafif hafif kalmış olabilir.

– Vücut gelişimini bitirmiş, sağlıklı bir bebeğe sahipsiniz artık.

Tombul ve tırnakları artık kendi kendini bile tırmalayacak şekilde gelişmiş olan bebeğinize kavuştunuz. 🙂

Siz Artık Bir ANNESİNİZ!

Hazırlık ve beklemeyle geçen onca haftadan sonra artık bebeğiniz kucağınızda ve bu duyguyu başka hiç bir kimse de ve hiç bir yerde hiç bir durum da hissetmeyeceksiniz. Çünkü siz artık bir annesiniz. 🙂 Her ihtiyacı için size bağımlı olan bu küçücük meleğe karşı fazlası ile kendinizi koruryucu hissedeceksiniz.  Kısacası gözünüzden bile sakınacaksınız.

Doğumdan Sonraki İlk Haftalar:

İlk haftalar da gününüzün tamamını bebeğinize ayırmak ile geçecektir ki bu sizin de heyecan ile beklediğiniz zamanlardır. Birbirinize alıştıkça ve tanıdıkça birbirinizi daha iyi anlayacaksınız. Bebeğinizin kokusu, sizi emmesi o kadar güzel duygular ki, bebeğiniz ile geçirdiğiniz her anın tadını çıkarın ve bu lutüf için şükredin.

Eğer fazla kilo aldıysanız bunun için fazla endişelenmeyin emzirme döneminde veya çalışma hayatına tekrar döndüğünüzde geri vermeniz zor olmayacaktır; Aldığınız kiloların dağılımı ise; % 9 plasenta, % 11 amniyotik sıvı, %38 bebeğin kendisi, % 20 rahim, memeler, kalça ve bacaklar, % 22 kan ve fazladan tutulan sıvıdan oluşmaktadır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git