Gebelik Sırasında Röntgen Çektirmek Zararlı mıdır?

Gebelik sırasında röntgen çektirmek güvenli midir?

Size şaşırtıcı gelebilir ama gebelikte röntgen çektirmek genel olarak güvenli kabul edilir. Birçok durumda röntgenin faydaları, taşıdığı risklerden ağır basar. Gebelikte karın ve mide röntgeni çektirirseniz, bebeğiniz radyasyona maruz kalır. Radyasyon bebeğinizin gelişmekte olan hücrelerinde değişikliklere neden olursa, doğum kusurları ve ileriki yaşamında lösemiye yakalanma riski artar.

Bununla birlikte, genelde gebelikte röntgen çektirmenin bebeğinize zarar verme ihtimali çok düşüktür. Kollarınıza, bacaklarınıza, başınıza, dişlerinize ve göğsünüze uygulananlar gibi birçok röntgen incelemesi, üreme organlarınızı ya da bebeğinizi radyasyona maruz bırakmayacaktır.

Kurşun kaplı bir önlük ya da yaka takmak dağılan radyasyonu engeller.

gebelikte röntgen çektirmekRöntgen çektirmeniz gerekirse, doktorunuza gebe olduğunuzu ya da olma ihtimaliniz olduğunu bildirin. Doktorunuz röntgen yerine ultrason incelemesi yapmaya karar verebilir. Aynca, röntgen çektirmesi gerektiren bir çocuğunuz varsa ve gebeyseniz ya da olma ihtimaliniz varsa, çekim sırasında çocuğu siz tutmayın, başkasından bu işi yapmasını rica edin.

Gebe olduğunuzu öğrenmeden önce röntgen çektirdiyseniz, paniğe kapılmayın. Riskin çok düşük olduğunu unutmayın. Sorun yaratacak kadar radyasyon almış olma ihtimaliniz çok zayıftır. Ancak, kanser gibi bir hastalıktan ötürü radyoterapi gördüyseniz, risk daha fazladır. Radyasyonla ilgili kaygılarınızı doktorunuzla paylaşın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git