Gebelik Takviminiz 16. Haftayı Gösteriyor

Gebelik Takviminiz 16. Haftayı Gösteriyor; bu hafta ile gebeliğinizin dördüncü ayını dolduruyorsunuz, kendinizi gayet iyi ve enerji dolu hissediyor olmalısınız. Artık gebe olduğunuz dışarıdan da belli olacaktır. Dördüncü ayın sonunda bebeğinizin tüm organları oluştu. 14. haftadan beri plasentadan  beslenmektedir. İlerleyen haftalar da gelişimi hızla devam edecek ve bağımsız bir yaşama hazırlanacaktır.

Sizde ki Değişiklikler Kendini Nasıl Gösteriyor?

– Artık kendinizi daha iyi hissediyor olmalısınız.

– Gebelik ile ilgili sevinciniz ve heyecanınız artacaktır. Gebeliğin dışarıdan belli olması ile kendinizi daha mutlu ve ayrıcalıklı hissedeceksiniz.

– Cildinizin renginde koyulaşma olabilir. Bu koyulaşma meme uçları ve çevresinde daha belirgin olacaktır. Karnınızın üzerinde koyu bir çizgi görülebilir; bu çizgi doğumdan sonra kaybolacaktır.

gebelikte 4 ay

– Bebeğiniz büyüdükçe iştahınız artacaktır.

– Kıyafetleriniz dar gelmeye başlayacaktır, ancak hamile kıyafetleri için de henüz erkendir. Bol ve rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

– Önümüzdeki üç ay içinde kilo artışınız 5-7 kg arasında olacaktır. Bu tüm gebelikte alınan kilonun neredeyse yarısı demektir. Şu ana kadar almanız ya da almış olmanız gereken kilo 2,5-3 kg aralığındadır.

Bebeğinizin boyu; 16 cm, ağırlığı ise 135 gr civarındadır. 🙂

Gelişen Bebeğinizin 16. Haftada ki Durumu Nasıldır?

– Kaşları ve kirpikleri oluşmaya başladı bile hatta vücudunda lanuga denen ve doğumdan sonra dökülecek olan ince tüyler bile kendini gösteriyor.

– 16. hafta da bebeğinizin cildi saydam denilebilecek kadar incedir ve cildin altında ki damarlar gözle görülebilir.

– Kemikleri sertleşmeye başladı bile, eklemleri bile oluşmuştur.

– Cinsel organı ise cinsiyetini belirleyecek şeklini almıştır ancak bu ultrasonografi ile henüz görülemeyebilir.

– Bebeğiniz artık baş parmağını emebilir.

– Harekete çoktan başladı ancak siz bunu henüz hissetmeyebilirsiniz ki küçüklüğünden dolayı bu normaldir.

– Bebeğinizin kalbi artık sizin kalbinizden bile iki kat hızlı atmaktadır; kalp atışlarını doktorunuz özel bir cihaz ile duyabilir.

– 16. haftada bebeğinizin boyu oldukça uzayacaktır.

Eşiniz ve Siz Karışık Duygular İçinde Olabilirsiniz!

Sizin ve eşinizin zaman zaman gebelik ile ilgili karışık duygular içinde kalmanız çok doğaldır. Kendinizi bazen iyi bazen de kötü hissedebilirsiniz. Olumsuz bir duyguya kapıldığınızda bunun geçici olduğunu, doğum ile birlikte bebeğinizi kucağınıza aldığınız da ve kokusunu aldığınız da bütün bu olumsuz duygular bir anda yok olacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git