GEBELİK VE ASTIM

Hamilelik öncesi evre çok mühimdir

Astım olan bir bayan bebek yapmak istediğinde, astım-allerji uzmanı doktorlarca kontrol altına alınmalı, solunum fonksiyonları hamilelik meydana gelmeden hemen önce çok iyi bir seviyeye getirilmelidir. Allerjik astımı olan hastalar, allerjenlerden korunma ile ilgili yeniden bilgi sahibi yapılmalıdır. Hamileliğin ilk üç ayında yalnızca astım ilaçları değil, bütün ilaçların güvenirliği ile ilgili elimizde maalesef yeterince bilgi bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle gebeliğin ilk aylarının problemsiz atlatılması sağlanmalıdır.

gebelikte astımHamilelik boyunca hem astım, hem de gebeliğin gidişatı alanında iyi doktorlar tarafından özenle incelenmeli ve takip edilmelidir. Bu doktorlar gerektiği zaman kişinin tedavisi ile ilgili beraber karar vermelidir. Hamilelik boyunca astım şiddetlenmesi görülebilir. Bu dönemlerin çabucak ve gerektiği zaman sıkı bir tedavi ile geçirilmesi gerekir. Zira büyümekte olan çocuğun oksijen ihtiyacı karşılanmalıdır.

Astım Hastaları normal bir doğum yapabilir mi?
Hamilelik boyunca doğru tedavi uygulandığı taktirde, astım anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkilemez.Fakat , doktorun belirleyeceği ilaçlar kullanılmaz, düzenli kontroller yaptırılmaz ve astımı kötüleştiren faktörlerden korunulmaz ise; erken doğum, gelişememiş bebek, düşük yapma veya anne adayında hamileliğe bağlı hipertansiyon gibi komplikasyonlar meydana gelebilir

PAYLAŞ
GEBELİK VE ASTIM Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. kıymet dedi ki:

    tesekkurker. . .

Sayfa başına git