Gebelikte Bilinçsiz Egzersiz Bebeğe Zarar Verebilir

Gebelikte Bilinçli Egzersizler ile daha sağlıklı ve formda bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz; böylece gereksiz kilo alma olasılığını da yok etmiş olursunuz. Gebelik ve doğum vücudunuzu yoran olaylar olduğu için kendinizi fiziksel olarak da hazırlamanız yararlı olur. Bu hazırlık doğumdan sonra eski formunuza dönmenizde de kolaylık sağlayacaktır. Gevşeme hareketlerini öğrenmekte aynı derece de önemlidir. Doğum da sakin davranıp doktorla işbirliği yapabilmenizi ve ağrılarla baş edebilmenizi sağlar; stresi kaldırır ve plasentaya giden kan akımını arttırır. Egzersiz fikrinden hoşlanmasanız bile önerdiğimiz hareketleri denemelisiniz. Bunlar özellikle  eklem ve kaslarınızı form da tutmak için düzenlenmiştir.

Egzersiz yapmaya gebelik teşhisi konar konmaz, hatta dilerseniz daha önceden de başlayabilirsiniz; spor sağlıktır…

Hangi Hareketler Bebeğinizi ve Sizi Riske Sokmaz?

– Gebelik süresince ağır jimnastik çalışmalarına başlamaya kalkmanız doğru değildir; yalnızca vücudunuzun alışkın olduğu egzersizleri sürdürmelisiniz. Dans ya da aerobik kursuna devam etmek istiyorsanız, gebe olduğunuzu öğretmeninize söylemelisiniz.

gebelikte egzersiz– Kendinizi nefes nefese kalacak kadar yormayın.

– Size ve bebeğinize zarar verebilecek binicilik, kayak, su kayağı gibi gebelik dönemi için tehlikeli sporlardan kaçının.

– İlk haftalarda ve gebeliğin sonlarında eklem ağrılarınız aşırı derecede gerilebileceği için egzersizlerinizde dikkatli olmalısınız.

YÜZME:

Yüzme gebelikte mükemmel ve güvenli bir spordur. Suyun rahatlatıcı etkisi ile de hem kendinizi hem de bebeğinizi rahatlatacak, bebeğinizin alışkın ve huzurlu olduğu bir ortamda sizde huzur bulacaksınız. Yüzme de önemli olan sizin ve bebeğiniz için tehlike yaratacak olan ani hareketlerden ve hızlı yüzmekten kaçının. Kramp girmelerine karşın ise siz yüzerken size eşlik edecek ve yardımcı olabilecek birisi yanınızda mutlaka olmalıdır.

YÜRÜME:

En az yüzme kadar gebelik dönemine uygun sporlarda birisi de yürüyüştür. Güneşli bir yaz gününde bebeğiniz ile yürüyüşe çıkmak sizi de bebeğinizi de rahatlatacak, gereksiz stresi yok edecektir.  Belirli aralıklar ile yapacağınız kısa yürüyüşler bacak kaslarınızın gevşemesine böylece vücudunuzun rahatlamasına yol açacaktır.

Gebelik döneminde mutlaka yapmanız gereken spor aktivitelerini bebeğiniz ve sizin için bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Ağır ve keskin hareketlerden kaçınmanız sağlığınız ve bebeğiniz için büyük önem taşımaktadır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git