HAŞLAMA TAVUK

Gerekli malzeme:

4 kişi için bir ta­vuk f1000-1250 gram), bir orta boysoğan, uzun bir havuç, tuz, biber, bir­kaç tane küçük patates, biraz limon suyu.

Hazırlanması:

Tavuğun, mide ve ciğerini çıkarın içinde tuzlu su bulunan bir kabın içi­ne koyun. Tavuğun bacakları ile ka­natlarını iyice açın, ateşi yakın, ateş üzerinde durmadan gezdirerek, tüy çok olan yerleri ise çok kısa süre bek­leterek, tavuğu iyice tütsüleyin. Son­ra tuzlu suyun içine koyun, elinizle o-vuşturun ya da keskin olmayan bir bı­çakla’her tarafını -hafifçe kazıyın. Böy­lece tütsülemede yanan tüy kalıntıla­rı deriden ayrılır. Kanatlarda derinin altında kalan tüy diplerini elinizle çe­kerek çıkarabilirsiniz. Bundan sonra ta­vuğu sudan çıkarın, karın boşluğuna bolca tuz koyun, elinizle iyice tuzlayın sonra musluk altına tutarak içini ve dışını su ile yıkayın.
İçine oturacağı bir tencereye tavu­ğu oturtun. Soyulmuş havuç ile patatesieri orta boy parçalara bölerek so­ğanı da temizleyerek bir bütün olaraketrafına koyun. Çok az su ekleyerek tencereyi orta sıcaklıkta bir ateşe o-turtun. Su ısınınca tuz, karabiber, bir­kaç damla da limon suyu ekleyin. Böy­lece tavuk yavaş yavaş pişer. Tavuk yağlı ise böylece kendi yağı ile az su­da kendi suyunu akıtıp yeniden eme­rek pişer ve tadı çok güzel olur. Tavuk yağsız ise bir çorba kaşığı yağ ekle­yebilirsiniz.
Tavuk kart değilse 20-30 dakikada pişer. Piştiğini görünce bir çorba ka­şığı domates salçasını çok az ılık su­da eriterek tencereye ekleyin, ateşi kı­sın. Küçük ateşte 5-10 dakika daha pi­şirin. Bu arada tavuğun altını üste ge­tirin. Tavuğun suyu azaldıkça .tence­renin dibinde olan bölümü hafifçe kı­zarır. Bu tavuğa çok güzel tad verir. Ancak derinin dibe yapışarak sıyrılmaması için, bu kızartma sırasında başında bekleyin, altı üstü iyice kıza­rana kadar yavaşça ve dikkatle tavu­ğu tencerede çevirin.Tavuğu domates salçası ile az kızartmış olarak yemek istiyorsanız, iki ta­rafı kızarınca ateşi kapatın. Tavuğu çıkarıp, bölümlere ayırın hemen sof­raya götürün. Üzerine salça dökmek/ istiyorsanız, tavuğu ısıtılmış bir ser­vis tabağına bölerek koyun. Tencere­ye bir su bardağı sıcak su ekleyin, bir spatula ile tencerenin dibini iyice sıyırın tencerenin kapağını kapatarak çok küçük ateşte bir süre kaynatın, böylece tavuk suyu ile yapılmış doma­tes salçalı bir sos oluşur. Pıhtı olma­sını istiyorsanız içine bir çorba kaşığı un ekleyin, iyice karıştırın.

PAYLAŞ
HAŞLAMA TAVUK Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. betüle cevap dedi ki:

    ıyyyyyy yemem bin onu

  2. betül dedi ki:

    beyndiim elinee sağlık olsuuuuun oooooooooooooh yerim ben onuuu

  3. Anonim dedi ki:

    saol

Sayfa başına git