İÇ KANAMA

İÇ KANAMA
Bu durum, bir kırık ya da çarpma sonucu olu­şan yaralanmalardan sonra ya da mide ülseri kanaması gibi bir sağlık durumu sebebiyle görülebilir. Örnek olarak, dışardan hiçbir belirti olmadığı hâlde, iç organlar, dalak ve karaciğer hasar görebilir.
iç kanama da dış kanama kadar önemlidir Kan vücuttan gerçekten kaybolmamasma rağ­men, dolaşım sisteminde kaybolur ve hayatî organların oksijene doyumsuz kalmasına se­bep olur içende kan toplanması da, toplanan kan, hayatî yapılara baskı yaptığı takdirde teh­likelidir Örnek olarak kafatasının içinde top­lanan kan beyne baskı yaparak bayılmalara se­bep olur, göğüs içindeki kanama, ciğerlerin ge­nişlemesine engel olur.
iç yaralardan akan kan, vücut boşluklarından birinde toplanarak pıhtılaşır ya da vücudun ağız ve rektum gibi birçok açık yerlerinden (deliklerinden) bir ya da birkaçından dışarı akarak veya renk değişikliği ve morarmalar halinde ortaya çıkabilir Eğer ağır bir yaralanmadan sonra gözle görülen bir kan kaybı olmadığı halde şok belirtilen ve görüntülen veya kazazedenin giysilerinin dikiş ve dokuma yapısına denk gelen “şekil­ler”, çürükler varsa daima iç kanamadan şüp­heleniniz.

İÇ KANAMA

İÇ KANAMA

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git