İnme Çeşitleri Belirtileri

Beyin kanaması sonucu oluşan felç anlamına gelir.

Sebepler: Zayıf bir atardamardan beyin doku­su içine kanama.

İnme, beyin krizi veya felç olarak da bilinir. Beyne giden kan akışının aniden durması veya azalmasıyla meydana gelmektedir. Halk arasında ‘beyinde damar tıkanıklığı’ olarak da bilinir. Bu durumda bazen damarlardan birinin yırtılmasıyla kanama oluşabilir ve beyin kanaması dediğimiz hadise meydana gelir.

Peki, inme belirtileri nelerdir?

Hasta ansızın komaya girer. Başlan­gıçta kusma vardır. Yüz rengi kırmızıdır. Solu­ma esnasında yanak şişip iner. Gözler, kana­yan beyin yarısına doğru kayar. Tansiyon yüksektir. Ateş çıkar. Komadan çıkmayabilir Öncelikle inme çeşitleri belirtileri, beynin hangi damarının ne ölçüde tıkandığına; kan akışının ne ölçüde durduğuna bağlı olarak değişir. İnme vücutta ani kuvvet kaybı, uzuvların birini veya birkaçını kullanamama, vücudun bir bölümünü hiç kullanamama, duyu kaybı, görme ve konuşma bozuklukları, yürüme güçlüğü gibi inmesorunlara sebebiyet verebilir. Bu sorunlardan bazen birinin, çoğunlukla da birçoğunun birden yaşanmasına sebep olur. İnme, çok ciddi bir sorun olduğu için ani müdahale gerektirir. Bu belirtilerden bazılarını gördüğümüz anda mutlaka tıbbi müdahale için gerekenler yapılmalıdır.

Kimlerde görülür?

Aslında her yaştan insanda görülebilen inme sorunu, özellikle 60 yaş ve üzeri insanlarda yaşanması muhtemel bir sorundur.

Alınabilecek Önlemler

Alınabilecek her önlem alınsa da inme sorunu karşılaşılabilecek bir sorundur. Ancak birtakım şeylere dikkat ederek bu sorunu kendimizden uzaklaştırmamız da mümkündür. Şeker hastalarında şekerin yükselmemesine dikkat etmek, bilinçli yaşamak oldukça önemlidir. Kalp hastalığı bulunanların ilaçlarını düzenli kullanması, inme sorununa karşı bir önlem niteliğindedir. Sigara içmek, inme sorununu yaratan ciddi unsurlar arasındadır. Fazla alkol tüketimi ve uyuşturucu kullanımı da inme sorununu tetikleyen unsurlardandır. Bu konulara dikkat edilmesi, inme yaşanmaması için oldukça önemlidir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git