İNSANI DÜŞLER DÜNYASINA DALDIRAN VUCUT YAPISI

Bütün kadınların güzellik kraliçelerinin-kiler gibi bacaklara sahip olması olanak­sızdır. Ama, biraz çaba gösteren her ka­dın bacaklarını daha alımlı kılabilir. Ancak bu sonucu elde etmek için sebat ve cesaret göstererek uzun çaba harca­mak gerektiğini de unutmamak gerekir. Bir bacağın biçimini değiştirmek için aylar hatta yıllar gerekir ama, sonuç ba­şarılı olur.
Bacakları bekleyen ana tehlike selülit yani doku yangılanmasıdır. Selülit daha çok bacakların yukarı kısımlarına yerle­şir. Sporla uğraşan kadınlarda bile selü­lit görülür. Uzun süre ata binen ergenlik çağındaki genç kızlar, selülitten kurtul­mak için yıllar boyunca çok sıkı bir re­jim uygulamak zorunda kalırlar. Ancak uygulayacak rejimin yan etkilerini de daima göz önünde bulundurmak ve er­genlik çağının, organizmanın en fazla besini gereksindirdiği bir dönem olduğu nu ve bu rijimin organizmayı zayıf düşü receğini de hatırlamak gerekir. Selülit dizlerde ve hatta parça parça olarak bi­leklerde de görülebilir. Selülitten kurtulmada başlıca yardımcı­lar zaman ve sabırdır. Bu amaçla, sindirimi güç ve hafif de olsa zehirlen­me doğurma olasılığı olan bütün yiye­cekleri yemekten kesinlikle kaçının. Fazla unlu besinler, yağlı veya bayatla­tılmış et yemekleri, mezeler ve muz gib’i ağır meyvaları yemekten de kesinliklekaçınmak gerekir. Kahve, alkollü içki ve sigarayı az için. Sert hareketler yapmak­tan kaçının. Buna karşılık ağır hareket­ler ve yürüyüş yapın; boj bol yüzün. Te­davi konusunda bir doktor size etkili öğütlerde bulunabilir. Köpüklü banyolar, sarmaşık ve iyod özlü kremler, sert kıllı bir eldivenle yapılacak masajlar da yararlıdır. Ancak bu maddeler yalnız başlarına kullanılır-larsa, yapacakları etki çok az olur. Tedavi sırasında her gün özel bir kremle masaj yaparsanız tedaviyi desteklemiş olursunuz.
Kaplıca kürleri de selülit üzerinde genel likle olumlu bir etki yapar. Fazlalıklar: Bacaklardaki bütün fazlalık­ların selülitten ileri geldiği söylenirse de, bu suçlama her zaman yerinde değildir. Selülitten yakınan kadınların birçoğunun aslında sadece birkaç kilo fazlalığı vardır. Biraz rejim ve biraz da masaj yaparak bu fazlalık kolayca gide­rilebilir. Masaj, gene genel kurala uygun olarak, bilekten yukarı doğru daha fazla bastırarak yapılır ve bu arada inceltici etkisi olan krem de cilde yediri-lir. Az kalorili yani az lipidli yemeklere ve suyun yemeklerde değil, yemek ara­larında içilmesine dayanan bir rejim uy­gulanması ve jimnastik hareketleriyle kasların uzunlamasına geliştirilmesi iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Dizleri inceltmek için bir güzellik ensti­tüsüne giderek, elektrikli masaj yaptırın Ayrıca inceltici bir kremle masajın ve jimnastik hareketlerinin de yararı var­dır.
Baldırlarınızı inceltmek istiyorsanız, ba­cak gücü isteyen sporları yapmaktan ve bisiklete binmekten kaçınmanız gerekir özel bir krem kullanarak, başparmağı­nızla öbür parmaklarınız arasında etini­zi sıkarak bilekten baldırlara doğru masaj yapın. Çok alçak topuklu ayakka­bılar, yünlü veya çizgili açık renk çorap giymezseniz bacaklarınız biraz daha ince gözükebilir.
Bileklerinizi inceltmek istiyorsanız, bir güzellik enstitüsünde elle veya elektrik­le masaj uygulatın. Ayrıca geceleri önce ılık su veya özel bir maddeyle ıslatılmış bir bez parçasıyla, sonra da yünlü bir kumaşla bileklerinizi sarın. Bir süre sonra gözle görülür bir değişme olduğu­nu farkedeceksiniz. Bileklerinizi incite­cek bir jimnastik hareketi de, ayakları­nızı kendi ekseni etrafında çevirmedir

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git