İnsanlar Neden Aşk Evliliği Yapmalıdır?

Her şeyin para mal mülk kariyer olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Ne kadar paran varsa o kadar adamsın. İnsanlığın, insan olmanın ölçütü idealde ne paradır ne de kariyerdir.

Parayı merkeze alan insanlar da mutsuz olmaya mahkumdur. Hele evlilik gibi kutsal bir müesseseyi mantık evliliği kisvesi altında evliliği bir şirket ortaklığı gibi görenler paranın  suyunu çektiği zamanlar ne yapacaklardır.

Mantık evliliği yapanlar acaba iyi  günde kötü günde, sağlıkta hastalıkta nasıl bir arada bulunacaklar?

Evlilik sonrası Allah göstermesin eşin yatalak kalması durumunda o eşle yaşamak da mantıksız geldiğinde evlilik ve çocuklar ne olacak?

Evlniriken bugün mantıklı gelen yarın mantıksız gelebilir, bu durumda ne olacak evlilik bitecek mi?

Parası ve kariyeri olmayan bu acımasız ve kapitalist dünyada evlenip bir yuva kuramayacak mı?

Mantık evliliği yapmak demek sevmediğiniz bir insanla evlenmek demektir, sevmediğiniz bir insanla her gün aynı yastığa nasıl baş koyacaksınız?

aşk evliliğiBugün ayrılıklaırn en çok, zengin ve mantıklarını kullanarak evlenenler arasında olması mantık evliğinin iyi bir yöntem olmadığının kanıtı değil midir?

Bugün sanatçıların, iş adamlarının kaçının evliliği 2-3 yıldan fazla sürüyor?

Bu insanların gerçekten aşk evliliği yaptığını mı düşünüyorsunuz siz?

Aşk evliliği yaptıktan sonra maddi durum iyi olmasa bile birlikte borçlanmak eşyaları sonradan birlikte almak, borçları birlikte ödemek  evlilikte “ben” duygusunu değil “biz”  duygusunu geliştireceğinden eşlerin geleceğe el ele , zorlukları beraberce  aşarak yürümelerini sağlar. Bu da mutluluk ve huzur getirir.

Eskiden insnalar gerçekten sevdiği, aşık olduğu için evlenirdi. Bu yüzden eskiden ayrılıklar da yok denecek kadar azdı. Çağımızda insani değerlerin, maneviyatın yerini yavaş yavaş maalesef para almaktadır.

Genç kız istemeye gittiğinde sorulan ilk sorunu “oğlumuz ne iş yapıyor? Evi, arabası var mı?” Gibi sorular oluyor.  Gençlere bu anlayış “kazan da, ev araba sahibi ol da nasıl olursan ol” gibi çok tehlikeli bir mesaj veriyor. Bu mesajın sonu en iyi ihtimalle depresyondur, daha kötüsü hırsızlık, adam öldürme, ya da intihar…

İnsan onuru, evlilikte mantık aramaya aykırıdır. İnsanda ve doğada var olan her şey gibi aşk da insana yaratıcı tarafından iş olsun diye verilmemiştir. Bir amaç vardır. O amaç da insanlar aşık olsun evlensinler, mutlu olsunlar soylarını devam ettirsinler diyedir.

Mantık evliliği kapitalist güçlerin, büyük sermayelerin  ve para babalarının daha çok daha da çok kazanabilmeleri için insan doğasına aykırı olduğu halde insana dikte etmeye çalıştığı son derece tehlikeli bir düşüncedir.

Bir birini sevmeyen eşlerin arasında büyüyen bir çocuk ne kadar sağlıklı olabilir. Bu çocuğun ruh hali ne kadar iyi olabilir? Psikolojik gelişimi ne kadar sağlıklı olabilir?

Aydınlık Türkiyeyi bu mutsuz, sağlıksız, sevgisiz bir ortamda büyüyen çocuklar mı yönetecek?

Hadi yönetti diyelim bu geleceğin büyüğü bu çocuklardan ne beklenir?

Aşkı yabana atmak yok saymak, küçümsemek yazılmış tüm şiirleri çöpe atmak şairleri ağlatmaktır. Sevgi ve aşk ile kalın.

Yusuf Kenan DURMUŞOĞLU

PAYLAŞ
İnsanlar Neden Aşk Evliliği Yapmalıdır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Buse dedi ki:

    Çok doğru.. Uygulamak ise en güzeli… 10 yıllık evliyim evim yok arabam yok ama eşimi çok seviyorum ve mutluyum. Hiç mi bocalamadım çok bocaladım ekmek davası yüzünden bazen düşündüm ben neden daha rahat bir hayat süremiyorum diye, yeri geliyor beklenmedik hatalarda yapılabiliyor …Ama ne olursa olsun ben o adamın yanında mutluyum huzurluyum onsuz yapamıyorum…ben eşimi çok seviyorum.. Biz babamızı çok seviyoruz..

Sayfa başına git