Kan Dolaşımı

Kan Vücudumuzda Nasıl Dolaşır ?

Yetişkin bir insanın vücudunda beş litre kan vardır. Kalp, kasıldığı zaman kanı atardamarlara pompalar, gevşediği zaman toplardamarlardaki kanı çeker.Toplardamarların topladığı kirli kan, sağ kulaçığa girer, sonra sağ karıncığa geçer. Sağ karıncık da bu kanı akciğer arterlerine (atardamarlarına) pompalar. Kan akciğerlere gider. Burada oksijen alır.Akciğer toplardamarı ile sol kulakçığa ve oradan sol karıncığa geçer.

Sol karıncık kanı aort denilen ana atardamara verir. Aort, birçok kola ayrılarak bu temiz kanla bütün vücudu besler.Dokulardan geçen temiz kan, besleyici maddelerini bırakır, kirlenir. Kirli kanı alan toplardamarlar, onu doğrudan doğruya kalbe götürürler. Toplardamarlar, barsaklardan geçerken sindirilmiş besinlerin bir kısmını alır, sonra karaciğere gider. Karaciğer bu besinleri besleyici elementler haline dönüştürür.

KAN DOLAŞIMI

Kanın vücutta do­laştığı, ilk olarak, 1628 yılında, İngiliz hekimi William Harvey tarafından gös­terilmiştir. Harvey, kanın, atardamarlar­dan toplardamarlara nasıl geçtiğini an­lamamış ve bu olayın, kanın etteki deliklerden geçmesiyle gerçekan dolaşımıkleştiğini tah­min etmiştir. Bu eksikliği, 30 yıl sonra.İtalyan asıllı Malpighi açıklayabilmiş ve yeni bulunmuş mikroskop yardımıyla atardamarlar ve toplardamar sistemlerini birleştiren kılcal damarları görmüştür.

Vücutta kan dolaşımı şöyledir: Atardamar kanı, akciğerlerden sol kalbe gelmekte, sol kulakçığa girip, mitral ka­pak yoluyla sol karıncığa pompalanmak­tadır. Sol karıncığın kasılmasıyla, mitral kapak kapanır ve kulakçığa geri dönemeyen kan, aort kapağı arasından aorta atılır. Atardamar sistemi, çeşitli atarda­marlara dallanır ve kan vücudun bütün bölgelerine yollanır.

Atardamarlar, daha uzak olan atardamarcıklara, bunlar da kılcal damarlara dallanır. Bu damarlar, adını aldıkları kıllardan daha incedir ve içlerinde, kan oksijenini dokulara ve­rip, koyu pis kan haline gelir. Toplar­damar sistemi, bu kanı kalbe geri götü­rür. Toplardamar sisteminin özel bir bö­lümü olan portal sistemde, barsaklardan gelen kan, vücudun diğer bölümlerinin toplardamar kanıyla birleşmeden önce, karaciğerden geçer. Kadinlarsitesi.com

Oksijeni alınmış, ko­yu renkli toplardamar kam, üst ve alt vena kavalarca sağ kalbe iletilir. Sağ kulakçığa giren bu kan, triküspit kapağı arasından, sağ karıncığa pompalanır. Sağ kulakçık kanı da pulmoner kapaktan pul-moner atardamara ve akciğerlere geçer. Burada da, damarlar kılcal damarlara kadar dallanır ve buradaki toplardamar kanı ile alveollerdeki hava arasında yal­nız çok ince bir duvar vardır. Kan, ha­vayla gaz alışverişi yapıp, akciğerleri ok­sijenle doyarak terk eder ve sol kalbe gidip yeniden atardamar sistemine girer.

PAYLAŞ
Kan Dolaşımı Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. alperen karasu dedi ki:

  projem vardı bu site sayesinde 94 aldım

 2. beyza dedi ki:

  biz bu konuları geçtik

 3. gozde orhan dedi ki:

  bliyordum ama daha bilmediğim konular varmış şimdi öğrendim

 4. Ozancan dedi ki:

  Çok yararlı Tavsie ederim

 5. pınar akgün dedi ki:

  iyi almışşın bende öyle alsaydım keşke

 6. resul KILIÇ dedi ki:

  yazılı vardı ve hiç çalışmadım ama bu siteyi bir kez okudum ve 96 aldım çok güzel.

 7. bıcır dedi ki:

  konu çok yararlı geldi

 8. vatan dedi ki:

  cildiyiye ye görün

 9. filiz ugurlu dedi ki:

  merhabalar ben filiz benım sorunum bacaklarımda sürekli morarmalar goruyorum doktora gıtdım bır sey degıler ama dogru bır bolume gıttıgımı dunumuyorum bunun ıcın hangı bolume gıtmem gerekıyor bana yardımcı olurmusunuz

 10. samet dural dedi ki:

  ana göre çok güzel açıklamalar

 11. melek dedi ki:

  hiç bişey anlamadım

Sayfa başına git