Karpuz Kabuklarını Atmayın Ne İşe Yaradığını Duyunca Şaşıracaksınız

Karpuz vitamin ve minerallerden bol miktarda bulunur ve son derece sağlıklıdır. Sabah Aç karnın akarpuz suyu içerseniz midenizi doğal yolla temizlemiş olursunuz. Yaz aylarının sıcak günlerinde buz gibi bir dilim karpuz en iyi serinleticidir. Karpuzun %90 sudur ve böbreklerinizi temizlemeye yarar üstelik kansere karşıda korur.

Karpuzu meyve sıkacağı ile sıkıp suyunu içmekte oldukça faydalıdır. Katı meyve sıkacağında karpuzun sadece dış yeşil kısmını kesip beyaz kabuğu ile dilimleyip sıkmanız dahada faydalıdır. Hepimiz biliyoruz ki meyvelerin vitaminleri kabuğundadır karpuzda aynı şekilde dikkat etmeniz gereken bir husus yeşil ve sert olan kısmı soyup beyaz kabuğunu kullanmaktır.

Bununla birlikte, bir çoğumuz karpuz kabuğunun da son derece yararlı olduğunu ve meyvenin kendisinden daha sağlıklı olduğunu bilmiyoruz!

Beyaz, sert ve tatsız karpuz kabuğunun sağlığa olan faydalarıyla ilgili yazıyı okuduğunuz anda, bir daha asla atmayacaksınız! Ciltte C vitamini, A, B6, çinko, potasyum ve magnezyumun yanı sıra likopen, güçlü bir antioksidan bulunur.

Karpuz kabuğu, kasların sağlığını destekleyen bir amino asit olan sitrulin’de de yüksektir. Ayrıca, karpuz lifi de kilo vermeye yardımcı olur. Citrulline ayrıca sinirleri rahatlatır.

Yüksek su içeriği onu güçlü bir diüretik (idrar sökücü) yapar ve vücudun fazla suyunu ortadan kaldırır. Karpuz kabuğu bağışıklık sistemini de yükseltir. Nasıl tüketeceğinizi sorarsanız, parçalara ayırıp, kabukları salatalara eklemenizi veya ton balığı veya hindi göğüsleriyle karıştırmanızı öneririz ve günde iki kez yiyin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git