Kemoterapinin Yan Etkilerine Karşı Akupunktur !

Kemoterapinin Yan Etkilerine Karşı: Akupunktur ! Zayıflama, sigara bırakma ve pek çok psikolojik rahatsızlık için geçmiş zamanda alternatif  tedavi yöntemlerinden birisi olarak kabul edilmekteydi, bununla birlikte çok da yaygın olmayan bir yöntemdi akupunktur. Son zamanlar da ise Dünyanın en önemli ve gözde merkezlerinde tıp dalı için tamamlayıcı ve yardımcı bir bilim dalı noktasına geldi. Özellikle ülkemizde sigara bırakma ve zayıflama şikayetleri için kullanıyor olsa da akupunktur artık kanser tedavisi sırasında bile kullanılabilecek kadar ciddi bir boyutta insanlığa ve tıbba fayda sağlamaya başladı. Özellikle son günlerde kendini radyoterapi ve kemoterapinin yan etkilerinin giderilmesi amacı ile başvurulurken hastalar gördükleri tedaviden ruhen de bedenen de olumlu sonuçlar aldıklarını söylüyorlar.

Radyoterapi ve Kemoterapinin Ardından Akupunktur Geliyor!

Hırpalanan ve güçsüz düşen vücuda yeniden güç kazandıran küçük iğneler diğer adı ile Çinli İğneler; uzmanları tarafından doğru uygulandığında pek çok şikayeti ortadan kaldırma gücüne sahiptir.

Akupunktur Kanser Tedavisinde Nasıl Bir Role Sahip?

kemoterapinin yan etkilerine karşı akapunkturKanser tedavisinin temel taşlarından bir tanesi olan kemoterapi ile birlikte bulantı, kusma, sıcak basması, halsizlik, uykusuzluk gibi yan etkileri de getirebilmektedir. Bunun yanında psikolojik destek, stresi azaltmak ve savunma sistemini de güçlendirmek için ilaçların yetersiz kaldığı anlarda veya ilaçların yan etkileri yüzünden kullanılamayacağı durumlarda hastanın şikayetlerini ve acılarını azaltmak için uzmanlar hastalarına akupunkturu tavsiye etmektedirler.

Duygusal Düzelme İçin Akupunktur!

Kemoterapinin yan etkileri arasında olan halsizlik hissi, hastalığın getirmiş olduğu sıkıntı, stres, üzüntü ve ağrı gibi şikayetler sonucu hasta ailesi ve kendisi ile kaliteli güzel vakit geçirememektedir. Hastanın hayat kalitesinin düşmesi sonucu oluşan moral bozukluğu da bu dönemde hastaların uzak durması gereken en önemli psikolojik sorunlar arasındadır, işte bu nokta da da başvurulan akupunktur ile olumlu sonuçlar alınmaktadır. İçinde bulunduğu olumsuz ruh hali ile hastanın savunma sisteminin gücünü de azaltmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda akupunktur kemoterapiye bağlı oluşan bu olumsuz  hissiyatları gidermeye yardımcı olmaktadır. Akupunktur kemoterapiye bağlı olarak oluşan kemoterapinin yan etkilerini gidermeye yardımcı olurken bir taraftan da beyinde düzeyi düşen endorfin, serotonin ve dopamin gibi duygusal hallerde etkileyen maddelerin oranını da artırarak hastanın duygusallığını da ölçü altına almaktadır.

Yine aynı şekilde kanser hastalarının kemoterapi sonrasında en büyük sorunlar ruh hallerinin çöküntüye uğraması sonucunda da oluşan uykusuzluk problemleri de akupunktur sayesinde giderilmektedir. Hme bedeni hem ruhu yenileme çalışmaları içinde olan akupunktur tıp ilerledikçe bir çok hastalıkta bizlere yardımcı olacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git