Vücutta Oluşan Ödem’in Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Ellerde, ayaklarda ve bacaklardaki şişmeler su birikmesinin bir sonucudur veya başka bir deyişle ödem olarak bilinir. Ödem dokulardaki sıvıların birikmesi, dolaşım sistemi ve boşluklarla kendini gösterir.

Suyun tutulmasının en yaygın sebepleri adet öncesi sendrom, fiziksel hareketsizlik, yerleşik yaşam tarzı, hamilelik ve bazı ilaçların kullanımıdır.

Şişkinlikler genellikle uzun bir yolculuk sırasında da ortaya çıkar. Ödem çoğu zaman ciddi değildir, ancak zaman zaman böbrek hastalığına veya kalp yetmezliğine işaret edebilir. Bu nedenle, ödem tedavisinde her zaman bir yol bulmalısınız.

Bunlar su birikmesinin başlıca nedenleri ve onu tedavi etme yollarıdır:

 1. İşlenmiş Gıdaların Aşırı Tüketimi

İşlenmiş gıdalar ödemin başlıca nedenlerinden biri olan şeker ve sodyum yüklenmesidir. Bunlar aynı zamanda zehirli doğaya sahip zengin yapay gıda katkı maddeleridir ve böbrekler ve karaciğer üzerine yük bindirirler. Şeker oranı yüksek gıdalardır, insülin yüksek kan şekerine yol açar.

 1. Aşırı Sodyum Alımı

Sodyum açısından zengin gıdaları tüketmeniz ve su içmemeniz durumunda, vücut rezervleri kullanmaya başlayarak ödem oluşturacaktır. Su yardımı ile insan hücreleri 20 katına kadar genişleyebilir.

İşlenmiş et, konserve sebzeler, çeşnilere de  sodyum ilave edilir. Tablet tuzundan kaçınmalısınız ve Celtic ve Himalaya deniz tuzu kullanmaya başlamalısınız.

 1. Kurutulma

Bir kişi yeterli miktarda su içmediğinde susuzluk oluşur. Bu durumda, vücut hayatta kalmak için su tutar ve bu vücuttaki şişmelere neden olur. Kahve ve gazlı içeceklerden kaçının ve daha fazla su içmeyi unutmayın.

 1. Vitamin B6 eksikliği

Vücuttaki B6 vitaminin eksikliği genellikle su tutulmasına neden olur. Adet öncesi sendrom nedeniyle su tutma deneyimli kadınlarla ilgili bir araştırma yapıldı. B6 vitamini alımının durumu düzeldi.

Suda çözünür olduğundan bütün gıdalar biçiminde tüketmeniz en iyisidir. Ton balığı, ayçekirdeği, antep fıstığı, patates, kurutulmuş meyve, tavuk, yağsız sığır eti, hindi ve muzdan zengin yiyecekler bulunur.

 1. Magnezyum eksikliği

Ödemin çoğu bedendeki magnezyum eksikliğinden kaynaklanır ve çok sayıda bedensel işlev için önemli bir mineraldir. Araştırmacılar, günlük 200 miligram dozunun adet öncesi semptomları olan kadınlarda su tutma oranını azaltabileceğini buldu.

Bu nedenle fıstık, kepekli tahıl, kurutulmuş meyveler, bezelye, ıspanak, koyu yeşil sebzeler, koyu renkli çikolata ve avokadolar gibi daha fazla magnezyumdan zengin yiyecekler tükettiğinizden emin olun.

 1. Potasyum eksikliği

Potasyum vücuttaki hücrelerin, dokuların ve organların düzgün çalışması için hayati önem taşır ve su dengesini düzenler. Yüksek miktarda tuz tüketiyorsanız ve potasyum bakımından zengin gıdalar tüketmiyorsanız, ödem yaşayacaksınız.

Potasyum, sodyum seviyelerini düşürdüğü için su tutmayı azaltır. Kavun, karpuz ve bal potasyumdan özellikle zengindir.

Aşağıdaki bitkiler güçlü diüretik (idrar söktürücü) özelliklere sahiptir ve bu nedenle su tutma oranını azaltmaktadır:

 • Sarımsak
 • Isırgan otu
 • Ebegümeci
 • At kuyruğu
 • Karahindiba
 • Maydanoz
 • Rezene
 • Mısır püskülü
PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git