ÖDEM

ÖDEM. Vücutta, anormal miktarda su toplanmasıdır. Yerel (bazı allerji durum­larında, ya da yerel kan dolaşımına en­gel bulunan hallerde) veya genel (kalp, böbrek ya da karaciğer hastalıklarında) olabilir. Genellikle, kalp ve böbrek has­talıklarında görüldüğünde, tedavi nedene yönelmektedir. Böbrek hastalıklarında ödem, sabahlan daha fazla olup, göz altları ve yüzde belirir. Kalp hastalıkla-rındaysa, ödem akşamları daha belirgin­dir, ayak bilekleri gibi, vücudun alt böl­gelerinde başlar. Genellikle kronik al­kolizm sonucu beliren karaciğer hasta­lığında, şişkinlik, bacaklar ve karında fazladır. Şu özelliklere dikkati çekmek yararlıdır:
a) Ağrılı yerel ödemde neden, büyük olasılıkla yerel dolaşımdaki bir engeldir. Şişkinliğe kaşıntı eşlik etmekteyse, neden allerjidir.
b) Normal kişilerin çoğunda yaşlandık­ça günün sonuna doğru ayak bileklerin­de şişkinlik görülmesinin hiçbir özelliği yoktur. Ayrıca, sıcak havada, herkesin ayakları şişer. bkz. Anjiyonörotik Ödem, Kalp, Nefrit, Siroz, Allerji, Varis.

PAYLAŞ
ÖDEM Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Macodesem1 dedi ki:

    Kafama Aldığım Bir Darbe Sonucu Şişlik (Ödem) Oluştu Geçmesi İçin Ne Yapmam Gerekir ? Yardımcı Olan Arkadaşlarıma Şimdiden Çok Teşekkür Ederim.

Sayfa başına git