Sancılı Adet Dönemlerine Son!

Kadın olmanın belki de en zor yanı her ay gördüğümüz adet kanamalarıdır. Hormonel açıdan biz kadınlar için oldukça faydalı olan hatta sağlık açısından her ay mutlaka düzenli olarak görülmesi gereken adet kanamaları neredeyse her kadının hayatını alt üst etmektedir. Ancak alacağımız bazı basit yöntemler, uygulayacağımız teknikler sayesinde regl dönemlerimizi daha yaşanılır bir hale getirebiliriz.

Sizlere sunacağım öneriler kanamanızı durdurmak ve ya adet olmanızı önlemek için değil adet döneminizi daha kaliteli geçirmeniz içindir.

Zaten adet kanaması olmayan bir kadının doğurganlık ve hormon açısından bir sağlık sorunu var demektir ki bunu da hiç bir kadın istemez. Bu önerilerle adet sancılarınız hafifleyecek ve çok rahat bir regl dönemi geçireceksiniz.

*Sıcak su torbası kullanın.

Sıcak su torbaları adet dönemlerinizde yanınızdan ayırmadığınız bir parça haline gelsin. Adet döneminde özellikle ayaklarınızı sıcak tutmanız regl dönemini az sancılı hatta sancısız geçirmenize yardımcı olacak en etkili yöntemdir. Ancak direk olarak karnınıza uygulamaktan kaçının bu zararlı olabilir.

*Masaj yapın.

Ağrıyan bölgenize yumuşak hareketlerle ritmik dokunuşlar tarzında masaj yaparsanız ağrıyı dağıtmış ve ağrının algılanmasını azaltmış olursunuz.

*Bitki çayları için.

Yine sıcak olarak tüketeceğiniz vücudunuzu ağrı bakımından rahatlatacak bitki çayları tüketin. Papatya, rezene, tarçın regl sancılarına iyi gelen bitkilerdendir.

*Spor yapın.

Evde yapacağınız basit egzersizler ile de ağrı ve sancılarınızı hafife indirebilirsiniz. Bir kaç küçük aerobik hareketler kan dolaşımını hızlandırdığı için ağrınızı hafifletebilir. Ayrıca kısa yürüyüşler de adet dönmelerini kaliteli geçirmek için etkili bir yöntemdir. Yürümek ağrıyı hafiflettiği gibi ruhsal açıdan da size kendinizi iyi hissettirecektir.

*Kahve ve tuzdan kaçının.

Kahvenin içinde bulunan kafein bakımından regl döneminde oluşan sancı ve krampları tetiklediği ve artırdığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle adet dönemlerinizde kahve tüketimini tamamen bırakıp bol su ve bitki çayları içmelisiniz.

Ayrıca tuzlu gıdalarda şişkinlik hissinizi artıracağı için regl döneminde tuzdan da uzak durmanızı öneririm.

*Ağrı kesicilerden uzak durun.

Biliyorum regl dönemlerinde ağrı kesiciler imdadımıza yetişen en önemli kurtarıcılar ama mümkün olduğunca bu dönemde ilaç almamaya özen gösterin. Eğer çok zor durumda kalırsanız da alacağınız ağrı kesiciler mutlaka doktor kontrolünde olsun.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git