Vücudunuzun Su Tutmasını Bu 5 Altın Yöntemle Engelleyebilirsiniz

Özellikle kadınlarda adet dönemlerinde ve hamilelik de sıkça ortaya çıkan vücutta şişlik hissi veren sorundur vücudun su tutması hatta buna ödem de denir. Peki ödem nasıl oluşur derseniz elbette bunun bilimsel bir açıklaması bulunuyor. Ödem diğer adıyla vücutta su toplaması, vücudumuzda zaten var olan ve dolaşan sıvıların damar dışına çıkarak doku ve cilt altında bulunması halidir. Yani vücutta sU kaçağı var diyebiliriz. Bu dolaşan sıvılarda özellikle ayaklarda, ellerde, yüzde ve karın bölgesinde rahatsız edici bir şişkinliğe neden olur.

Peki Ödem Oluşmasını Nasıl Engelleriz?

1.Tuzu azaltın.

Vücutta ki ödemin ele başı tuzdur. Bu nedenle eğer vücudunu da ödem oluşmasını istemiyorsanız öncelikle tuzdan bir uzaklaşmalısınız. Tuzun içinde yer alan sodyum vücutta su tutulmasına neden oluyor. Dolayısıyla ne kadar çok sodyum o kadar çok su diyebiliriz.

2.Potasyum içeren besinler tüketin.

Muz, kayısı, pancar ve brüksel lahanası bilinen en önemli potasyum depolarındandır. Potasyum yönünden zengin gıdalar tükettiğinizde ise bu besinler vücutta su tutulmasına engel olacak ve doğal olarak ödem oluşmayacaktır. Çünkü bu gıdalar sodyum miktarını düşürür ve sizi idrara çıkarır.

3.Magnezyum tüketimini artırın.

Özellikle adet öncesi dönemlerde kadınların magnezyum yönünden zengin gıdalar tüketmesi ya da magnezyum takviyesi alması oluşabilecek şişkinliklerin azalmasına ya da hiç oluşmamasını sağlamıştır. Magnezyum en çok ceviz, bezelye ve ıspanak da bulunuyor. Bu besinleri tüketerek de ödem oluşumunun önüne geçmeniz mümkün.

4.Vitamin takviyesi alın.

Yapılan araştırmalar kadınların adet dönemlerinde gördükleri şişkinlikleri hatta ağrı ve sancıları B6 vitamini alarak en aza indirdiklerini göstermiştir. Bu nedenle böyle bir durumunuz varsa B6 vitamini takviyesi alabilirsiniz.

5.Hamur işlerinden uzak durun.

Biliyorum bunu yapmak çok zor ama eğer vücudunuz ödem yapmaya elverişli ise hamur işi ve şekerli gıda tüketiminde de uzak durmalısınız. Bu tür gıdalar kan şekerini aniden yükselttiği için kandaki insülin oranı artacak ve bu durum böbreklerin daha fazla sodyum tüketmesine yol açacak buna bağlı olarak da vücut yine su tutacaktır. Bu nedenle işlenmiş karbonhidratlardan kaçınıyoruz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git