C Vitamini

Suda eri­yen vitaminlerden biri. Taze meyve ve sebzelerde bulunur. Bağdokusuna özelliğini kazandıran temel maddelerden biridir. Yokluğunda skorbüt adı verilen bir hastalık ortaya çıkar. C vitamini, yaraların iyileşmesi ve demirin barsaklardan emilmesi gibi olaylar üzerinde de önemli rollere sa­hiptir.

C vitamini (askorbik asit) en çok ihtiyaç duyulan, çok kuvvetli bir antioksidan olan ve en çok kullanılan vitaminlerin başında gelir. Suda çözülebilen C vitamini ısıya, havaya, suya, alkalilere karşı dayanıksızdır. Hücrelerin çalışması için görev yapan C vitaminini insan vücudu kendiliğinden üretemediği için dışarıdan takviye ile alması gerekir.

C Vitamininin Vücuttaki Fonksiyonları
C vitamini, kan damarlarının güçlenmesinde, vücudu enfeksiyonlara ve bakterilere karşı korumada, kolesterol değerlerinin dengelenmesinde, dokuları bir arada tutabilen kolojenin sentezinde önemli rol oynar. Diğer vitaminlerin vücuda vermesi gereken olumlu etkiler için C vitamine ihtiyaç vardır. Örneğin demirin emilimi C vitamini sayesinde olur. Kişinin almak zorunda olduğu bazı ilaçlardaki kurşun, civa, arsenik gibi ağır metallerin vücuda vereceği olumsuz etkileri yok eder. www.kadinlarsitesi.com

C Vitamini Eksikliği
C vitamini vücudun ihtiyacı orandan daha az alınması kişinin diş eti kanamaları, diş eti çekilmeleri, enfeksiyonlara yenik düşmesi, halsizlik, iştahsızlık gibi sağlık sorunları yaşamasına neden olur. İleri derecede C vitamini eksikliğinde ise durum biraz daha ciddileşir ve kişi burun kanamaları, dişlerinin dökülmesi, eklem ağrıları ve şişikleri, kemik ağrıları, yüksek tansiyon, eklem iltihaplanması, ülser, damar sertliği, safra kesesi taşı ağrıları, gibi birçok önemli hastalıklardan şikâyet etmeye başlar.

C Vitamininin Fazla Alınması
C Vitamini genel itibariyle güvenle alınabilen bir vitamindir ancak günde ortalama 1000 mg’ın aşıldığı durumlarda ishal, mide bulantısı, karın ağrıları, bazende böbrek taşlarına sebep olabilir.

C Vitamininin Özellikle Kullanılması Gereken Durumlar
C vitaminine her vücudun genel olarak ihtiyacı vardır ancak özellikle sigara tiryakilerinin, lif ağırlıklı beslenmeyenlerin, 60 yaş üzerindeki insanların C vitaminine olan ihtiyacı daha fazladır.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
En çok Portakal, mandalina, greyfurt, limon, yeşilbiber, lahana, maydanoz, kuşburnu gibi besinlerde C vitamini vardır.

PAYLAŞ
C Vitamini Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. SELENAY dedi ki:

    müthiş bi site !! ödevimden 100 aldımmmm

Sayfa başına git