Pratik Çözümler – Oyuncak Kurbağa

Yumuşak, eğilip bükülebilen bir kurbağayla oynamak, yerinde duramayan küçükler için bü­yük bir eğlencedir. Bir çocuk için, son moda bir “fasulye çantası” (kuru fasulye taneleriyle doldurulmuş, atıp tutma oyunlarında kullanılan küçük, dikdörtgen bir yastık) gibi, yumu­şak, her yana eğilip bükülebilen bir kurbağayı da yakalamak ve tutmak, düz bir toptan daha kolaydır. Bir ya da daha çok sayıda yerinde dura­mayan afacana, saatlerce hareket olanağı sağlar. Sıkı dokunmuş pamuklu ya da pamuklu-polyester karışımı, tarazlan­mayan kumaşlar kullanın ve şiddetli gerilimlerin etkisinde kalacağı için, dikişlerinin sağlam olmasına dikkat edin: El dikişi de, makine dikişi de yapsanız, sağlamlaştırmak için her dikişi çift olarak geçin. Her kurba­ğanın üçte ikisini (minik eller tara­fından kolayca yakalanabilecek bi­çimde eğilip bükülebilir olması için, tıka basa doldurmayın) polyester kırpıntıyla doldurun.

kurbaga
Yumuşak, eğilip bükülebilen kur­bağa, küçük bir çocuğun kucağında sevgiyle taşıyabileceği bir oyuncaktır; bu yüzden, yıkanabilir bir kumaş se­çin. Pamuklu kadife, yün dokuma ya da kalın havlu bezinden daha ağır bir kurbağa yaparsanız, içini kuru fasul­yeyle doldurun. Kuru fasulye doldu­rulmuş kurbağa, çeşitli biçimlere ve duruşlara getirilebilir; bükülebilir; düz bir zemin üstünde atılarak kaydırı­labilir: Üstelik mobilyalara ya da du­var boyasına zarar vermez. Bir kur­bağayı doldurmak için aşağı yukarı 1.250 gr kuru fasulye gereklidir.

BİR KURBAĞA AİLESİ YAPMAK

kurbaga2

Tek bir oyuncak yapacak yerde anne, baba ve bebeklerden oluşan bir kurbağa ailesi yapa­bilirsiniz. Önceki sayfada anlatıldığı gibi iki kurbağa yaptıktan sonra, aydınger kâğıdı ya da ince kâğıt üstüne, patron üstündeki ka­relerin her birinin kenarı 2,5 cm değil, 1 cm olacak biçimde daha küçük yeni bir kalıp çizin. Birkaç tane küçük kurbağa yapmak için bu ikinci kalıbı kullanın. Kurbağa ailesinin her üyesi için farklı ku­maşlar kullanabilirsiniz. Ayrıca, uygun desenli iki kumaşla da kurbağalar yapabilirsiniz. Kur­bağalarınızı tamamlayınca, şeritler ya da be­neklerle süsleyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git