Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklar Da Tuvalet Alışkanlığı Kabus Olmasın: Gece ve gündüz çocuklar da tuvalet alışkanlığının kazandırılması için en önemli nokta çocuğunuzun yaşıdır; çocuğunuz hem yaş olarak hem de gelişimi açısından hazır olana dek bekleyin. kız çocukları için 2 – 2,5 yaş bu yaş erkek çocuklar da 3 yaşına da uzayabilir; çocuğunuz tuvalet eğitimi için uygun yaşta ise bu eğitime başlayın.

Çocuğunuzun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren Belirtiler Nelerdir?

– Çocuğunuz altını ıslattığında bunu bağırarak ya da huzursuzlanarak size söylüyor ise,

– Altının ıslandığında bundan huzursuzluk duyuyor ve bunu belli ediyor ise,

– Öğle uykularından altı kuru şekil de kalkıyor ise; ya da tam tersi öğle uykusundan altını ıslatmış ancak bundan duyduğu rahatsızlığı da dile getiriyor veya ifade etmeye çalışıyor ise, çocuğunuz tuvalet eğitimine hazırdır demek.

çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğun da Sizin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

– Çocuğunuza tuvaleti tanıtın; veya lazımlığın ne olduğunu nasıl kullanılacağını ya da klozetin ne olduğunu ve nasıl kullanması gerektiğini ki eğer lazımlık değil de klozet kullanacaksa klozeti çocuğunuz için özel hale getirin ve onun boyutlarına uygun hale getirerek klozet küçültücüler kullanın, Klozet küçültücüler artık o kadar yaygın ki çocukların dikkatini çekecek renk ve desenler de bir çok ürün bulmanız mümkün.

– Tuvalet eğitimi için uygun zaman ve mevsimi kullanın ki en uygun mevsim yaz aylarıdır. Ve en az çocuğunuz ile tuvalet eğitimi için iki hafta zaman geçireceğinizi de unutmayın. tuvalet eğitimini de tatil de ya da başka bir evde değil kendi eviniz de olduğunuz zamanda başlayarak bu eğitimi verin. Sizin ve çocuğunuzun en rahat olduğu yer kendi evinizdir.

– Sabırlı olmanız ve çocuğunuza kesinlikle bu konuda sert davranmamanız gerekmektedir. Altına kaçırdığı zamanlar ki ilk haftalar da bu fazlası ile olacaktır; sabrınızı ve sevginizi koruyun.

– İç çamaşırı giydirmeye tuvalet eğitimi ile başlayabilirsiniz. Lazımlık kullanıyor iseniz lazımlığı çocuğunuzun kullanabileceği, ulaşabileceği ve göz önünde olacağı bir yerde tutun ki çocuğunuz lazımlığı gördüğünde çişini yapması gerektiğini de hatırlayacaktır. Özellikle yemekler den sonra yada bir şeyler içtiğinde ilk haftalar da çocuğunuza çişinin gelip gelmediğini veya lazımlığa gitmek isteyip istemediğini sıklıkla sorun. Bu hareket çocuğunuzda hangi durumlardan sonra aklına tuvaletin geleceği konusunda bilgi verecektir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git