Çocuğunuzun Stres Yönetimine Yardımcı Olun

Australasian College of Natural Therapy (ACNT) natüropatik kliniklerde  deneyim sahibi Rhian’a göre insanların hayatlarını tam bir şekilde yaşamalarına yardımcı olan tutkudur.  Bağışıklık sistemi bozuklukları, kaygı bozuklukları, cilt şikâyetleri tüm hastalıkların kaynağı aslında strestir.  Rhian, insanların iyi yaşamaları için bilgi ve beceriler kazanması gerektiğini söylüyor.   Okul, arkadaşlar, sosyal medya ve diğer sorumluluklar arasında kalan gençler ve çocuklar  stresli zamanlar geçirebilirler.  Çocuğunuz tüm bu yüklerden arınarak nasıl stressiz bir hayat yaşayabilecek düşünüyorsunuz değil mi?

Hepimiz bu yollardan aslında yaşlardan geçtik. Onlar gibi stres yaşadık, gençler farklı değiller. Bununla birlikte, çoğu yetişkin olduklarında oluşacak durumlar ile başa çıkma mekanizmalarına henüz sahip değiller. Gençler, stres hormonu olarak bilinen, kortizole dengesizliği sebebi ile her duygu durumunu  daha yoğun yaşar.  Bu değişken hormon yüzünden stresli durumlar daha da zorlaşabilir.

İyi haber şu ki, çocuğunuzu bu zor durumda destekleyebileceğiniz  yollar var. Diyet ve egzersiz her yaşta stres yönetimi için en önemli araçlardandır. Beyin ve bağırsak çok yakından ilişkilidir. Son dönemlerde ikinci beynimizin bağırsağımızda olduğunu yazan makaleler çoğaldı.  Yeni bir buluş ve birçok problemi çözmeye yardımcı olacak.  Genellikle bağırsak sağlıklıysa beyin ve sinir sistemi de daha iyi çalışacaktır.  Bağırsağa ve dolayısıyla duygulara çok zararlı olan şeker ve işlenmiş gıdaları azaltmaya çalışın.

Sinir sistemimizin çalışması gereken vitamin ve besin maddelerle dolu sebzelerle değiştirin. Egzersiz söz konusu olduğunda, araştırmalar zihin için egzersizin ne kadar faydalı olduğunu gösteriyor. Ancak,

Bu egzersizlerin bazı gençler için aşırı olabileceği, özellikle de sosyal medyadaki fitnesi reklamlarının yanlış yönlendirme yapacağını göz önüne alarak, onlara sadece 30-60 dakikalık bir yürüyüşe çıkmanın

Yarar sağlayabileceğini ve gerçekten eğlenerek egzersiz yapmanın faydalarını gösterebilirsiniz.

Bazen bir gencin konuşabileceği birilerine sahip olması yararlı olabiliyor. Uzman psikologlar ve hatta doğal profiller hep dinlemeye eğitilmişlerdir. Ve nihayet, bu biçimlenme zamanı  olduğundan, gençlerin hala korunması ve beslenmesi gerekir. Onlara, “mükemmel olmak zorunda değilsiniz” deyin.

Stres her birimizde farklı olabilir, ancak çocuğunuzda göreceğiniz bu üç ortak sinyal sizin için yararlı bir kılavuzdur.

Ruh hali: Sinirlilik yaşayabilir ya da hiçbir neden yokken yorgun ya da üzgün hissettiği dönemleri olabilir.

Uyku: Uyuyamaz veya çok fazla uyur bunlarda stres belirtisi olabilir, bu nedenle uyku düzeninde önemli değişiklikler varsa dikkatli olun.

Mide bulantısı: Midesinde rahatsızlık hissi veya göğüste sıkışma veya iştahsızlık gibi fiziksel belirtiler genellikle fark edilmiyor ancak altta yatan duygusal bir soruna işaret edebilmektedir.

Tüm bu belirtileri gördüğünüzde telaşlanmadan öncelikle çocuğun sağlık kontrollerini yaptırın. Magnezyum eksikliğinden vitamin eksikliğine birçok sorundan ötürü bu işaretleri gösteriyor olabilir.

Bilindiği gibi kansızlık dahi stresli biri olmanıza yol açabilir. Gençlerin günümüzde zayıf kalmak için çok fazla beslenmediğini de göz önüne alarak doktor kontrollerini aksatmayın.

Kendinizin bu deneyimi nasıl atlattığınızı  hatırlayın ve şimdi rahatlayın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git