Bu 30 Belirti Magnezyuma İhtiyacınız Olduğunu Gösteriyor

Magnezyuma İhtiyacınız Olduğunu Gösteren İp Uçları

Okumadan geçmeyin

Zaman zaman vücudunuzdan  anlam veremediğimiz işaretler alırız. Karşılaştığımız bu belirtileri  çoğu zaman görmezden geliriz.

Modern dünya beslenme anlayışı, günümüzde çok sayıda sağlık sorununa ve çeşitli besin maddelerinin eksikliğine sebep oluyor.

En sık karşılaşılan eksikliklerden biri  de magnezyum mineralidir. Magnezyumun, besin kaynaklarından elde edilmesi zordur, ancak yokluğu insan vücudunda önemli sorunlara sebep olur. Bu önemli madde, vücutta 300’den fazla işlem ve kimyasal reaksiyondan sorumludur.

Magnezyum eksikliği yaşanmasının bir diğer önemli nedeni de modern tarım yöntemlerinin keşfedilmesi, uygulamaya konmasıdır.Sanayileşmiş batı ülkelerinde nüfusun büyük çoğunluğunda  magnezyum eksikliği görülür.

Magnezyum Eksikliği

Özellikle kabak çekirdeği ve diğer kuru yemişler,tüm tohumlar,başta ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, uskumru ve magnezyum bakımından zengin fasulye vb. bakliyat türleri,işlenmemiş tam buğday ürünleri gibi gıdaların  yeterince yenmemesinden kaynaklanır. Fast food ağırlıklı beslenme alışkanlığı yaygınlaştıkça magnezyum eksikliği görülme sıklığı artmakta.

Alkol tüketimi de magnezyum eksikliğine sebep olur.

İçtiğimiz sudan  günlük magnezyum ihtiyacımız karşılanır. Ancak daha yumuşak içimli az mineralli su tercihi yaygınlaştıkça bu mineral kaynağından da vazgeçmiş oluyoruz.

Magnezyum eksikliğinin en çok görülen belirtileri genelde sık yaşadığımız önemsemediğimiz bir sürü sağlık problemine sebep olur.Bunları görmezden gelmeyin.

 1. Baş dönmesi
 2. Yorgunluk
 3. Hafıza kaybı
 4. Karaciğer ve böbrek hastalığı
 5. Yutma güçlüğü
 6. Kalsiyum eksikliği
 7. Osteoporoz
 8. Kabızlık
 9. Hipoglisemi
 10. Kaygı bozuklukları
 11. Bağırsak sorunları
 12. Sistit (idrar yolu enfeksiyonu)
 13. Güçlü kas krampları
 14. Depresyon
 15. Yüksek tansiyon
 16. Uyku düzensizlikleri
 17. Doğurganlık sorunları, Gebe kalamamak , erken doğum vb.
 18. Migren
 19. Astım
 20. Nörolojik nöbetler

 1. Potasyum eksikliği gelişir. Vücut aşırı su tutar. Ödem oluşur. Aşırı susama ve huzursuzluk ile kendini gösterir.
 2. Diş çürükleri
 3. Mide bulantısı
 4. Trombüs denen damarlardan pıhtı atma sorunu
 5. El ve ayaklarda uyuşma hissi. Soğuk  el , ayak parmakları veya el parmaklarında görülen Reynaud sendromu, ciltte sıcaklık değişikliklerine bağlı renk değişiklikleri
 6. Titremeler
 7. Tip II diyabet
 8. Kişilik değişiklikleri: genellikle anksiyete yada depresyon ile karıştırılır. duygudurum bozukluklarına sebep olur.
 9. Kalp problemleri
 10. Nefes alıp vermede sorunlar yaşanır.

Bu sorunları çözmek için  magnezyumdan zengin gıdaları daha fazla tüketmelisiniz. Ya da doktor önerisine göre  takviye ilaç formlarından kullanılmalı.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git