Astım

Solunum güçlüğüne sebep olan bir solunum sistemi hastalı­ğıdır. Burada zorluk, soluk almada de­ğil, soluk vermededir ve nedeni de akciğerlerdeki ufak hava borularının daralmasıdır. Sonuçta, hasta, ciğerlerinden gerektiği kadar hava çıkaramadığı, bu­na karşılık normal hava alabildiği için, akciğerler şişer. Nöbetler bir  saat kadar sürebilir ve status asthmaticus denen durumda, bu krizlerin günlerce sürdüğü görülür. As­tıma, çocuklarda da, erişkinlerde olduğu kadar sık rastlanır.

Astım nedir?
Astım, akciğerlerinize hava taşımakla görevli olan küçük tüpleri yani nefes borunuzu etkileyen bir sağlık sorunudur.
Astım hastası olan kişi, astımını harekete geçiren bir etkiyle temasa geçtiğinde, hava yollarının duvarlarında bulunan kaslar gerilir ve doğal olarak hava yolu daralır ve kişi nefes almakta zorluk çekmeye başlar.

Astım ve alerjik astım belirtileri nelerdir?
Astım hastalığı iki tür olarak belirir.
· Alerjik astım
· Alerjik olmayan astım
Her iki astım türünün de belirtileri aynı sayılır.

Alerjik astımın belirtileri:
Alerjik astımı olan kişiler evlerde bulunan tozdan, dışarıdaki polenlerden, evlerde yaşayan hayvanların deri döküntülerinden ve tüylerinden rahatsız olur ve astımı nöbetleri ortaya çıkmaya başlar

Alerjik olmayan astım belirtileri:
Kişinin alerjik olmayan astım hastalığı varsa sık sık öksürmesi, göğsünden gelen hırıltı veya ıslık sesine benzeyen ses gelmesi, sık sık nefes darlığı çekmesi gibi belirtiler gözlenir.

Astıma sebepleri nelerdir?
Hemen hemen her yaşta başlayabilen astım hastalığının sebebi kesin olarak bilinmese de belli başlı nedenler üzerinde duruluyor:

• Astım kalıtım yoluyla bireyden diğer aile bireyine geçebilen bir hastalıktır.
• Kişinin yaşadığı ortamdaki hijen sorunları astım hastalığına sebep olabilmektedir.
Gebelik döneminde sigara içen annenin, doğacak olan bebeğinin astım hastası olma riski yüksektir.
• Sigara içilen kapalı alanlarda astım hastalığının olma riski yüksektir.

Astım Hastalığı tedavisi?
Astım krizlerini yok edecek, astım hastalığını kontrol altında tutabilecek son derece faydalı ve başarılı tedavi yöntemleri vardır. Astım tedavisinde kullanılan en başarılı yöntem astım ilacının solunarak direk akciğerlere ulaşmasını sağlamaktır.

Genel olarak astım ilaçları
· Rahatlatıcı astım ilaçları
· Önleyici astım ilaçları olarak ikiye ayrılmaktadır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git