RAŞİTİZM

RAŞİTİZM. D. vitamini eksikliğinin ne­den olduğu bir hastalıktır. Güneş ışın­ları, deriyi ışınlandırıp, ültraviyole (mor ötesi) ışınları etkisiyle deride bulunan bir ön vitaminin D vitaminine dönüşme sini sağladığından, hastalığın oluşmasını önler.
Nedeni: D vitamini eksikliğinin ne­deni genellikle fakirliktir. D vitamini, süt ve sütten elde edilen maddelerde, yu­murta ve balıkyağmda bulunur. Büyük şehirlerdeki dumanlar, güneş ışınlarını engellemektedir. Garip bir olay da, bir­çok tropikal ülkede, devamlı güneş ışını almak mümkünken, çocukları örtüp, bu ışınlardan sakınmak ve bundan ötürü ço­cuklarda raşitizmin belirmesine yol aç­mak âdetidir.
Belirtileri: Çocuk zayıftır, çıkık bir karnı vardır, ishal ve kansızlık görü­lür, kemikleri yumuşak olduğundan, uzun kemikler bükülür ve bacaklarda şekil bozuklukları belirir.
Tedavi: D vitamini vermek ve has­tayı güneşe tutmaktır. Raşitizmin nedeni, bazen de, vitaminin barsaktan emileme-mesi ya da böbreklerdeki anormallikten ötürü atılması olabildiğinden, bu gibi va­kalarda, tedavi değişecek ve asıl nedenin ortadan kaldırılmasına yönelecektir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git