Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz, kemik dokusunun yapısının zayıflaması ve azalması sonucu daha kolay kırılabilir duruma gelmesine yol açan bir hastalıktır. Osteoporoz, yıllar geçtikçe kemiğin sert yapısını yitirip sünger gibi gözenekli bir yapıya dönüşmesini ifade eden bir sözcüktür.

Osteoporoz yeni keşfedilen bir hastalık mıdır?

Tabii ki hayır. Osteoporoz, insanlık tarihi gibi bilinen eski bir hastalıktır. Eski Mısır’dan günümüze ulaşmış ileri yaşlardaki mumyaların kemikleri incelendiğinde osteoporoza rastlanmıştır.

osteoporoz2Ancak eskiden pek dikkat çekmeyen osteoporoz 2000’li yıllarda yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte giderek daha dikkat çeken ve önemsenmesi gereken duruma gelmiştir. Neredeyse günümüzde uygarlığın bize hediye etttiği ve bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçülerde etkileyen çağdaş bir hastalık olmuştur.

Osteoporoz nasıl bir hastalıktır?

Osteoporoz sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bu yüzden “ sessiz hırsız ” da denilmiştir.

Kemiklerden her gün bir miktar çalan yalnız uzun süre hiçbir belirti vermeyen bir hastalık olması ona bu ismin takılmasına sebep olmuştur.

Ne yazık ki osteoporozun en kötü sonucu dediğimiz kırıklar oluştuğunda hastalık çok ilerlemiş durumdadır ve tedavisi bu dönemde oldukça zordur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git