RAYNAUD HASTALIĞI

RAYNAUD HASTALIĞI. Özellikle so­ğuk havada, el ve ayak parmaklarının soluklaşıp hissizleşmesiyle belirlenen bir hastalıktır.
Nedeni: Bilinmemektedir. Aileseldir. Benzer haller, sol köprücük altı atarda-man’nm köprücük kemiği, ilk kaburga ve ön skalen kas arasında sıkışmasıyla (kostoklaviküler sendrom), havalı delme aletlerini kullanmayı gerektiren işlerde uğraşanlarda da görülür. Raynaud has­talığını andıran durumlar, “Raynaud fe­nomeni gösteriyor” diye tanımlanır. Belirtileri: Hastalığa en fazla, or­ta yaşlı kadınlarda rastlanır. Eller soğu­ğa maruz kalınca, parmaklar morarır, sonra beyazlaşır ve hissizleşir. Parmak ucu atardamarlarının bazen yarım saat gibi bir süre spazm halinde olmasından ötürü, zamanla ufak yaralar ve tromboz oluşabilir.
Tedavi: Ellerin soğuktan korunma­sı gerekir. El ve ayaklardaki dolaşımı düzenlediği iddia edilen çeşitli ilaçlar yapılmıştır. Bunların en iyisi alkoldür. Ağır vakalarda, kol ya da ayakların kan damarına sinir lifleri veren sempatik si­nir gangliyonlarmın cerrahî yoldan çı­kartılması düşünülebilir.

PAYLAŞ
RAYNAUD HASTALIĞI Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. hasan dedi ki:

    ben 19 yaşındayım afyonluyum yaklaşık 3 senedir bu hastalıkla ugrasıyorum ellerim çok kızarıyo aşırı terliyo ayaklarımda da cok oluyor.ben böyle nalet bı hastalık gormedım allah kımsenın basına vermesın ınsanın hayatını mahvedıyor okulda sınavlarda bu yuzden dusuk not alıyorum elimin terlemesı okulda hıc gecmıyor bı yatrken gecıyor sabah uyandıgımda yıne aynısı oluyor cok rahatsızım bana yardımcı olurmusunuz

  2. songul dedi ki:

    yaklaşık ıkı seneden berı bu hastalıgın tedavısıyle ugrasıorum.zonguldakta kı doktorum anjıyo olmamı soyledı ve anjıyo sonucumda hıc bır seyın cıkmadıgını soledı.yukarıda yazılan butun belırtıler bende de vardı.agrılarım dayanılmaz olınca ıstanbula gelmeye karar verdım ve vakıf gureba hastanesıne gıttım.ve bır bakısda hastalıgımı anladılar.doktarları cok mukemmel ve cok ılgılıler hepsıne cok tesekkur edıyorum.bu belırtılerı olan hastalar carelerını bu hastaneden bulabılırler.
    herkese cok gecmıs olsun…

Sayfa başına git