İÇ PİLAV

Gerekli malzeme:

6 kişi için 500 gr.pirinç (2 1/2 su bardağı), 1.60 gr. yağ (tepeleme dolu 4 çorba kaşığı), bir küçük soğan (ince kıyılmış), bir kah­ve fincanı kuş üzümü, bir kahve fin­canı çam fıstığı, 2C0 gram kuzu ciğe­ri, 900 gr. tavuk suyu ya da et suyu, yoksa su (41/2 su bardağı), bir tatlı kaşığı tuz, 1/2 kahve-kaşığı kara bi­ber, 1/2 kahve kaşığı yenibahar, bir bağ doğranmış tereotu.

Hazırlanması:

Pirinci ayıkladıktan sonra içinde 2 çorba kaşığı tuz bulunan ılık su dolu bir kabın içine koyarak iki saat bek­letin. Su pirinçten dört parmak daha yüksekte olmalıdır. İki saat geçince, pirincin suyunu dökün, tencereye te miz su koyun, pirinci iyice karıştırın, suyu dökün. Böylece pirinci 4-5 defa yıkadıktan sonra ince telli bir süzge­cin içine boşaltarak suyunu iyice sü­zün.
Fıstık ve üzümü temizleyin 20 da­kika suda tutun. Ayrı ayrı süzün. Ci­ğerin zarını çıkarın, yıkayın, sonra da zar gibi ince doğrayın.
Küçük bir tencereye yağın bir kaşı­ğını koyarak hafifçe kızdırın, fıstığı içine koyarak kaşıkla bir kere karış­tırın sonra da soğanı ekleyin. Fıstık hafifçe sararıncaya kadar 2-3 dakika yağda pişirin ve ciğeri tencereye ko­yun. Ciğeri de 2-3 dakika yağın içinde pişirin, sonra et suyunu, ba­haratı, tuzu ve üzümü de ekleyin, bir dakika daha kaynatın, ateşten çekin.
Bir başka tencereye yağın geri kts-lanını koyun. Ateşte hafifçe kızdırın,. pirinci katıp 3-4 dakika karıştırarak kavurun. Sonra ciğer, üzüm, fıstık, so­ğan ve et suyu karışımını pirincin üze­rine dökün, bir kere karıştırın, tence­renin kapağını kapatarak ağır ateşte ya da fırında 20 dakika pişirin ve a-teşten çekin. 15 dakika kapağın al­tına bir tülbent koyarak demlendirin, sonra da üzerine tereotu serperek ka­rıştırın ve sofraya götürün.

PAYLAŞ
İÇ PİLAV Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. kabadAYI dedi ki:

    çok saolunda bunu okuyup anlamak 30 dakka sürer yapmasıda bi buçuk saat desek 2 saatlik bir yemek

Sayfa başına git