Şarap Seçimi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler ve püf noktaları

Gelecek hafta arkadaşlarınızı evinize davet ettiniz ve şarap seçimi hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz.  Eyvah demeden önce bu yazıya göz atın! Elbette şarap konusunda uzman bir arkadaşınız varsa bu yazıyı çok dikkatli okuyun. Güzel bir şarap güzel bir kadın gibidir derler.  Onu anlamalı iyi analiz etmelisiniz. Zevk veren bu içecek size çok mutluluk verebilir.

İşte ipuçları! Bir şişe şarap seçerken düşünmeniz gereken 5 temel nokta:

Yemek ve Şarap Uyumu

Örneğin, akşam yemeği için balık yiyorsanız, damak tadınız bir Merlot üzerinden bir Chardonnay veya Pinot Grigio’yu tercih edebilir. Tatlı beyaz şaraplar tatlılar ve meyveler ile de servis edilebilir. Takip edilecek bazı temel kurallar var. Şarap moda gibidir. Aynı kurallar şarap ve yemek için de geçerlidir!

Fiyat Aralığını Düşünün

Şarap dükkanına gitmeden önce, ne kadar ödeyebileceğinizi  düşünün. Size sunulan şişe çeşitlerinin arasında seçim yapmak daha kolay olacaktır. Ancak dikkat edin… Bazen bir şişenin fiyatı genellikle kalitesini gösterir, ancak bunun yalnızca satın alma motivasyonu olmasına izin vermeyin. Mükemmel kalitede ucuz şarap bulabilirsiniz. Tersine, çok pahalı bir şişe şarap satın alabilirsiniz ve yiyeceklerinizle eşleşmiyorsa  gerçekten hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Şarap Şişesi

Şarap şişesinin altındaki bombe hiç dikkatinizi çekti mi? O bombe köpüklerin oluşması içindir.  Bombeli şişelerden almaya dikkat edin.

Etiket 

İyi görünümlü bir etiket her şey değil! Güzel bir yazı tipi ve çekici renkler çok önemli değil. Ancak, üzerinde yazanlar önemli ve dikkatlice okumalısınız.

Genellikle şarap türü, çeşidi, bölgesi ve yaşı  hakkında daha çok şey öğreneceksiniz.

Vidalı Kapak

Bunun zor olduğunu biliyoruz! Vidalı kapaklı şaraplar kesinlikle düşük kaliteli, ucuz şaraplar olarak ün kazanmıştır, ancak bu her zaman doğru değildir. Şarap üreticileri maliyet tasarrufu için bunları kullanıyor (mantarlar vidalı kapaklar daha 2-3 kat daha pahalıdır).

Bazı uzmanlar, vidalı kapaklarla, beyaz şarapların kalitesinin aynı kaldığını doğrulamaktadır; Bazılarına göre, bir vidalı kapak bir şarabı mantardan daha iyi bir şekilde mühürleyebilir. Bununla birlikte, özellikle çok daha sonraya kadar açmayı planlamıyorsanız, vidalı kapakları olan kırmızı şarap şişelerini almamalısınız. Kırmızı şaraplar, mantarlar tarafından izin verilen oksijen akışından faydalanır.

Şarap Bardağı

Son olarak, bir Fransız Sauvignon Blanc ve bir Avustralya Chardonnay arasında tereddüt ediyorsanız, sadece yardım isteyin. Market çalışanları çalışanları size yardım edemeyebilir, ancak şarap üreticileri yani uzmanları kesinlikle işe yarayacaktır. Çoğunun şarap hakkında tutkulu olduğunu unutmayın!

Elbette, bir akşam yemeği partisi düzenliyorsanız veya Chefxchange ile  partiye  ev sahipliği yapıyorsanız, özel şefinizle şarap seçenekleriniz hakkında konuşmaktan çekinmeyin.  Size bir tavsiyede bulunmaktan ve hatta sizin için şarabı almaktan mutluluk duyacaktır!

Şefiniz yok mu? O halde bu yazıyı şimdi baştan bir kere daha okuyun ve hadi alışverişe doğru yollanın. Zamanla sizde kendi çağınızda bir uzman olacaksınız.

 

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git