Teşhircilik

Geniş anlamda teşhircilik, kişinin cinselliğini sergilemek amacıyla özel bir çaba harcaması başkalarını etkilemek üzere, bulunduğu ortama uygun olamayan biçimde açılıp saçılmasıdır.

Bu tür teşhirci­lik genellikle kadınlar için söz konusudur. Bir sapıklık olarak nitelendirebileceğimiz dar anlamda teşhircilik ise, erkeklerin cinsel organlarını göstermekten cinsel bir haz almalarıdır. Olay sırasında penis genellikle ereksiyon halindedir.

Yapılan araştırmalar teşhircilerin ge­nellikle 16 yaşından küçük kızları hedef aldıklarını ortaya koymaktadır. Bundaki amaç, küçük kızda yaratılan etki ve paniğin daha büyük olması ve bu panik sayesinde saldırganın bir direnmeyle karşı­laşma olasılığının azalmasıdır.

teshirTeşhirciler cinsel açıdan tutuk, başka insanlarla cinsel ilişki başta olmak üzere herhangi bir bağ kuramayan içe dönük tiplerdir. Karşı cinsi cezbetmede başarısız olup, doyumla sonuçlanan bir sevişme yetisinden de yoksundurlar. Çoğu, iktidarsızdır. Kendilerini teşhir ederken amaçla­dıkları karşılarındakini ürkütmek, dehşet içinde bırakmaktır. Bu panik ne denli yoğun olursa o denli haz duyarlar. Hatta saldırı anında boşalanlar bile vardır.

Bir sapıklık türü olan teşhircilikle soyunma olayını birbirine karıştırmamak gerekir. Örneğin bir striptease’cinin cinsel organını sergilemeye kadar varan gösteri­si, olayın ardında bir cinsel haz alma değil tersine haz verme yattığından teşhircilik olarak nitelenemez

PAYLAŞ
Teşhircilik Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Mustafa Yücel dedi ki:

    Demek öyleymiş.

Sayfa başına git