13 – 19 Yaş Arası Kızlar

İnsan yaşamında yeniyetmelik (13-19 yaş arası) özellik­le kadınlar için çok önemli bir dönemdir. Bu yaşlarda kü­çük kızın vücudu tamamıyle değişime uğrar ve gerçekten bir hormonal patlamanın yanısıra bir çok organik değişi­min çeşitli etkileri altına girer.

Üreme sisteminin işlemeye başlamasıyla ergenlik başlar. 17-18 yaşlarında vücut son şeklini alır. Vücut gelişiminin tamamlanmasıyla beraber her 2 cinste kendilerini kız ya da erkek olarak tanımlamaya ve buna uygun sosyal davranışlar sergilemeye başlar. Genç genetik veya başka faktörler sebebiyle yaşının gelişimsel normlarına ulaşamamış olursa bedenine ilişkin olumsuz  birtakım duygular ve algılar hissedebilir. Sağlıklı bir kadın olabilmek için olması gereken değişimlerin gerçekleştiği ergenlik döneminde, beyin ve üreme organları vücudun diğer bölümlerine hormonlar ismi verilen kimyasallar aracılığıyla mesajlar gönderir. Kızlar ergenlik dönemine erkeklerden yaklaşık 2 sene önce girer.

kiz

Bu büyüme ve gelişim evresini kişinin kendisinin düzenlemesi söz konusu değildir. Bu süreç sadece vücut hazır olduğunda başlar. Genelllikle genç kızlarda 11-15. yaşlarında pubertal , ergenliğe bağlı birtakım değişiklikler yaşanır. Bu sebeple yaşı 9 dan küçük olan kız çocuklarında pubertenin başlamasına puberte prekoks ve 16 dan büyük olan kız çocuklarında pubertenin başlamamasına puberte tarda adı verilir.

Puberte Prekoks (Erken Puberte, Erken Adet Görme) Nedir?

Pubertenin dokuz yaşından önce başlamasına pııberte prekoks denir. Puberte prekoksta her şeyden önce beyin, over( yumurtalıklar) ve böbrek üstübezi  adrenalde organik bir lezyonun, tümöral bir oluşumun araştırılması gerekmektedir. Fakat yalnızca tek olarak meme gelişmesinin olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu çeşit durumlar çoktur. Buna ek olarak vajinada yabancı cisim, bölgesel  kanser ve kan hastalıklarının da olabileceği unutulmamalıdır. Puberte prekoks idiyopatik (sebebi açıklanamayan) , beyine bağlı , yumurtalıklara bağlı  ve böbrek üstü bezi  adrenal kaynaklı olabilir.

Bilinmeyen, açıklanamayan  sebepler: Erken puberte şikayeti olan genç kızların  yüzde 80’i bilinmeyen sebeplere bağlıdır. Burada ailesel  bir etken söz konusu olabilir. Yavaş gelişen beyindeki bir lezyonu ayırt edebilmek için bu genç kızlar  uzun süre takip edilmelidir.

Beyne bağlı sebepler: Beyin kaynaklı rahatsızlıkların  çoğunda iyi huylu ya da kötü huylu  tümöral oluşumlar söz konusudur. Bunlar arasında glioma, astrostoma, daha az olarak da kraniofarinjioma, hamartoma ve pinealoma sayılabilir. Bu tümörlerin gelişmesi oldukça yavaştır. Bunlar GnRH salgılayabilir. Bunlara ilave olarak Albright Sendromu, Von Recklinghausen Hastalığı, hidrosefali ve meningiosefalitler sayılabilir. Serebral nedenleri tespit etmek için nörolojik ve oftalmik göz muayeneleri rutin olarak yapılmalıdır. Ovaryan, yumurtalığa bağlı  nedenler. Overin östrojen salgılayan tümörleri, özellikle granüloza tümörü puberte prekoksa yani erken puberteye  neden olabilir. Ayrıca laparoskopi yapıldığında tümör açıkça görülür.

Adrenal, böbrek üstü bezi  kaynaklı nedenler: Adrenal hiperplazisi veya adrenal tümörleri puberte prekoksa, yani erken puberteye  neden olabilir.. Psödohermafroditizmle (yalancı çift cinsiyet )  birlikte puberte prekoks söz konusudur. Ayrıca fazla erkeklik hormonuna  bağlı olarak virilizm ve hirsutizm de görülebilir. Ovaryan ve adrenal nedenlere bağlı olarak meydana gelen puberte prekoksa psödopuberte prekoks (yalancı erken puberte) da denilmektedir.

Erken Pubertenin yani erken adet görmenin tedavisi nasıl yapılır?

Amaç kanamaların kesilmesi, diğeri de ilerde olabilecek boy kısalığının önlenmesidir. Beyin, over ve adrenalde herhangi bir tümör tespit edilmişse bu tümör çıkartılmalıdır. Tümörü olmayan ve sebebi bilinemeyen olgularda androjen etkisi olmayan progesteronlar kullanılır.  Bu tür durumlarda llaç tedavisi de denenmelidir.

Puberte Tarta ( Gecikmiş Puberte, Adetin Başlamaması ) Nedir?

Pubertenin, genç kızın yaşının on altıdan büyük olduğu halde başlamamasına puberte tarda (gecikmiş puberte yani adetin başlamaması)  adı verilir. Her şeyden önce kemik yaşı tespit edilmelidir. Kemik yaşı on bir yaşın altındaysa bir puberte gecikmesi göz önünde bulundurulmalıdır. Kemik yaşı on bir yaşın üzerindeyse burada puberte gecikmesi haricinde kromozom anomalileri , genetik bozukluklar gibi başka patolojiler araştırılmalıdır.  Tedavi tanı konulduktan sonra icap ederse hormon replasmanı, hormon tedavisiyle adet gördürülmeye çalışılmalıdır. Ultrasonografi ile mutlaka kadının iç genital organları kontrol edilmeli, muayene ile dış genital organları, kızlık zarının normal olup olmadığı ve vajinanın varlığı tespit edilmelidir. Detaylı bir hormon tetkiki ve genetik inceleme gerekir.

Ön Ergenlik , Ergenlik Öncesi Cinsel Gelişim Ne Şekildedir?

İlkokul döneminde cinsellik uykuya yatar. İlkokul sonuyla birlikte çocuk duygusal ve fiziksel olarak değişmeye başlarlar. Genellikle kız çocuklar erkeklere göre daha erken bu değişimleri yaşamaya başlar. Bazen erkek çocuklar da ön ergenliğe erken girebilir. Ön ergenlik dönemi çok hızlı bir değişim dönemidir. 2. incil cinsel özellikler ortaya çıkar. Kızların kızları, erkeklerin erkekleri tercih ettiği bu dönemde psikolojik gelişim de başlar. Kızlar kızlarla erkekler erkeklerle bir arada olup karşı cinsi tanır. Dikkat zayıfladığı için ders başarısı düşer. Bu dönemde grup arkadaşlığına yönlendirmemiz önemlidir böylece karşı cinsi tanır. Ön ergenliğe kimi genç önce, kimi genç sonra girebilir.

Adet Kanamaları Başlamadıysa Ne Yapılmalıdır?

Adet kanamaları 9–16 yaşları arasında başlar. Spor yapan kızların yanında, çok zayıf olan ve gelişmenin başladığı dönemlerde kilo veren kızlarda da menarş , ilk adet gecikebilir.On altı  yaşına gelinmesine rağmen hala adet kanaması başlamadıysa bir kadın doğum uzmanına  başvurup kontrolden geçilmesi gerekir. Jinekolog genital organları kontrol eder. Bazı kızlarda vajinanın girişinde bulunan zarda normalde bulunması gereken ve adet kanının dışarı akmasına olanak veren açıklık bulunmaz. Çok nadir vakalarda ise vajina veya rahim gelişmemiş olabilir.

Genç Kızlarda Adet Kanamaları Hangi Sıklıkla Olur?

Adet kanaması ayda bir olur. 25–30 gün arasında süren adet siklusları normaldir. Adet kanaması 3–7 gün sürer. İlk günlerde daha fazla olan kanama giderek azalır. Adet kanamalarının başladığı dönemlerde bu kanamalar her ay aynı şiddette olmayabilir. Bir ay daha fazla diğer ay çok daha az olabilir.

İlk Yıllarda Adet Kanamaları Düzensiz Olabilir Mi?

Adet kanamaları vücut ağırlığına, diyet yapılmasına, heyecan, stres, egzersiz ve hastalıklardan etkilenerek düzensizleşebilir. İlk yıllarda adet sikluslarının uzunluğu değişir. İlk 1–2 yıl düzensiz adet görülmesi normaldir. Menarştan sonra üreme organları ve hormonların uyum içinde çalışmasının düzene girmesi zaman alır.Bazı kızlar yılda sadece 3–4 kez adet görür. Stres, ağır eksersiz, ani kilo kaybı ve diyet nedeni ile adet siklusları bu kadar uzun sürebilir. Bunun dışında hormonal dengesizlikler de bu sürenin uzamasına yol açar. Polikistik over sendromu adı verilen kilo fazlalığı, aşırı tüylenme ve adet düzensizliklerinin görüldüğü durumda yılda sadece 3-4 kez adet görülür.Stres, bazı tip egsersizler ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler nedeni ile adet siklusları 21 günden daha kısa sürebilir. Bu durumda hekime başvurarak kontrolden geçmek gerekir. Fazla kanama kansızlığa neden olur. Kansız olan kişiler demir içeren besinlerden daha fazla yemeli veya demir hapları kullanmalıdır. Adet kanamalarının kaç günde bir olduğu, kanamanın kaç gün sürdüğünü, kanama miktarını ve kramp gibi şikayetleri not etmeniz hekime başvurulduğunda size yardımcı olur.

Adet  Hijyeni Nasıl Olmalıdır?

Adet kanaması sırasında en sık kullanılan ürünler pedlerdir. Bunlar iç çamaşırına yerleştirilen ve emiciliği fazla olan ürünlerdir. Bunlar adet kanını emerek, pedin iç katlarına alır. Bir diğer yöntem ise tampon kullanımıdır. Tampon ülkemizde çok yaygın kullanılmayan bir üründür. Genç kızlar için üretilmiş ve vajinanın girişindeki kızlık zarına (hymen)  zarar vermeyen tipleri de vardır. Cinsel hayatı aktif olan kişiler tamponu daha rahat kullanır. Tampon kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Tampon kullanılması Toksik Şok Sendromu olarak adlandırılan önemli bir sağlık sorununa neden olabilir. Tampon kullanan kişilerin tamponu mutlaka 4–6 saatte bir değiştirmeleri gerekir. Genç kızlarda tampon yerine küçük veya orta boy hiyyenik pedler tercih edilmelidir.

Adet Kanaması Sırasında Denize, Havuza  Girilmesi sakıncalı Mıdır?

Eskiden bu dönemde denize girilmemesi, spor yapılmaması ve normalde yapılan birçok aktiviteden uzak durulması gerektiğine inanılırdı. Gerekli korunma sağlandığında yüzme ve diğer sporlar yapılabilir. Ağrı ve krampları olan genç kızlar bu aktivitelerden kaçınmalıdır.

Adet Öncesi Gerginlik ,Premenstrual Sendrom (PMS) Nedir? Ne Yapılmalıdır?

Premenstrual sendrom (PMS) birçok genç kızın karşılaştığı bir durumdur. Premenstrual Sendroma bağlı yakınmalar adet kanamasından 1–2 hafta önce başlar. Duygusal değişiklikler, göğüslerde ağrı ve hassasiyet, vücutta şişlik, sivilcelerin çıkması ve yorgunluk en sık görülen yakınmalardır. Bu yakınmalar adet kanamasının başlaması ile geçer. PMS yumurtlama döneminden sonra görülür. Östrojen ve progesteron hormonları beraberce bu bulgulara neden olabilir. Şeker, kafein, tuz gibi belli başlı yiyeceklerin tüketimini azaltmak ve yeteri kadar dinlenmek önemlidir.

Adet Sancısı, Dismenore İle Nasıl mücadele Edilmelidir?

Genç kızların bir kısmı adet kanaması başlamadan önce ve kanama sırasında karın ve kasık bölgesinde şiddetli ağrılardan yakınır. Bu kramplar genellikle hafif olmasına rağmen bazen genç kızların günlük yaşantısını devam ettirmesini engelleyebilecek kadar şiddetli olabilir. Genç kızların yarısından çoğu kramplardan yakınırken, her 7 genç kızdan birinde ağrılar çok şiddetlidir.

Adet kanaması ile rahmin iç tabakası dökülmeye başlar ve prostoglandin adı verilen maddeler salınır. Bunlar rahimdeki düz kasların kasılmasına neden olur. Rahimdeki düz kasların kasılması sırasında şiddetli kramplar hissedilebilir. Prostoglandin düzeyleri bazen çok yükselir bu durum ağrının çok fazla olmasına neden olur.

Rahim ile rahim ağzı arasındaki kanalın dar olduğu genç kızlarda bu kramplar daha şiddetli olur. Ayrıca stres de bu krampların şiddetini arttırabilir.Bu kramplara baş ağrısı, bulantı, kusma, sık idrara çıkmak ve barsak hareketlerindeki değişikliklere bağlı ishal veya kabızlık eşlik edebilir.Yeteri kadar dinlenme, uyku ve düzenli egzersiz yapılması krampların şiddetini azaltır.

Karın bölgesine sıcak havlu yerleştirilmesi de ağrıyı azaltabilir. Karın bölgesine sıcak su torbası uygulanabilir, fakat su çok sıcak olmamalıdır. Prostaglandin üretimini azaltan ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrı kesicileri kullanmaya kramplar şiddetlenmeden başlamak gerekir. Ağrı kesicileri kullanmaya tahmini adet kanamasından bir gün önce başlanması ve ilaca kanama başladıktan sonra 1-2 gün daha devam edilmesi önerilir.

Ağrı Kesiciler Adet Kanamasının Miktarına Ve Şekline Etkilimidirler?

Adet sancılarında daha çok ‘non steroid antienflamatuar’ gurubu ilaçlar kullanılmaktadır ve bunların adet üzerine bir etkisi yoktur. Genellikle Aspirin dışındaki ağrı kesiciler kanamanın artmasına neden olmaz. Ağrı kesicileri kullanmadan önce hekime danışılması ve ilacın yan etkilerinin öğrenilmesi gerekir. Başkalarında herhangi bir probleme neden olmayan bir ilaç size zararlı olabilir.

Adet Kanamasında Pıhtıların Olması Normal Midir? Ara Kanamalar Olabilir Mi?

Kanamanın fazla ve krampların olduğu ilk günlerde pıhtıların gelmesi normaldir. Vücudunuzda pıhtılaşmayı önleyen faktörler üretilir. Kanamanın çok yoğun olduğu günlerde üretilen bu faktörler yetersiz kalabilir ve pıhtılaşma olur. Fakat her zamankinden büyük pıhtılar geliyorsa hekime başvurulması gerekir.

Adet kanmaları arasındaki dönemde lekelenme şeklinde kanamalar olabilir. Bunun en sık görülen nedeni yumurtlama döneminde (yumurta çatladığında) görülen kanamadır. Bu durum endişelenmeyi gerektirmez. Üreme organlarındaki enfeksiyonlar ve tümörler de kanamalara ve lekelenmelere yol açar.

Genç Kızlarda Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılmaktadır?

Genellikle genç kızların sadece karından yapılacak ultrasonografik muayenesi yeterli olmamaktadır.Jinekolojik muayene ile genital organların durumu ve jinekolojik problemler değerlendirilir. Jinekolojik muayene için iç çamaşırının çıkartılıp, jinekolojik muayene masasına yatılması istenir. Bu sırada karın ve bacakların örtülebileceği bir örtü verilir ve muayene başlamadan önce masanın uç kısmına kayarak ayakların muayene masasının iki yanında bulunan özel ataçmanlara geçirilmesi istenir.

Doktorun muayene yapabilmesi için bacakları ayırarak yatmak gerekir. Bu pozisyonda kişinin kendini rahat bırakması muayene işlemini çok kolaylaştırır. Doktor eldiven giyerek dış genital organları muayene eder. Kızarıklık, tahriş, kist ve siğil olup olmadığını kontrol eder. Çok kısa süren bu işlem herhangi bir acı vermez. Karından yapılacak ultrasonografik inceleme ile üreme organları değerlendirilir. Jinekolojik muayene sonrasında doktor idrar tahlili ve kan sayımı gibi birkaç tahlil isteyebilir.

Genç Kızlarda Sağlıklı Vajina Ve Vajinal Salgı, Akıntı  Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı bir genç kızda vajina, vajinal florayı oluşturan birçok mikroorganizma içerir. Normal vajinal salgılar kokusuz ve renksizdir. Cinsel aktivite, yaş, menstrual siklusun dönemi, genel sağlık durumu ve beslenme vajinal salgıda değişikliklere yol açabilir.Vajinal florada yer alan mikroorganizmalar arasındaki denge bozulduğunda bu mikroorganizmalardan biri veya birkaçı fazla çoğalarak enfeksiyonlara yol açar. Vajinal enfeksiyonlarda vajinal salgının miktarı, rengi ve kokusu değişir. Genç kızlarda en sık mantarların yol açtığı enfeksiyonlar görülür.
Ergenlik Döneminde Genç Kızların Fazla Spor Yapmak Tehlikeli ve Zararlı Mıdır?

Fazla ve ağır spor yapan genç kızlarda ve bu duruma beslenme bozukluğu eklendiğinde östrojen (kadınlık hormonu) azalır. Adet sikluslarının düzeni bozulur ve amenore (adet kanamasının hiç olmaması) görülebilir. Östrojen eksikliğine bağlı kemik erimesi başlar. Ağır spor yapan kızların % 60’ında amenore görülür.Beslenme düzenlenerek, kalsiyum ve vitamin takviyesi yapılmalıdır. Gerektiğinde hormon ilaçları da kullanılabilir.Sporu genç kızın kendisi için yaptığı ve sağlığın her şeyden önemli olduğu unutulmamalı.

Genç Kızlarda Aşırı Tüylenme Görülmesi Normal Midir?

Adet kanamalarının başlaması ile genç bir kızın vücudunda hormonlara bağlı ve kadına özgü değişiklikler olur. Sağlıklı bir hormonal yapı için beyindeki merkezler, yumurtalıklar, tiroid ve böbrek üstü bezlerinin uyum içinde çalışması gerekir.Aşırı tüylenme yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun kalın ve sert tüylerin çıkmasıdır. Bu durum kozmetik bir problemin yanında hormonal bir düzensizliği de gösterir.Genellikle aşırı tüylenme kandaki androjenlerin (erkeklik hormonları) artmasına bağlıdır.

Androjenler erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadında bulunan hormonlardır. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert ve uzun kıllara dönüşmesine neden olur.Yapılan hormon testleri ile kandaki androjen ve diğer hormonların seviyesi belirlenir. Ayrıca yapılan ultrasonografik inceleme ve özel radyolojik incelemeler ile yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki tümörler tespit edilebilir.

Aşırı tüylenmenin tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar doğum kontrol haplarıdır. Bu haplardaki östrojenler karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır. Diğer bir ilaç olan Spironolakton androjenlerin ciltteki etkisini engeller. Böbrek üstü bezlerin hastalıklarına bağlı aşırı tüylenmenin tedavisinde kortizon kullanılır. Son yıllarda GnRH analogları denilen bir grup ilaç ile yumurtalıklardan androjen salınımı engellenerek aşırı tüylenme tedavi edilmektedir. Hormon tedavisi ile yeni tüy çıkması engellenir. Önceden çıkan tüyler hormon tedavisi ile dökülmez, tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilebilir.

PAYLAŞ
13 – 19 Yaş Arası Kızlar Konusuna 234 Yorum Yapıldı
 1. petek dedi ki:

  bende 14 yaş ya arklar siz neden bu kadar herkezsin karşısında yazsıyosunuz isteyenler msnemi eklesin orda konuşsak daha emniyetli kızlar arasında derlerimizide paylaşırız serserim_petek@hotmail.com

 2. sinem dedi ki:

  BEN SİNEM 14 YAŞINDAYIM 1.70 E YAKIN BOYUM VAR VE 52 KİLOYUM İYİ Mİ SİZCEE??

 3. perim xD dedi ki:

  bn 12 yaşındayım oldum ve kilom 47 46 oluyo bazen genç kız oomaya başladım sivilce çıktı falan iyice şişmanladım

 4. yardımedin dedi ki:

  selam ben 12 yaşındayım ve adet oldum geçen sene. boyum ise 1.50 kilom 51 boyum çok kısa ve çok kiloluyum ama çok büyük duruyorum nedense suratım çok güzel bıyıklarım felanda yok beni çok beğeniyolar 18 yaşındakiler felan hep çıkmak istiyolar. ama ben boyumu çok kısa buluyorum ve çok utanıyorum arkadaşlarıma söylemeye. size boyum daha fazla uzarmı? lütfen cevap yazın.

 5. lara dedi ki:

  muslima bence biraz kilo alman lazım çünkü boyun uzun ama kilo az en az 45 kilo olman lazım bende seninle aynı boydayım ama 50 kiloyum ve hiç de kilolu görünmüyorsun 50 kilo oldun diye çünkü boyun uzum bence iştah açıcı yemekler yiyerek kilo alabilirsin

 6. laçin dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım.. 1.65 boyum var ve 60 kiloyum..ust bolgemde gecen seneye kadar fazlalık yoktu ancak balık etli olmaya basladım.gobegım çıktı..bacaklarım eskıden beri kalındır.zaten çarpık bacaklılığım var.ama göbeğimin OLMASINDAN ve bacaklarımın kalın olmasından nefret ediyorum ve zaten herkesde yuzume vuruyor.Buyukler de diyetin zararlı oldugunu soyluyor.ama ben yinede genc bir kız olarak boyle olmaya dayanamıyorum.bacaklarımn ıncelmesi için ne yapabılırım? NOLUR NOLUR NOLUR YARDIM EDİN !! 🙁

 7. nazlı acılar dedi ki:

  mrb ben nazlı 15 yasındayım ama adetm gelmedi neden ok merak ediyorum

 8. kader dedi ki:

  ben 10 yaşındayım adet olmaktan çok korkuyorum korkmamak için ne yapmalıyım.keşke adet olmak denilen birsey olmasa

 9. muslima dedi ki:

  13 yasındayım daha adet olmadım boyum 158 kilom 35 sizce bu normalmi?

 10. oya dedi ki:

  arkadaşlar bn 16 yaşındayım 1.55 kg szce normalmidr

 11. hamza dedi ki:

  normaldır edaaa hemde çok normaldırr

 12. özge dedi ki:

  benm adetim cok geç geliyo napmalıyım :S

 13. YASEMIN dedi ki:

  NURHAYAT ABLA BEN 10 YASINDA ADET GORMEYE BASLADIM BU SAKINCALI BISEYMI COK ERKEN GLIBA KORKUYORUM BEYINDE TUMORLER FALAN BISEYLER YAZYODU YUKARDA BEN BIR ENDISE KAPLADI CVBNI BEKLIYORUM GORDUGUM KADARIYLA SEN COK TECRUBELISIN BU KONUDA YARDIM EDERSEN SEVINIRIM

 14. Bequm dedi ki:

  15 yasndaym boym 170 kilom 69 szce 60’a insem nasL oLur ?

 15. sıla dedi ki:

  merahba ben 16 yaşındayım boyum 170 kilom 48 13 yaşından beri adet görüyorm ama gögüslerimde gelişme yok neden olablir

 16. kelebek ~ dedi ki:

  ya ben 13 yaşındayım ama boyum 145 yada 147 falan tam olarak bilmiyorum boyum kısamı kısa kalırım diye korkuyorum …

 17. eda dedi ki:

  ben 13 yaşındayım ve 50 kilodayım sizce normal mi.ne olur cevap yazın

 18. cansu dedi ki:

  Arkadaşlar ben size bişeyler danışmak istiyorum ben 14 yaşındayım adet olmadım ama bazen kokulu beyaz akıntı gelio nefrey ediyorum buna çare bide boyum 1.69 kilomda 54 sizce iyimiyim hemen cavap yazarsanız çok sevinirim arkadaşlar hepimizin biderdi var ergenlik dönemindeyiz canımızı sıkmayalım buda geçer yani olur bçyle şeyler cevap yazın lütfennn… :):)

 19. merve dedi ki:

  merhaba ben 13 yasındayım bu sene 8.sınıfa geçrim fakat gögüslerim hiç yok benim gögüs gelişimim bazı arkadaslarımdan önce önce başladı fakat şimdi onlarınki dahabüyük ve sütyen kullanıyorlarrr off gögüslerimin büyümesi için napablirimm ?

 20. canan dedi ki:

  ben 15 yaşındayım 160 boyundayım ve 48-49 kiloyum bi arkadaşım var oda benimle aynı boyda ama o 44-45 kilo onun fiziği çok düzgün gözüküyo ve kilosuda bence tam yerinde sizce ben nasılım??

 21. gülçin dedi ki:

  mrb bngülçin 13 yasındım regl oldum boyum 156 kilom50 sizce normolmi nasılkilo werebilirimmmm yardımm lütfennn

 22. ayışığı dedi ki:

  bn 15 yaşındayım 14 yasımda regl oldum boyum 170 kilom 50 ama göğüslerim çok küçük bunun için ne yapmalıyım… arkadaslarımın göğüslerii daha büyük moralim bozuluyor.. yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 23. elvan can dedi ki:

  bunun sebebini en kısa zamanda cevaplasanız sevinirim?

 24. elvan can dedi ki:

  ben 13 yasındatım bende sarımsı bi akıntı var vede kokusu çok kötü vede kasıntı var ve bazen lavaboya gittiğimde acıyo bunun nedeni vede sebebi ne olabilir?

 25. elif dedi ki:

  ben 14 yasındayım bi kız arkadaşım benden 1 yaş büyük o çok güzel onun yanın da kendimi çirkin ve sanki hiç yokmusum gibi hissediyorum onun gibi olmak kendi tarzımı bulmak istiyorum ama o kız her gittiğimizde o yüzünü gözünü açıyo topluyo bende yapıyorum ona özeniyorum noluyo bana ???

 26. zeynep dedi ki:

  ben 18 yaşında biriyim benimle ilişkiye girecek warsa arasın tel 541-477-75-48

 27. ........... dedi ki:

  adetden cook korkuyorum korku@c@k bir sey v@r mıı

 28. oya dedi ki:

  ben 16 yaşındaım boyun 1.45 kg 40 adetde oldum sizce normal midir?

 29. serkan dedi ki:

  yuh, 1.70 boy hem de 15 yasında , neyle beslenion sen böle 🙂

 30. özlem dedi ki:

  yasım 15 adet oldum ama geç oldum 1 gecen sene boyum 1.70 kilom55 sizce boyumdan dolayımı geç oldum mail me cevap yazın 🙂

 31. özge dedi ki:

  off intihar etmek istiyorum die yazan arkadaşım.tüylerini kesme.bıyıklarını cımbızla al.bende daha yok bıyık ama ablamda görmüştüm.o zaman belli olmaz

 32. özge dedi ki:

  ben 12 yaşındayım.regl olmadım.bazı yerlerimde tüylenmeler var.bide çok yüzümde 2 tane sivilce çıktı.bide yüzüm pütür pütür.kilomda çok fazla.yazmaktan utanıyorum ama boyum 1.56 kilom 60.hep ağlamak istiyorum.nasıl kilo veririm ve sivilceler nasıl geçer?

 33. sevo dedi ki:

  yaaa benim boyum 1.58 kilom 56 ya sizce çokmmu kilommmm herkez çok şişmansın deyip moralimi bozuyor biran önce klo vermek istiyorum baldırlarımdan çok sorunum var nasıl halledebilirim

 34. Adınız Gerekli dedi ki:

  bn 13 yasındayım daha regl olmadım ve sunu anlamadım spor yaparsak mı reglimiz daha gec oluyor cünkü b n spor yapıyorum ve akıntım var acaaba gecici midir, gögüslerim de daha buyumedi bunn icin neyapmalıyım ve boyum 1.60 kilom 43 lütfen cevap yazın

 35. tuba dedi ki:

  göğsüm çok büyük buna bi çare bulun herkezin gözü bende teyzem bile silikonmu taktın dedi cevabınızı bekliyorum

 36. isim vermek istemiorum dedi ki:

  ben dün regl görmeye basladm ama az kahverengi ama acaba üsütmeden kaynakalanan biseymi kümük gibi kahverengi bişey :(((( ve yarın yüzme kursum gidebilirmiyim az gelio ama korkuyorum bişeyu olur die

 37. ismini vermek istemeyen bir izleyiici :):) dedi ki:

  slm.ben 13 yaşındayım.1,70 boyunda 60 kilodayım.13 yaşındayım ama 16 yaşında gibi gözüküyorum.bütün herkes bana çok kilolusun diyor.yanımda oturan kızda benden sadece 1 cm kısa ama 45 kiloda.aramızda dağlar kadar fark war.beni dışlıyor.kişiliğime,fiziğime saldırıyor(yani aşağılıyor) 🙁 sizce kilom normal mi?:(:(:(

 38. betül dedi ki:

  ayyy ben 13 yaşındayım ama halen regl görmüyorum !!!!sence bu normal midir ??ve göğüslerimdee coq büyük

 39. meltos dedi ki:

  bende 15 yasindayim cok azginim erkeklerle yatmasina bayiliorum cok zevkli ohhhhh herseyi deniyorum erkegimi cildirtiorum

 40. selcan kumsal dedi ki:

  gökcecim 14 yaşındayım 46 kiloyummm bana bile zayıfsın diyorlarr ama se aldırma zayıff değilsinnn gayett normalsinnn

 41. esmer güzel dedi ki:

  deryacımm canın sıkma:d… ona bakarsan liseye gidiyorlarrr göğüs nee kızlarda kalçaa olmuyorrrr bence sende normALSINN… sakın canını sıkma göğüsün olcakta ne olcakkk yhaaa

 42. esmer güzel dedi ki:

  merhaba ben 14 yaşıma gircemmmm 1.60 boyundayım 46 kilo civarındayımm fiziğim çok güzell uzunum ama çok olgunum yhaaa bun nedenle benden büyükler ban asılıyorrr olgun olmam normal m i acaaabaaa bi 20 yaşında görünüyorum ciddiyimm .

 43. pelin berfin dedi ki:

  yha ben 14 yaşındayım 1.70 boyundayım klom 58 acaba bu normal bir kilomu cvp yazsanız çok ii olur.

 44. derya dedi ki:

  ya ben 15 yasındyım ama hale ergenlige girmedim 13 yaslarmda arda geliyodu ama çoookk az 1 2 kez oldu ama dedim gibib cokk azz ped bile kullanmdm ne yapmalıyım ya önrinizz ne bide benm gögüslerim hiçç yok hiççç 8 gidiyorum arkadaslarm bi gögüsü war benmle dalaga geciyolar 5 sınıftaki çocuklar gibib gögsüm varrr cokk küçük napmalıyımmm. ????????? yardmmmm

 45. su dedi ki:

  ADIM SU 13 YAŞINDAYIM 1 AY ÖNCE REGL OLDUM ŞU AN 2. AYIM AMA 1 HAFTADIR REGL OLMUYORUM BİR SORUN VAR MIDIR ACABA???

 46. kübra dedi ki:

  ben 14 yaşımda regl oldum şu anda 16 yaşındayım boyum 1.69 biraz daha uzaması için ne yapabilirim?

 47. ayşe dedi ki:

  ben12 yaşımga regl oldum şu an 13 yaşındayım 1.54 boyum 55 kiloyum uzamak istiyorum nasıl uzaya bilirim

 48. buse dedi ki:

  ben 14 yaşındayım erkek arkadaşımla birlikte oldum kan gelmedi acaba hamile olurmuyum

 49. off intihar etmek istiyorum dedi ki:

  yhaa ben 13 yaşındayım regl oldum ama çok fazla tüyüm var ve küçük yaşımda yüzümdeki tüyleri kestiğim için erkekler ALAY Bile eediyorlar ailem dökülecek sen alma diyor ama çok üzülüyorumm yhaa lütfen nasıl ailemden gizli dökülmüş gibi gösteririm bana mesajla gönderir misinz lütfenn:(

 50. nbvmcmfh dedi ki:

  kafana takm azayıflarsın serra anneler herzaman haklıdır…

 51. serra dedi ki:

  ya siz gene iyisiniz ben 14 yasındayım ve boyum 1.50 kilomsa 55 bir yardım edin ya annemde bnm yasımdayken kıloluymus buyudukce zayıflarsın dio dogrumu?? çok yedigim falanda yok saadece hareketsizim…

 52. merve dedi ki:

  ben 12 yaşımdayım ve 45 kiloyum boyum 1.56 boyuma göre kilom fazlamı lütfen cevap yazın bide ben regl olmadım ama sınıfımdaki çoğu arkadaşım oldu ben çok sitresliyim ondanmı regl olmuyorum acaba

 53. elizs dedi ki:

  yaa bı kdr büyütmeyin çoçuklar .. bunlarrı sizin döneminizde bende öleydim ergeneliktir piskolojiyi ii tutmalı ben eliz 19 yaşımdayım 56 kilodayım..

 54. ruşen dedi ki:

  ben 16 yaşında bir kızım ama yaşımdakilere göre çok geriyi ne adet göremiyorum birde göğüslerim hiç yok. boyum1.55 kilom 50 hı bide beni gören 13 14 yaşında sanıyor lütfen bana yardımcı olun.

 55. betül dedi ki:

  ben 15 yaşındayım göğüslerim küçük ama ben onların büyümesini istiyorum bana yardımcı olun. birde birarkadaşımla ilişkiye girdim vajinamdan biraz kan geldi birşey olmuşmudur

 56. poyraz dedi ki:

  bende var aynı şeyler

 57. sevim dedi ki:

  ben 18 yasındayım benden sürekli iç çamaşırıma sıvı gelio kaygan gbi oluo bazen işe balgam gibi bunun sebebi ney acaba.. yardımcı olursanız sevinirim

 58. merwee dedi ki:

  benim 10 kilo fazlam var ve 14 yasındayım adet olmadım ayrıca beyaz ve kokulu akıntılarım var ve koltuk altımda ve bacaklarımda kıl var ama fazla değil normal ama alt kısmımda cok asırı fazla annemede söyleyemiyorum bi terslikmi var acaba lütfenyardımm

 59. gizemm dedi ki:

  ben 15 yaşıma girdimm yazınn adet oldumm boyum 1.65 kilom 50 ama göüslerimmm çok küçük :S:S napmalıyımmmm

 60. AÇELYA dedi ki:

  ben 9 yaşındayım ve göğüsüm büyüyor unutmadan boyum 1.45 ve kilomda 36 sizce normalmi görenler cevap yazsın

 61. açelya dedi ki:

  ben açelya 9 yaşındayım ve göğüsüm büyüyor canım cok sıkkın ve boyum1.65 ve kilom 32 sence normalmi

 62. önmsiz dedi ki:

  yaa bn tam 17 yaşındayım bnden bi yaş büyük bi sewgilim var ilşkiye grdik ve ondan sonra herhagi bir kanamam olmadı merak ettim de neden??

 63. ceroşş dedi ki:

  yaaa ben 7 yaşında adet oldum sizce normal mi

 64. betşl dedi ki:

  ya ben 1 ay sonra 13 e gircem cok halsiz ve kendimi yorgun hissediyorum ne yapıyım gözlerim kapanıyo midemde bulanıyo yardım edin

 65. büşşşüşra dedi ki:

  ben 13 yaşındayım hala reglm olmadım boyum 160 kilom 44 fazlamı zayıfım uzunmuyum kısaca normalmiyim?

 66. isimsiz33 dedi ki:

  ben henüz ergenliğe girmedim 6 ya gidiyom normal mi boyum 1.50 kilom 40

 67. imge dedi ki:

  ben 14 yaşındaym boyum 1.65 kilom 45 kilolu olduğumu düşünyrm sizce kilom nsl?

 68. yasemin dedi ki:

  yaaaaa ben 11 yaşındayım 10 yaşındayken adet gördüm boyumun uzaması için ne yapabilirim

 69. emine dedi ki:

  ben 13 yasımdayım ama hala olmadım normal mi?

 70. zeynep dedi ki:

  ya ben 16 yaşındayım boyum çok kısa boyum 1.48 çok kısa boyumun uzaması için ne yapmam gerekir lütfen cevp yazın cevabınızı beklicem şimdiden teşkkürlr

 71. busraaaa dedi ki:

  bn 17 yaşındayım boyum 1,67 kilom 60 szce normalmi nasıl kilo verebilirm

 72. dilek dedi ki:

  kızlar bu tür şeylerikafanıza takmayın hepinizinkini teker teker açıklamak istiyorum
  semra:boyunun uzaması i.in süt içmelisin
  ece:normalsin
  begüm:biraz abartmışsın şükret otur bitanem
  bilge:sende normalsin
  gökçe:kilo almak için stresten ve bir doktora başvur eminim sorununu halledersin
  buse:sende normalsin
  ayça:erken olmuşsın ama normal yinede bir doktora sorabilirsin
  cezakolik :zayıflarsan göğüslerin sarkar ama küçülür ama yağlı yemeklerden kaçarsan yaşın büyüdükçe daha diri gözükür vede tavsiyem bol bol süt iç
  özge:evet biraz zayıfsın regl her kız gibi zamanı gelince sende olursun biraz sağlıklı beslenmeni öneririm

 73. berrak dedi ki:

  ben 18 yaşındayım boyum 1.77 kilom 53 szce biraz daha kilo almalımıyım?

 74. ebru dedi ki:

  YA BEN 11 YAŞINDA OLDUM ADET ŞİMDİ 12 YAŞINDAYIM HAMİLE OLDUĞUM ŞÜPHESİİNDEYİMM ACABA KAÇ YAŞINDAN İİTİBAREN HAMİLE OLNURU BİDE KAMBURUM ÇIKMAYA BAŞLADI BABAM BU NORMAL BU YAŞDAKİ KIZLARDA OLIR DİO AMA BEN SİZE SORMAK İSTEDİM NORMALMİ SİZCEEE SORUMA CEVAP VERİN LÜTFEENNNNN

 75. cnan dedi ki:

  ırmak yasına göre kilonda boyunda normal ama sürekli zıplayıp basketbol oynarsan boyun uzayabilir

 76. cann dedi ki:

  Ben 15 yaşıdayım 1.59 boyum var 50 kiloyum sizce boyuma göre kilom fazlamı ?

 77. ırmak dedi ki:

  slm arkadaşlar…hepinizin genellikle boylarınız normal.bende size sormak istiyorum yaşım 14 boyum 155 kilom 46 sizce normalmi ayrıca regli de oldum bu yüzden bana boyumu uzatmamda yardımcı olabilirmisiniz?

 78. deniz1 dedi ki:

  bilge biliyormusun bende 13 yaşındayım ama 1.60 boyundayım kilom ise 37 sizce ben zayıfmıyım bilge sana gelince gerçekten şişmanmışın

 79. bilqee dedi ki:

  13 yaşındayım boyum 1.63 kilom 48 yeni regl oldum annem rus oldugu icin 18 yasında olmus ve 1.78 boyunda ama ben cok erken oldum boyum daha kac santim uzar

 80. yağmur dedi ki:

  slm ben 14 yaşındayın ağdet olmadım

 81. bırsey sormak ıstıyorum dedi ki:

  bende 1,72 boyunda 48 kıloyum.adet konusunda sıkıntı yasıyorum sızce bu kılo ve boy normal mıdır gorunus olarak zayıflıgım dıkkat cekıyor ama kotu durdugunu soylemıyorlar ne dusunursunuz 18 yasındayım su anda

 82. sananebanane dedi ki:

  ben 20 yaşındayım 195 boyundayım 83 kiloyum sizce bu normal mi :):) herkes anormal desede bence normal gibi ha ne dersiniz:) kızlar ne bu kaygı yaa merak etmeyin kızlar 9 ile 17 yaş arasında regl olurlar erken veya geç diye tasa etmeyin yaşıtlarınıza bakmayın herkesin hormonal yapısı bir değil boy konusuna gelince yapılan araştırmalara göre türk erkeğinin boyu ortalama 171 bayanların boyu ise 161 dir erkekler 27 bayanlar 25 yaşına kadar uzar lakin bu uzamaları 17 18 yaşından sonra çok az olur bence 165 ile 175 türk bayanı için normaldir erkek içinde 195 ile 180 arası normaldir 🙂

 83. elif dedi ki:

  yaa ben 13 yaşındayım 50 kiloyum 1.55cm boyum var ii mi

 84. selma dedi ki:

  özge senin boyun iide kilon az birazdaha al kilo

 85. boş dedi ki:

  Ben 11 yaşındayım.1.56 boyundayım.47 kiloyum.uygun mu?

 86. ipek dedi ki:

  walla benim boyumla kilom gayet normal 1.53 boyundayım 40 kiloyum.. bence yanii..

 87. şşşşşşşşştttttttttttt dedi ki:

  ya benim derdim çok büyük 13 yaşındayım regl oldum çok kiloluyum 60 kiloyum 1.50 boyundayım nasıl kilo verebilirim lütfennnnnnnn bana söyleyin şimdiden allah razı olsunnnnn

 88. Bequm dedi ki:

  Admin sorumu cwplasan sevinirm 😀

 89. dilara dedi ki:

  ben 12 buçuk yaşındayım ve daha yeni adet oldum ebrucuğum beyaz akıntı normaldir adet olmanın belirtileri neyse benim boyum 1.70 civarı kilom 45 normalmi bu aradaa qöğüslerim ne zaman olqunlaşır? şimdiden cevaplarını için tşkrlr

 90. gamze dedi ki:

  yha arkadaslar ben 13 yasındayım 1 60 boyunda ve 52 kiloyum çok mu kiloluyum ayrıca daha adet olmadım tüm arkadaslarım 12 yasına oldu bense daha olmadım arkadaslarıma daha olmaım diince inanmıolar

 91. Semra dedi ki:

  ben de 13 e girmeden once règle oldu. Ama suan 17 yasindayim 1.58 boyundayim ve 59 kiloyum bu normal mi sizce boyumun uzamasini istiyorum yani 1.68 olmak istiyorum ltf birisi bana yardim etsinn ne yapmaliyim uzamam icin ltf e-mail lime gonderin … Tsk ederim simdiden

 92. ece dedi ki:

  16 tıma yeni girecegim 166 boyunda ve 56 kiloyum uygunnmu acaba??

 93. Bequm dedi ki:

  Bn 14 yasndym 170 boyndaym uzamk istiorm sizce bir byan icn bu boy yetrLi mi.. cevremdekiler yetrli oLduqunu soLesLrde bn 5 cm daha atmk istiorm .. =)

 94. bilge dedi ki:

  ben 13 yaşındayım boyum 1.57 ve 57 kiloyum her kez bana çok kilolusun diyor ama ben kendimi öyle görmüyorum sizce şişmanmıyım

 95. selam dedi ki:

  özge boyun normel kilon az bence

 96. misafir dedi ki:

  ben 12-13 yaşlarındayım adet olalı 4-5 ay oldu 12 yaşıma yeni girmeme rağmen 1.63 boyunda ve 55 kiloyum her gece ağlamaktan çok sıkıldım son çağrem sizziniz lütfen bi çözüm yolu bulun bende diğer insanlar gibi olmak istiyorum ve emin olun sizin hiç ummadığınız kadar çok üzülüyorum

 97. gökçe dedi ki:

  13 yaşındayım regl oldum boyum 1.60 civarlarında ve 40 kiloyum sizce çkmu zayıfım cvp yazarsanız sewinirimmm lütfenn lütfenn yazın

 98. irem dedi ki:

  slm ark.. ben irem 13 yaşşındayımm regl oldum boyum 152 kilom 39 acaba iyimi cvp yazarsanız çokk sewinirimm ltf yazınn

 99. urfalı a dedi ki:

  ya bn 18 yaşındayım kızlar la çokk yatıyom bu nedenle ban hastalık bulaştı ne yapa blirim???

 100. naz dedi ki:

  buse ben de 12 yaşındayım ve ben de regl oldum ve de araştırdım 12 yaşında regl olmak çok normal.

 101. ebru dedi ki:

  13 yaşındayım regly olmadım ama beyaz bir akıntım var. normalmi?

 102. buse dedi ki:

  meraba 12 yaşındayım regl oldum normal mi?

 103. isimsiz dedi ki:

  bu arada yaşım 12

 104. isimsiz dedi ki:

  arkdaşlar merhabalar nasılsınız acaba soruma cvp verirmisiniz.gögüslerim daha yeni çıkmaya başladı ama bazı yaşıtlarım sütyen takıyor acaba benimki normal mi?38 kiloyum boyum 1.54

 105. meryem dedi ki:

  yha hepiniz çok uzunsunuz ..nasıl uzadınıs ..bhen çok kısayım .149 boyum kilo 40 ve reql oldm bhana yardm edebilirseniz coookkk sewwinirim..şimdiden tsk..ler 🙁

 106. fıstık dedi ki:

  kadın dediğin zayıf olması lazım tabi ama şuan için sıkmayın canınızı veririsiniz

 107. sude dedi ki:

  baq ister inan ister inanma benim dediklerim doğru yorumuda sana düşmedi oqee… siteyede laf söyliceksen o zmn yorum yhapmaa….!!!adam olda konuşşş!!!!!

 108. sude dedi ki:

  yha rabiamıdır neysen bilde konuş sallamadım bnm kilom gerçekten böyle hem sanada inandırıcak deilimm!!!
  ister inan ister inanmaa

 109. rabia dedi ki:

  ecemsen sakın sıkma canını bence kilolu dilsin kendini üzme

 110. rabia dedi ki:

  ben 13 yaşındayım boyum 1.59 kilom 49 sizce kilom iy mi sude sende bu arada çok iyi sallamışsın tebrikler…

 111. sude dedi ki:

  BEN 13 YAŞINDAYIM BOYUM 162 CM OLMASINA RAMEN KİLOM 35 KİLOMUN BÖYLE OLMASINDA BİR PROBLEMMİ VAR ACABA EL VE AYAK BİLEKLERİM ÇOK İNCE BİLEKLERİMİ BİRAZ DAHA NASIL KALINLAŞTIRABİLİRİM? ZAYIF OLMAK ÇOK SİNİRİMİ BOZUYOR BACAKLARIM ÇARPIK DURUYOR KİLO ALINCA BELKİ DÜZELE BİLİR NASIL BİR 10 KİLO ALABİLİRİM LÜTFEN CEVAP YAZIN…

 112. keziban dedi ki:

  ben 13 yşındayım ve adet oldum boyum 155 cm 18 yaşına kadar 167cm ye kadar boyum uzar mı polis olmayı istediğim için boyumun uzun olması gerekiyor da

 113. ____________ dedi ki:

  ben 12 yaşındayım tüm belirtileri var sarı akıntılarım oluyor nedeni nedir birde adet olmadım

 114. Tansu dedi ki:

  ben 14 yasndaym ve boyum 170 kilo 49.. acaba normal mi ?? boyum cok mu uzunn.. ama turkiyede yasamiorum ondan olabilir mi ?? yani turkiyedekilerin boyu kucuk olur ama yurt disinda uzun olurlar bazilari. acaba normal miii ?? cvp bekliorm

 115. asena dedi ki:

  bn 13 yaşındayım 160 boyum ve 46 kiloyum hala adet olmadım sice bu oran bnei için iimi mailime msj atarsanız sevinirim

 116. Ceren dedi ki:

  ben 17 yaşındayım ve göğüslerim çok küçük nerdeyse yok denecek kadar küçük boyum 175 kilom da 55 herkes çok zayıf olduğumu düşünüyor göğüslerimi nasıl büyütebilirm

 117. büşraa dedi ki:

  ben 15 yaşındayım beyaz kokulu akıntılarım oluyor ciddi birşey olmasından korkuyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 118. ayça dedi ki:

  ya ben 10 yaşında adet oldum normal mi bu?

 119. seymaa dedi ki:

  ben 14 yaşındayım yaklaşık 1 sene önce adet olmaya başladım 1.55 boyum ve 46 kiloyum boyumla kilom orantılımı ayrıca benimde düzensiz 1 sene oldu ama hala düzene girmedi

 120. ebru dedi ki:

  ben 18 yasında bir kızım birsuru erkekle yattım ama bir sorun olmadı sizin de denemenizi isterim

 121. basak dedi ki:

  ben 13 yaşındayım boyum 1.57 ve kilom 47 sizce normalmi bu arada adet oluyorumm ama düzensiz oluyorum sizce nasıl düzelir

 122. ecem dedi ki:

  BEN 13 YASINDAYIM 50 KİLOYUM KENDİMİ ÇOK KİLOLU BULUYORUM SİZCE SİSMAN MIYIM ZAYIFLAMALIMIYIM

 123. nurhayat dedi ki:

  CEZAKOLİKçim sıkma canını aynı durumla bende karşı karşıyayım ama şöyle düşün göğüslerinde senin kolun bacağın gibi bir organın onları küçültmeye yada onları gizlemeye çalışma çünkü bu durum ilerde kamburunun çıkmasına kadar gider şöyle düşün 20 yaşına geldiğinde her bayanın hayal ettiği biraz büyük ve dik göğüsleremi sahip olmak istersin yoksa göğüslerini gizlemeye çalışırken kambur oturmaya alışmış kendine özgüveni olmayan bir görünümü olan bir bayan olmayı mı istersin karar senin ………….:D

 124. nurhayat dedi ki:

  MELİS cim canım az öncede yazdığım gibi ergenlik psikolojisi denen şeyden dolayı kendinizi fil gibi görüyorsunuz ama çevrenizdekiler sizi çok güzel bulur hatta kilo almalısın diyenler bile olabilir sende sıkma canını sakın uzun boylusun kilonda çok iyi 1.5 kilo kadar alabilirsin ………..hoşçakal

 125. nurhayat dedi ki:

  BOSVER adlı kişi canım boyun la kilonun oranı çok normal ergenlik döneminde kızlar 10 kiloyada düşse mutlaka kendilerinde bir kusur bulurlar sen şu an kesin ahhh bi 40 kilo olsam diyorsundur ama inan 40 kilo oluncada bi 35 olsam dersin ve böylece kendini hasta edersin tamamen ergenlik psikolojisine dayalı bi durum sıkma canını hesaplamalarıma göre normalsin hatta zayıfa yakınsın…………..hoşçakal

 126. nurhayat dedi ki:

  özgecim sakın canını sıkma ben 16 yaşında regl oldum ilk başta bende korkmuştum ama inan korkulacak birşey yok bu tamamen kalıtsal ve çevresel özelliklere göre değişebilecek bir durum 18 yaşınba kadar regl olmaman çok normal sıkma canını…….

 127. cezakolik dedi ki:

  ben 13 yaşımdayım ve ergenliğe girdim göğüslerimse çok büyük ve hemen dikkat çekiyor göğüslerimin küçük görünmesi için na yapmalıyım mailime cevap yazarsanız sevinirim

 128. özge dedi ki:

  ben 13 yaşındayım ve hala regl olmadım arkadaşlarımın çoğu oldu acaba olmayan varmıdır bu arada boyum 1.53 39 kiloyum normalmi

 129. melis dedi ki:

  ben 13 yaşındayım ve ergnlk çağına girdm boyum 154 kilom 46 ve çok fzla kilom olduğunu düşünyrm sizce boyum ve kilom yerndemi daha çok uzarmıyım

 130. bosver dedi ki:

  ben 13 yasındayım ve boyum 150 kilom ise 45 boyumla kilom arasında kaç fark olması lazım bence ben kiloluyum bana öyle geliyor lütfen yardımcı olun mail adresime mail atarsanız sevinirim

Sayfa başına git