İlk Kadınlık Dönemi

Çocukluktan çıktığınızda, ailenizin etkisin­den uzaklaşırsınız. Gençliğin enerjisini kaybetmeden, yetişkinler dünyasında bazı sorumluluklar almaya hazırsınızdır. Fiziksel olarak bebek doğurabilirsiniz ancak eş/koca bulmak, yerleşmek ve bir aile kurmak için zamanında annenizin gördüğü kadar baskı görmezsiniz.

Genellikle bebek doğurma işini yirmili yaşların sonuna ya da otuzlu yaşların başına ertelemeyi yeğler ve iş, okul ya da seyahate odaklanırsınız. Erkek arkadaşlarınızla aynı ekonomik bağımsızlığı yakalamak için çaba­lar ve özgürlüğünüzden vazgeçmek konusun­da isteksiz olabilirsiniz.

Genç, yetişkin bir kadın olarak sağlığınızın iyi olmasını bekleyebilirsiniz; ancak, bu, sağlıklı beslenme, egzersiz ve servikal yayma testleri gibi düzenli sağlık kontrolleri yaptır­ma gereğini ortadan kaldırmaz. Bu yaşta sağ­lıklı olmanın önemini kavrayamayabilir ve sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Spor salon­larında saatlerce kalabilir ancak aşırı derecede sigara ve alkol kullanabilirsiniz. Katı diyet yapıp, ardından haftalarca sağlıksız yiyecek­lerden başka bir şey yemeyebilirsiniz. Yoğun sosyal yaşamınız sıkça uykusuz kalmanızı gerektirebilir. Ara sıra uyuşturucu alıyor olabi­lirsiniz.

İlk kadınlık aynı zamanda, duygusal so­runların yaşamınızda önemli yer tuttuğu, yeme düzensizlikleri ya da kronik yorgunluk sendromuna yol açabilen bir devredir. Ailenizden ayrılmış ve kendi başınıza yaşıyorsanız, arkadaşların desteği önemlidir.

Herhangi bir yükümlülük altına girmeden cinsel ilişki kuracağınız bir kişinin olmasını isteyebilirsiniz. Aslında, uzun dönemli bir ilişkiye başlamadan önce birçok kişiyle cin­sel ilişkiye girebilirsiniz. Bu, Batı kültürlerin­de kabul gören bir davranış olmuştur, ancak kendi risklerini içerir. İstenmeyen gebelikleri önlemek için doğum kontrolünün ve yalnız­ca küçük ama gerçek HIV pozitif olma olası­lığından dolayı değil, aynı zamanda herpes, belsoğukluğu ve klamidya gibi yaygın cin­sel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için de güvenli seksin önemim anlamanız gerekir. Bunların biri ya da tümü gelecekte­ki sağlık ve mutluluğunuz için bir tehlike oluşturabilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git