Genç Kızlara Özel

Genç kızlar arasında özel dönemlerine ait bir takım söylenti denilebilecek yanlış bilgiler vardır, konuşulur hatta çekinceleri nedeniyle bu söylentilere de inanılır. Genel olarak söylenti dediğimiz bilinenlerin doğruları ile derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

Regl dönemlerinizin ne zaman olduğunu herkes anlar.

Doğrusu:
Herhangi bir kimsenin regl günlerinizde olup olmadığınızı bilmesinin tek yolu, sizin bunu ona söylemenizdir! Sokakta yürürken kimin regl günlerinde olup kimin olmadığını anlayabilir misiniz?

Regl günlerinizde yüzmeye gidemezsiniz.

genckiz1Doğrusu:
Regl günlerinizde yüzmeye elbette ki gidebilirsiniz! Sadece ped değil, tampon kullanarak.

Tampon kullandığınızda bekaretinizi kaybedersiniz.

Doğrusu:
Bekaretinizi yalnızca cinsel ilişkide bulunmakla kaybedebilirsiniz. Regl günlerindeki korunma konusundaki seçiminizin hiçbir etkisi yoktur, dolayısıyla cinsel ilişkide bulunmadan önce tampon kullanmamanız için sebep yoktur.

Regl günlerinizde hamile kalamazsınız.

Doğrusu
Regl döneminizdeki diğer zamanlardan daha düşük olmakla birlikte, regl günlerinizde gebelik oluşması, özellikle de regl döneminizin ortalarında olduğunda imkansız değildir. Bu riski göze almayın ve korunmasız cinsel ilişkinin sizi aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkların taşıyıcılarından hastalık kapmaya açık duruma getirdiğini unutmayın.

Regl günlerinizde tüm fiziksel faaliyetlerinizi durdurmanız gerekir.

Doğrusu:
Vücudunuzu dinleyin ve kendinizi iyi hissettirecek neyse onu yapın! Peki egzersizle ilgili olarak? Aslında ne kadar aktif olursanız, kramp girme ihtimali de o kadar düşüktür!

Regl günlerinizde olabildiğince az duş almanız ve yıkanmanız gerekir.

Doğrusu:
Genç kızlar genelde regl günlerinde daha çok terler ve o yüzden bu dönemlerde banyo yapmaları normal zamandan daha da önemli duruma gelir. Kendinizi temiz ve canlı hissetmeniz açısından istediğiniz zaman duş alın.

Regl Öncesi Sendromu (PMS), tamamen kafanızdadır.

Doğrusu:
Regl günlerinizden önce, vücudunuzdaki hormon düzeyleri fırlar ve siz de sinirli veya mutsuz olabilir veya kramp ya da baş ağrısı gibi fiziksel sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Regl Öncesi Sendromu (PMS), gerçek bir durumdur ve göz ardı edilmemelidir.

PAYLAŞ
Genç Kızlara Özel Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. nuran dedi ki:

  ben 15 yasindayim adet duzensizligi yasiyrm ilk adetimi13 yasinda
  gordum her ay bir kez adet oluyrm ama 35 gunu geciyr normal mo

 2. çekingen kız dedi ki:

  ben henüz adet olmadım ve daha 12 yaşındayım. fakat 9-16 yas arası adet olundugu soylenıyo.. ama ben korkuyorum.. ne yapmalıyım??

 3. hasmin dedi ki:

  regl donemımde banyo yaptıgım zaman 4-5 gun geçikmeli gelıyo.diger aya daha fazla oluyo busefer bunun zararı bana olurmu?cvbinız için simdiden teşekkürler..

Sayfa başına git