Regl Sancısı İçin Fındık

Her kadın ilk regl başlamasıyla birlikte çeşitli sorunlarla kaşılaşır. Kadın vücudunun fizyolojik gelişimiyle birlikte başlayan ağrılar, bedende oluşan değişimler ve psikolojik dalgalanmalar için henüz bir çözüm bulunamamıştır. Genel olarak bazı gıdaların az ya da fazla tüketilmesinin kadınlardaki hormonları etkilediği yönünde bir çok bilgi mevcuttur. Genel olarak regl sendromlarını hafifletebilecek öneriler şöyledir:

Kadınların en büyük sorunlarından biri olan regl sancılarını yenmek için ne yapmalı?

Kadınların her ay düzenli olarak regl sancılarıyla baş etmek zorunda olmaları yalnızca fiziksel olarak değil ruhsal olarak da sorunları beraberinde getiriyor. Çoğu zaman ağrılarla baş etmek zorunda olmak sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkiliyor. Peki, regl sancıları ile yaşamaya mahkum musunuz? Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. İsmail Çepni’nin verdiği bilgiler şöyle:

reglRegl sancısı bir sağlık sorunu mudur?

Regl döneminin ağrılı geçmesi ‘dismenore’ olarak adlandırılır. Yumurtlamanın oluştuğu Regl düzeninin başlaması ile yaklaşık 17-18’inci yaşlarda dismenore de başlar. Ortalama olarak üreme çağındaki, yani kendiliğinden regl görebilen kadınların yüzde 40-60’ı ağrılı dönem yaşar. Bu, genç yaşlarda daha fazladır. Batı ülkelerinde yapılan çalışmalarda 19 yaş civarındakilerin yüzde 75’inin ağrılı regl gördüğü belirlenmiştir. Bunların yüzde 17’si okula gidemeyecek kadar ızdırap çeker. Yarısı çok ciddi ağrılar hisseder. Yaş ile birlikte sıklık azalır ve 40 yaşından sonra ciddi oranda düşer. Bütün bu veriler dismenorenin çok ciddi sağlık sorunu olduğunun ispatıdır.

Regl sancılarını yenmek için ne yapmalı?

Ağrılı regl görmede ağrı şiddeti ile ilgili pek çok etken mevcut. Kişinin psikolojik durumu, beslenme alışkanlıkları, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan diğer hastalıklar da etkili olur.

Doğum yapan kadınlarda regl ağrısı daha az olur deniliyor. Bu bilimsel olarak doğru mu?

Doğum ile birlikte organik nedeni olmayan ağrı oranı azalır. Gebelik süresinde regl görmediği için ağrı yoktur. Ancak altta yatan organik bir neden varsa, tedavi edilmeden ağrı geçmez.

FINDIK, FISTIK, ET, BALIK TÜKETİN KAS GÜÇLENDİRİCİ EGZERSİZ YAPIN

Şiddetli ağrıları gidermek için, aşağıda yer alan önerileri uygulayabilirsiniz…

– Ağrılı regl görmenin oluşmasını önlemek mümkün değildir. Ağrı ancak doktorun size tavsiye edeceği ilaçlar kullanılarak hafifletilebilir.

– Sıcak banyo iyi gelir

– Orta dereceli bölgesel sıcak uygulama iyi gelebilir. Bunun için sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama önerilir.

– Dikkat edilmesi gereken nokta, sıcak uygulamanın direkt karına yapılmamasıdır. Çünkü karın içerisinde bir iltihabi problem varsa, bu yayılabilir ve oldukça tehlikelidir.

– Nefes ve kasları güçlendirici egzersizler ağrıları kontrol eder. Ev ortamında yapılabilecek hafif egzersizler önerilir.

– Masaj ağrıyı azaltmada etkili bir yöntemdir. Ağrıyan bölgenin altına yoğurma tarzında ritmik masaj uygulanırsa, ağrının algılanması azaltılabilir.

– Düzenli uyku, gerginliği azaltacağından ağrıyı kontrol etmede işe yarar.

Neler yemeli?

İyi beslenme ve bunun regl döneminde de sürdürülmesi ağrıyı azaltmada etkilidir. B vitamini ve magnezyumdan zengin besinler bu dönemde oluşan rahatsızlıkları ve ağrıyı gidermede yardımcı olur.

– Regl döneminde; et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve öğütülmemiş tahıllar tüketilmelidir.

– Eğer kişide regl kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi problemler oluyorsa reglden bir hafta önce tuz kısıtlanmasına gidilebilir.

-Doğal idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler bu dönemde alınan ödemi giderir.

– Kafeinli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Her defasında ağrı kesici almak doğru mu?

Regl döneminde ağrı duyulmasını ikiye ayırıyoruz. ‘Primer dismenore’ dediğimiz durumda, altta yatan organik bir neden belirlenemez. Bu durumda ağrı kesiciler, destek tedavileri, spor gibi daha çok ağrıyı azaltıcı önlemler ile yetinmek zorundayız. Bu kadınlar 25 yaşından sonra daha az oranda ağrılı regl görürler. Bu, 40’lı yaşlara kadar azalarak devam eder. İkinci grup ise ‘Sekonder dismenore’dir. Yani ağrıların altında organik bir neden yatar. O nedenin tedavisi ile sorun çözülür. Bu nedenler arasında; regl ile dökülen rahim içi dokunun rahim kasları arasına ya da dışına yerleşmesi, miyom, rahim ağzı darlığı ve o bölgede tekrarlayan iltihap sayılabilir. Bu grupta ise ağrı kesici yerine nedenin ortadan kaldırılması planlanmalıdır.

Cinsel ilişkiden sonra adet sancılarının geçtiği inanışı ne kadar doğru?

Regl döneminde cinsel ilişki infeksiyon riskini artırır . Ayrıca erkek cinsel organ salgısında ( menide ) ağrıyı oluşturan maddeler ( prostaglandinler ) mevcuttur. Bu inanış doğru değildir.

Regl düzensizliklerinin sebebi nedir?

Regl düzensizliklerinde esasında yumurtlama mekanizmasının etkilendiği durumlar nedenler arasında en önemli sıralarda yer alır. Bu problemin hormonal nedeni çözülerek regl düzeni sağlanabilir. Bu grupta stres, kilo değişiklikleri, sosyal konum değişiklikleri ve kadının yaşı yer alır. Bir başka grup ise regl düzeninin bozulmasına yol açan ve altta organik nedenlerin yer aldığı kanamalardır. Rahim içi dokunun kontrolsüz büyümesi, polip, miyomlar, ve rahim ağzı ve içi kanserleri nedenler arasında sayılabilir. Bu yüzden regl düzeni bozulan kadınlar vakit geçirmeden jinekoloğa başvurmalıdır.

PAYLAŞ
Regl Sancısı İçin Fındık Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. zeynep dedi ki:

  Yahu benimde adet dönemimde çok şiddetti sancılarım oluyor. Hatta öyle ki bir anda gelen sancıyla yere kapaklanıyorum. Sıcak su torbası gerçekten banada çok iyi geliyor. Ama ben kafein tüketince nedendir bilmem sancılarımda hafif azalma oluyor. Hatta bakıyorum sancılarım artıyor hemen sıcak bir kahve yapıyorum. Yavaş yavaş tüketiyorum bir eimde karnımda oluyor. Geçirmeye çalışıyorum. Adet dönemimde çok üşüyorum mesela bugün hava çok sıcakmış öye diyorlar 20 TEMMUZ 2011 ben çift bahtaniye ile uzanıyorum evde ve akşam kışlık yorgan ile uyuyorum. Ve dahası üzerimde kışlık bilgin yün hırka var.

 2. ezgii dedi ki:

  vaarryaaa ben o regl agrısından ölüyorum iğğrenç bişi 🙁 yerimde duramıyorum ne yapsam olmuyo bende sıcak su torbası hazırlıyorum kendime ama çok uzun süre ağrıyo ancak uyuyabilirsem falan uyandıgımda geçmiş oluyo

 3. zeynep dedi ki:

  Melda mrb Çünkü karın içerisinde bir iltihabi problem varsa, bu yayılabilir ve oldukça tehlikelidir.Genelde ayaklarımıza koyulması daha doğru oldugu söylenir. Yukarıda ki verilen yazıda okuduysan belirtilmiş.umarım ayardımcı olabilmişimdir

 4. melda 22 dedi ki:

  Aleyna Merhaba. neden havlu veya sicak su karnimiza koymiyalim? anlamdim? ne zarari var? ben sicak torba koyuyorum, hani icine su konulan.

 5. melda 22 dedi ki:

  FİLİZ Merhaba. almanyadan yaziyorum. türkiyede nasil bilmiyorum ama burda bu sikayetlerle doktora giden acilen Laparoskopi denilen muayeneden geciyor.
  kesinlikle mutlaka acilen laparoskopi adli muayeneden gecmeniz sart! sizdeki belirtiler Endometrioz hastaliginda sIk görülen sikayetlere benziyor. kötü bir hastalik degil ama tedavi edilmesi sart. birden bire basliyan adet sancilari, adet düzensizligi, yorgunluk, halsizlik, arada bir gelen kanamalar gibi belirtiler tipiktir. ancak belirtisi olmayan kadinlarda da görülen bir hastaliktir. mutlaka en cabuk bir zamanda uzman bir hekim tarafindan bu muayeneden gecmeniz gerekiyor. kücük bir ameliyat gibi karindan mikroskopik kamera yardimi ile karinin ic bölgesini görebiliyor doktorlar. mutlaka yaptirin, geciktirmeyin !!!

 6. FİLİZ dedi ki:

  04.01.2011 Dayanılmayacak kadar kötü adet sancısı çekiyorum 32 yaşındayım 28 yaşına kadar hiçbir şekilde adet sancısı bilmiyordum 28 yaşında baş ağrısı başladı ama adet dönemi boyunca süren bir baş ağrısı ona da dayandım ama 1 yıl önce zayıflama ilacı kullandım (1 kutu) kilo verdim ilaçtan sonra sonra regl düzensizliği başladı doğum kontrol ilacını bıraktım acaba ilaçtan mı diye 6 aydan beri kullanmıyorum ama sancım daha da şiddetlendi 3 ay önce doktora gittim yara var dedi tedavi gördüm ama ağrılarım şiddetinden hiç eksilmedi beni yataga düşürüyor 2 ay önce yine doktora gittim bir problem yok dedi adet sancılarımı azaltsın diye bitkisel bir ilaç verdi 2 aydır kullanıyorum o da bir işe yaramadı ne yapmalıyım regl dönemi sancısım doğum sancısını andırıyor ağrılar bir kaç günde geçiyor ama daha sonra karnıma dokunamıyorum çürümüş gibi ağrıyor ne yapmalıyım bir yol gösterin(halk arasında tekrar doğum yaparsam geçermiş aslı var mı?)

 7. Aleyna dedi ki:

  Çok feci şekilde adet sancısı çekiyorum.Fakat dikkat ettiğim zaman biraz daha önleyebiliyorum şiddetini.Ayaklarınızı sıcak tutmanız çok önemli.Ve ağrınız başladığında nefes egzersizi yaparken yavaş yavaş ağrının geçtiğini beyninize kabul ettirirseniz ağrı hafifliyor.Birde elinizle göbek deliğinin aşağısında kasıkların olduğu bölgeye hafif çok baskı uygulamadan masaj yaparsanız dahada hafifletebilirsiniz.Ve birde düzenli olarak tuvalete uğramanız gerekiyor. Ayrıca evdeyseniz havluyu ütüyle birazcık ısıttıktan sonra yine kasıkların üzerine koyduğunuzda ağrıyı hafifletebilirsiniz.Bu arada kesinlikle çok sıcak su yada havlu gibi herhangi ürünleri karnınıza koymaktan kaçının.Çok zararlı.Ağrınızın geçtiğini hissedebilirsiniz fakat daha kötü sonuçlara zemin hazırlamış olursunuz. Benden bu kadar.Kesinlikle bu ağrıyı çok iyi biliyorum ve bu ağrıyı çeken arkadaşlara geçmiş olsun diyorum :/ Umarım kısa sürede atlatırsınız çünkü hiçbirşeye benzemeyen insanı hayattan bezdiren bir ağrı ..

Sayfa başına git