Hipertiroidizm

T3 ve T4 hormonlarının tiroid bezinden fazla salgılanması durumudur. Hipertiroidizmin altında yatan sebeplerin çok sayıda olmasına karşın, en sık Graves hastalığına rastlanır. Bu hastalıkta vücut TSH reseptörü antikorları üretir. Bu an­tikorlar bezi uyararak, hormonların aşırı bir şekilde salınmasına neden olur. Bu kişilerde tiroid bezinin büyümesi (tıbbi adıyla guatr) ve gözlerin öne doğru bü­yümesi (egzoftalmi) görülür.

Hipertiroidizmi bulunan kadınların, mümkünse gebe kalmadan evvel uygun te­davi programına alınması gerekir. Hastalığın neden olduğu düşük, erken do­ğum, düşük doğum ağırlığı, ölü doğum, preeklampsi gibi riskleri aza indirmek için, bu gereklidir.

Tiroid beziniz fazla çalışıyorsa, doktorunuz size, büyük olasılıkla, kanınızda yüksek miktarda bulunan tiroid hormonlarını azaltmak için ilaç önerecektir. Bu ilaçlar plasentadan geçebilir. Bu nedenle yakın takip altında olmanız istenir. İlaçların etkisi ile bebeğin tiroid hormonlarının fazla düşmesi önlenmeye çalışı­lır. Bebeğin kalp atımı, büyüme ve gelişmesi normal gidiyorsa, her şey yolunda demektir.,.

Doktorunuz kanınıza bulunan TSH reseptör antikorlarının miktarını da yakın­dan takip etmek isteyecektir. Çünkü bu antikorlar da plasentadan geçebilir ve bebeğinizin tiroid bezinin fazla uyarılmasına neden olabilir. Bebeğiniz doğduk­tan sonra da çocuk hastalıkları hekimi tarafından olası bir tiroid hastalığı açısın­dan yakından takip edilecektir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git