Düşük

Düşük, hamileliğin ilk 20 haftası bo­yunca, embriyo veya cenin rahmin dışın­da kendi başına yaşamını sürdüremeden hamilelik sonlandığında oluşur. 20 haftadan sonra, hamilelik biterse ölü doğum olarak adlandınlır. Hemen hemen her hamile kadın düşük konusunda endişele­nir, ama bütün hamileliklerin yalnız yak­laşık % 15’inde düşük görülür.

Düşüğün Genel Belirtileri

Düşük olabileceğinden endişelenmenizi gerek­tirecek bazı belirtiler:
• Vajinal kanama
• Kramplar
• Gidip gelen ağrılar
• Sırtın küçük bir bölümünde başlayan ve karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağn
• Parça düşürme

Düşüğe Neler Sebep Olur?

dusukDüşüğe nelerin sebep olduğunu genellikle bile­meyiz ve çoğu kez nedenini bulamayız. Erken düşüklerdeki en genel bulgu, embriyonun gelişimindeki anormalliktir. İncelemeler, tüm erken düşüklerin yarısından fazlasının kromozomla ilgili anormallikler olduğunu gösterir.

Radyasyon, kimyasal maddeler (uyuş­turucu veya ilaçlar) ve enfeksiyonlar da­hil birçok faktör embriyo ve onun orta­mını etkiler. Teratojenler (Fetal büyü­meyi bozacı ve sakatlıklara neden olan herhangi faktör) olarak adlandırılan bu yan faktörler 4. hafta bölümünde detaylı olarak açıklanmaktadır.
Anneyle ilgili çeşitli faktörlerin bazı düşüklerde önemli olduğuna inanıyoruz. Listeriozis, toksoplazma ve frengi gibi ender rastlanan enfeksiyonların düşük­lerde etkisi vardır.

Herhangi bir özel besinin ve hatta bü­tün besinlerin orta düzeyde eksik alın­masının düşüğe neden olduğuna dair ke­sin kanıtımız yoktur. Sigara içen kadın­larda düşük olasılığı daha fazladır. Alkol de düşük olasılığını artırır.

Bir kaza travması veya büyük bir ame­liyat geçirmek, ispatlaması zor olsa da, düşükle ilişkilendirilmektedir. Rahim ağzı yetmezliği , ilk trimesterdan sonra hamileliğin sonlanmasının nedenlerinden biridir. Bir­çok kadında, duygusal mutsuzluk veya travma yüzünden düşük olduğu ileri sü­rülür, ama bunu kanıtlamak çok zordur.

Aşağıda düşüğün farklı türleri ve ne­denleri ele alınmaktadır. Bu, eğer her­hangi bir düşük belirtisi varsa neye dik­kat etmeniz konusunda sizi uyarmak için eklenmiştir. Sorularınız varsa, bunları doktorunuzla konuşun.

Düşük Tehdidi

Hamileliğin ilk yarısı boyunca vajinadan kanlı bir akıntı gelir­se düşük tehdidi olduğundan bahsedilir. Kanama günlerce veya haftalarca süre­bilir. Kramp ya da ağrı olmayabilir. Ağ­rı, menstrual bir kramp şeklinde veya hafif bîr bel ağrısı şeklinde olabilir.
Hareketli olmak düşük yapmaya ne­den olmasa bile, yatakta istirahat etmek yapabileceğiniz tek şeydir. Hiçbir prosedür veya ilaç tedavisi bir kadını düşük yapmaktan koruyamaz. Düşük tehdidi yaygın rastlanan bir ta­nıdır, çünkü kadınların % 20’sinde ha­mileliğin başında kanama olur ama hep­si düşükle sonuçlanmaz.

Kaçınılmaz Düşük

Kaçınılmaz bir dü­şük, zarların yırtılması, rahim ağzının ge­nişlemesi ve kan pıhtılarının ve hatta par­ça düşürme şeklinde ortaya çıkar. Düşük, bu durumda hemen hemen kesindir. Ra­him, genellikle cenini dışarı atarak kasılır.

Tamamlanmayan Düşük

Tamam­lanmayan düşükte hamileliğin tamamı bir anda bitmez. Bir kısmı rahimde kalır­ken bir kısmı gider. Kanama ağır olabilir ve rahim boşalana kadar devam edebilir.

Fark Edilmeyen Düşük

Bu düşük, uzun süredir ölmüş embriyonun arılama­ması durumudur. Hiçbir belirti ya da ka­nama olmayabilir. Hamileliğin bittiği ve düşüğün fark edildiği zaman süreci ge­nellikle haftalar alır.

Tekrarlayan Düşük

Bu terim genel­likle üç ya da daha fazla art arda düşük olduğunda kullanılır.

Problemleriniz varsa: Eğer problem­leriniz varsa hemen doktorunuza bildi­rin! Genellikle ilk olarak kanama olur, bunu kramp takip eder. Ayrıca ektopik hamilelik de dikkate alınmalıdır. Normal bir hamileliği belirtmek için bir kantita-tif HCG yararlı olabilir, ancak tek bir test raporu genellikle yardımcı olamaz. Doktorunuzun, birkaç günlük bir sürey­le testi tekrarlaması gerekir.
Eğer hamileliğinizde 5. haftayı geçtiyseniz, ultrason bu konuda yardımcı ola­bilir. Kanamanız devam edebilir, ama bebeğinizin kalp atışına ve normal görü­nüşüne bakmak güven verici olabilir. Eğer ilk ultrason güven verici değilse, ultrasonu tekrarlamak için bir hafta veya 10 günü beklemeniz istenebilir.

Kanamanız ve krampınız ne kadar uzun sürerse, düşük yapma olasılığınız o kadar fazladır. Eğer hamileliğiniz tamamen sona ererse kanama durur ve kramplar ortadan kalkar, bu konu aşılmış olur. Bununla bir­likte, eğer her şey dışarı atılmamış olursa, rahmi boşaltmak için kürtaj yapılması ge­rekebilir. Bunun yapılması kansızlık ve enfeksiyon riski oluşturan uzun süreli ka­namanız olmaması açısından önemlidir.

Bazı kadınlara, hamileliklerini koru­maya yardım etmek için progesteron hormonu verilir. Düşüğü önlemek İçin progesteron kullanılması tartışmalı bir konudur. Doktorlar kullanımı ve etkinli­ği konusunda aynı fikirde değillerdir.

Rh-Uygunsuzluğu (Kan Uyuşmazlı­ğı) ve Düşük

Eğer Rh-negatifseniz ve düşük yaptıysanız, RhoGAM almanız gerekir. Bu sadece Rh-negatifseniz ve eşiniz Rh(+) ise uygulanır. RhoGAM, Rh-pozitif kana karşı antikor üretmenizi önlemek için verilir.

Eğer Düşük Yaptıysanız: Düşük yap­mak “sarsıcı” olabilir; ardından ikinci dü­şüğün üstesinden gelmek çok zor olabilir. Tekrarlayan düşükler ise çoğu vakada şans veya “kötü şans” olarak ortaya çıkar.

Doktorların çoğu, üç veya daha fazla dü­şük yapmadığınız sürece, bir düşüğün nede­nini araştırmak için test yapılmasını önermezler. Belki kromozom analizi yapılabilir ve enfeksiyon, diyabet ve lupus olasılığını araştırmak için diğer testler yapılabilir.
Düşük nedeniyle kendinizi veya eşini­zi suçlamayın. Genellikle, yaptığınız, yediğiniz veya maruz kaldığınız şeylerin hepsini belirtmek ve düşüğün nedenini bulmak imkânsızdır.

PAYLAŞ
Düşük Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. bbdh dedi ki:

  Bn agustos ayından beri regl olmyorum üç kere test yaptm hepsi negatif cıktı ama iki hafta önce bir gün kanamam oldu we sonrasında beş altı gün leke geldi düşük mü yaptım diye şüphelendim ama test sonucları negatifti ne oldugunu hiç anlamadım bana bilgi werirseniz sewinirim

 2. dilara dedi ki:

  Yarovdal düşük hapını nasıl bulabilirim?Temin edebilecek biri varmı yurtdışından?

 3. nergiz dedi ki:

  merhaba ben 8 haftalik hamileyim ilk hamileligimdede kanamam oldu yatarak ve progestan hapi ictim 6 yasinda oglum var.ikinci hamileligim 12 haftada sonlandi suyum patladi kanamaliydi simdiki hamileligimde ara ara kanama ve kasiklarimda agri oluyor tatil olmasi nedeniyle hastaneler kabul etmedi yatiyorum baska yapmam gereken birseyler varmi cok tesekkürler

 4. pervin dedi ki:

  Düşük yapabilmek için hangi ilaçlar kullanılıyor?
  Lütfen bilen birisi var ise cevap yazsın..

 5. sevgı dedi ki:

  tam bır aydır adet olmuyodum ve temızlık yaptım ve cam sılerken kendım cok zorladım ve bırden agrı kanama ve kıramplar hıssetmeye basladm ve kanamam cok sıddetlı oluyo acaba dusuk yapıyo olabılırmıyım yardımcı ola bılırsenız sevınırım

 6. neriman dedi ki:

  bn 23 yaşndayım 1 ay 3 gündür adet görmüyordum bu gün sancmla birlikte kanamam var hamilelik şüphem var tes yaptm negatif çıktı korkuyorumm acaba hamile olablirmiyim yoksa düşük tehlikem olablirmi bir ultrasona grsem belli olurmu bu durumda bna önerileriniz nelerr

 7. guzciceği dedi ki:

  09 eylül 2009 düşük yaptım ilk hamileliğimdi ogunden sonra adettim kesilmedi nerdeyse 3. ayıma girecem hayla adetim doktor rahimde problem yok dedi. ilaç verdi fakat düzelemedim acaba neden adetim düzelmiyo tekrar gebe kalmam için daha ne kadar beklemem gerekiyo cevap verirseniz sevinirim

 8. emıne demetgul dedi ki:

  ben 19 yasıda 6 aylık evlıyım ocak ayında 5 cm bylgnde sol yumurtalıgımda kıst cıktı adet goremeyınce mayıs ayındada aynı yerde gene cıktı suan dogum kontrol hapı ve agnukaston dıye bı ılac kullanıyorum acaba tekrar olurmu yardım edın lutfen

Sayfa başına git