Hamilelik Öncesi Yaptırmanız Gereken Testler

Hamile kalmadan önce genel bir fizik­sel muayene, hamilelik döneminde yeni tıbbi sorunlarla uğraşmak zorunda olma­yacağınızdan emin olmanızı sağlar. Bu fiziksel muayenede Pap Smear testi (Ra­him ağzındaki kanser başlangıcı olabile­cek herhangi bir hücresel değişikliği be­lirleyen bir test) ve meme muayenesi de olmalıdır. Hamilelikten önce yapılması önerilen laboratuvar testleri kızamıkçık ve kan grubudur.

Eğer 35 yaşında veya daha ileri yaştaysanız, mamografi testi yaptırmak da iyi bir fikirdir.
Eğer HIV (AİDS) veya hepatite maruz kaldıysanız doktorunuzdan bu hastalık­lar için test yapmasını isteyiniz. Eğer ai­lenizde diyabet gibi başka tıbbi sorunlar varsa test yaptırmanız gerekip gerekme­diğini sorun. Eğer kansızlık veya sürekli düşük yapma gibi başka kronik tıbbi so­runlarınız varsa, doktorunuz belli testler önerebilir.

~ Röntgen ve Diğer Görüntüleme Testleri

Diş hekimliğinde kullanılanlar dahil olmak üzere radyasyon içeren herhangi bir tanı testi yaptırmadan önce hamilelik testi yaptırın. Radyasyon içeren testler, röntgen ve bilgisayarlı tomografidir. Eğer bu testleri âdet döneminizden he­men sonra yaptıracak şekilde ayarlarsa­nız hamile olmadığınızdan emin olabi­lirsiniz. Eğer bu testleri mutlaka yaptır­manız gerekiyorsa doğum kontrol yönte­minizi kullanmaya devam edin.

~ Olası Hamilelik Testleri

Mevcut tıbbı sorunlarınıza ve aile geç­mişinize bağlı olarak doktorunuz hamile kalmadan önce birçok test yapabilir. Bu testlerden bazıları şunlardır:
• Fiziksel muayene
• Pap Smear
• Meme muayenesi (eğer en az 35 yaşmdaysanız ayrıca mamografi)
• Kızamıkçık testi
• Kan grubu ve belirlenmesi
• HIV (eğer risk faktörlerine maruz kaldıysanız) (AİDS virüsü)
• Hepatit (eğer risk faktörlerine maruz kaldıysanız)
• Kistik fîbroz taraması ülkemizde bu hastalık ender şekilde görülür. Bu nedenle rutin inceleme öne­rilmemektedir. (Ç.N.)

Hamile kalmadan önce yapılan bir diğer test de preimplantasyon genetik tanı (PGD) testidir; genellikle b uygun bebek uygulaması esnasında, s Tüp bebek yöntemlerinde embriyo, bir yumurta ve sperm birleştirilerek rahim dışında oluşturulur, daha sonra kadına yerleştirilir.

PGD testi ile bazı kalıtımsal hasta­lıklardan sorumlu genleri belirlemek için embriyo kadına yerleştirilmeden önce genetik test için birkaç hücre alınır. Amaç, ciddi genetik hastalıklardan sakınmak için sağlıklı embriyolar seçmektir.

Teknik, kistik fıbroz, Down sendromu, Duchenne kas distrofisi (kas erimesi) hemofili, TaySach hastalığı ve Tumer sendromunu incelemek amacıyla kullanılır. Normal (etkilenmemiş) bir embriyo rahme yerleştirilir ve doğuma kadar gelişmesine izin verilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git